Pomnik księdza Jerzego w Toruniu | www.torun.pl

Pomnik księdza Jerzego w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 17 października 2011
Autor: admin_vobacom

W Toruniu zostanie odsłonięty pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki: kapłana porwanego i zamordowanego 27 lat temu przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. Uroczyste odsłonięcie monumentu nastąpi 19 października 2011 przy alei Jana Pawła II, w pobliżu Ślimaka Getyńskiego.

Z okazji odsłonięcia pomnika Poczta Polska
wyemitowała okolicznościowy znaczek

Ceremonia rozpocznie się 19 października od odprawienia o godz. 17.00 Mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Koncelebrze będzie przewodniczył biskup toruński ks. bp Andrzej Suski. Oprawę muzyczną liturgii zapewni Chór Nauczycielski Con Anima. W nabożeństwie wezmą udział m.in. goście, którzy tego dnia specjalnie przyjadą do naszego miasta na zaproszenie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ks. Jerzego Popiełuszki. Zostaną wystawione poczty sztandarowe województwa kujawsko-pomorskiego, miasta Torunia, regionów NSZZ „Solidarności” oraz zaproszonych instytucji i stowarzyszeń. Po Mszy św. uczestnicy przejdą pod pomnik trasą: Rynek Staromiejski, ul. Różana, Łuk Cezara, Fosa Staromiejska, ul. Kopernika. Kondukt poprowadzi Orkiestra Wojskowa Garnizonu Toruń. Asystę i służbę pomocniczą zapewnią harcerze z ZHP i ZHR. Akt odsłonięcia pomnika powinien rozpocząć się ok. godz. 18.15-18.30.

Otoczenie pomnika zostało w ostatnich tygodniach uporządkowane: nasadzono nową zieleń, a wzdłuż al. Jana Pawła odnowiono chodnik. W sąsiedztwie pomnika ustawiono maszty flagowe.

Budowa pomnika została wsparta m.in. z funduszy Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Torunia. Miasto wzięło również na siebie koszty zagospodarowania terenu wokół pomnika. Sam projekt pomnika został przez jego autora przekazany nieodpłatnie.

Autorem projektu jest prof. Kazimierz Gustaw Zemła, prace rzeźbiarskie wykonał Paweł Pietrusiński, a prace odlewnicze Marek Żebrowski. Sama figura pomnikowa razem z podstawą ma około 5 metrów wysokości. Pomnik ukazuje stojącą sylwetkę kapłana, "Radośnie rozwarte ramiona, trochę przypominające ręce na krzyżu, zerwane sznury przypominające sposób zadanej śmierci, cała postać, z rozwiewaną kapłańską stułą, po wynurzeniu z osadów dna Wisły stanęła już na piedestale z granitowego sjenitu z piastowskiego Przedborowa, na którym widnieje znana dewiza demokracji: "Zło dobrem zwyciężaj"". Oprócz tej dewizy na cokole znajdą się napisy:

 • z prawej strony  cokołu: "Nie  ma Kościoła bez krzyża. Nie ma ofiary, uświęcenia i służby bez krzyża. Nie ma trwania i zwycięstwa bez krzyża. Każdy, kto w słusznej sprawie zwycięża, zwycięża przez krzyż i w krzyżu" (fragment z homilii ks. Jerzego Popiełuszki z 26 września 1982 r.),
 • z tyłu cokołu: "Kapelanowi „Solidarności”, męczennikowi, niezłomnemu świadkowi Chrystusa - Społeczny Komitet Budowy Pomnika ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gmina Miasta Toruń".

Z okazji odsłonięcia toruńskiego pomnika Poczta Polska wypuściła na rynek nowy znaczek pocztowy: jest on dwuczęściowy, na jednej z części znajduje się wizerunek makiety pomnika na tle biało-czerwonej flagi, natomiast na drugiej części czerwone róże z haftu łowickiego.

Czytaj więcej:

Ks. Jerzy Popiełuszko - biogram >>>

Myśli ks. Jerzego Popiełuszki >>>

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.