www.torun.pl

Paweł Łubowski musi przeprosić prezydenta

Miasto
Data publikacji: 17 lipca 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Paweł Łubowski musi przeprosić Michała Zaleskiego. Były dyrektor CSW bezprawnie nagrywał Prezydenta Miasta Torunia.

Prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Toruniu pan Paweł Łubowski – były dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu - został zobowiązany do przeproszenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego za nieprawdziwe i bezpodstawne zarzuty wobec niego, sformułowane przez Pana Łubowskiego w artykułach „Taśmami w Zaleskiego„ oraz „Sztuka to nie zbiór znaczków„ opublikowanych w „Nowościach” w dniu 30 stycznia 2015 roku oraz artykule „Czy prezydent stoi ponad prawem i dobrymi obyczajami - Sztuka to dialog” opublikowanym w dzienniku „Gazeta Pomorska” w dniu 6 lutego 2015 roku. Ponadto pan Paweł Łubowski zobowiązany został do złożenia oświadczenia o nieprawdziwości zarzutów i braku podstaw do ich formułowania, a także do złożenia wyrazów ubolewania, że w wyniku jego bezprawnych działań, bezpodstawnie naruszył dobre imię prezydenta, narażając go na poniżenie w opinii publicznej i utratę zaufania potrzebnego do sprawowania funkcji organu samorządowego.

Sąd zobowiązał także Pawła Łubowskiego do przeproszenia za bezprawne nagrywanie bez wiedzy prezydenta przebiegu rozmów służbowych przeprowadzonych na początku 2014 roku, a następnie za bezprawne rozpowszechnianie tych nagrań przez udostępnienie ich redakcji dziennika „Nowości”. Ponadto Łubowski ma złożyć oświadczenie o bezprawności swoich działań i braku podstaw do nagrywania i rozpowszechniania jego rozmów z Michałem Zaleskim bez jego zgody oraz wyrazy ubolewania, że w wyniku tych bezprawnych działań naruszył swobodę wypowiedzi Prezydenta Torunia oraz jego wolność i prawo do tajemnicy komunikowania się.

Pan Paweł Łubowski powinien dokonać publikacji przeprosin o treści i w formie szczegółowo określonej w sentencji wyroku Sądu Okręgowego na własny koszt w terminie do 22 lipca 2019 roku w dziennikach: „Nowości” i „Gazeta Pomorska”. Ponadto został zobowiązany do przesłania przeprosin listami poleconymi opatrzonymi własnoręcznym wyraźnym oraz pełnym podpisem na adres prezydenta.

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.