Paryskie cuda w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Paryskie cuda w Toruniu

Kultura
Data publikacji: 23 września 2011
Autor: admin_vobacom

Wystawę fotografii "La Défense a Toruń" będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej. Wernisaż zaplanowano na 26 września 2011 r. - podczas uroczystości wręczenia nagród w konkursie "Obiekt Roku". Wystawa potrwa do 9 października.

Słynny łuk w paryskiej dzielnicy La Defense

Na ponad 40 fotogramach widnieją zdjęcia obiektów wybudowanych w paryskiej dzielnicy La Défense. Wystawa wcześniej została zaprezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu, na ogrodzeniu Parku Łazienki Królewskie w Warszawie, w Galerii Gala i na Placu Litewskim w Lublinie, na Rynku Kościuszki w Białymstoku, w Galerii XIII Muz w Szczecinie oraz na Długim Targu w Gdańsku.  Teraz trafiła do Torunia. Swoim patronatem honorowym objął ją ambasador Francji oraz prezydent Torunia Michał Zaleski.

W 2008 roku, La Défense, futurystyczna dzielnica, znajdująca się w podparyskim departamencie Haut-de-Seine, obchodziła swoje pięćdziesięciolecie. La Défense jest jednym z największych centrum biznesu w Europie. Spełnia ona także rolę ośrodka handlowego, wystawienniczego i rozrywkowego.

Urbanistyczne zagospodarowanie La Défense, której głównym elementem jest rozdzielenie poziomu komunikacji pieszej i samochodowej, wzbogacone zostało  w latach 1958-2008 interesującymi realizacjami architektonicznymi, w tym, m.in.: Cnitem 1958, architektów: Camelota, De Mailly i Zehrfussa, Wieżą Total 1985 architektów: Saubota, Julliena, Menkesa, Webba i Zerafa, Wieżą EDF 2001 architektów: Peia i Saubota. Najsławniejszy dotychczas obiekt La Défense to Wielki Łuk - La Grande Arche 1989 architektów: Sprekelsena et  Andreu, stojący na linii będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru, a kończącej się na Łuku Triumfalnym.

La Défense - muzeum pod gołym niebem - wzbogaciła się z upływem czasu o rzeźby, które wpisały się w jej urbanistyczny pejzaż, m.in. "Pająk" 1976 Caldera, "Kciuk" 1994 Césara, "Komin" 1995 Morettiego, "Podwójny totem" 1976 Miró. Pośród dzieł światowych artystów obecne są również rzeźby Polaków: Mitoraja, Piotra Kowalskiego, Adamczewskiej, czy Selingera - żydowskiego artysty polskiego pochodzenia.

Pierwszy projekt przekształcenia i rozbudowy dzielnicy wyszedł od obecnego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy, który w latach 2005-2006 był przewodniczącym EPAD-u, czyli Państwowego Urzędu ds. Zagospodarowania la Défense. Dzięki projektom przyszłościowym, które są istotnymi przykładami zrównoważonego budownictwa, m.in. Wieży Majunga Viguiera, Wieży Phare Mayna czy Wieży Signal  Jeana Nouvela uważanej za symbol architektonicznego odrodzenia dzielnicy, La Défense  przybiera nowe, uwspółcześnione oblicze.
Interesująca architektura, jak również urbanistyczne zagospodarowanie tej części paryskiego przedmieścia, które w dalszym ciągu się rozbudowuje, jest doskonałym tematem na dialog pomiędzy dynamiczną dzielnicą La Défense a  przeobrażającymi się w dniu dzisiejszym polskimi miastami.

Fot. P.Piotrowicz

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Kultura, Miasto
    Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
  • Toruń otrzymał ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dwa miejskie obiekty ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...