Ostrożnie z opalaniem! | www.torun.pl

Ostrożnie z opalaniem!

Miasto
Data publikacji: 16 czerwca 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Kobieta opalająca się nad Wisłą

X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.

Przed nami upalne dni lata i wypoczynku na świeżym powietrzu. Niestety, poza przyjemnością korzystania ze słońca, eksponowanie skóry na promieniowanie UV niesie ze sobą zwiększone ryzyko zachorowania na czerniaka. Szczególnie opalanie intensywne, nad morzem czy jeziorem, trwające nieraz przez kilka godzin.

Dlatego jak co roku specjaliści z Narodowego Instytutu Onkologii apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na minimalizowanie ryzyka poprzez stosowanie kilku prostych zasad ochrony skóry przed szkodliwym wpływem słońca. Tegoroczna, jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca odbywa się pod hasłem #Czerniak 18+. W promowanie akcji są zaangażowani znani aktorzy – Artur Barciś oraz Katarzyna Ptasińska.

Złote Zasady Ochrony Skóry:

 • Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, szczególnie w godzinach 11.00-16.00;
 • Stosowanie kremów z odpowiednio wysokim filtrem UV;
 • Niedopuszczanie do wystąpienia oparzeń słonecznych, skutkujących schodzącą skórą;
 • Pamiętanie o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV;
 • Unikanie solarium;

Na czerniaka można zachorować w każdym wieku – podkreśla Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Notuje się stały wzrost zachorowalności na czerniaka w każdej grupie wiekowej. Wraz z wiekiem rośnie też umieralność – od 30 proc. po 50. roku życia do nawet 70 proc. u 80-latków. Pomimo wzrostu świadomości czerniaka wśród dorosłych, osoby dojrzałe rezygnują z ochrony skóry.

Tymczasem wskazana jest regularna obserwacja znamion, a w przypadku pojawienia się niepokojących zmian lub nowych znamion – natychmiastowa kontrola u lekarza dermatologa lub chirurga onkologa. Wczesne zgłoszenie się do lekarza i rozpoznanie choroby jest kluczem do sukcesu w leczeniu, szczególnie u osób w starszym wieku. W Polsce od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje ujednolicony program lekowy, uwzględniający również terapię adjuwantową.

Obejrzyj typy znamion wymagające szczególnej uwagi - przejdź do materiałów informacyjnych przygotowanych przez Narodowy Instytut Onkologii, Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. 

Film na kanale Akademii Czerniaka w serwisie YouTube

Fot. Daniel Pach

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Szkoły Podstawowej nr 14
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend lipca.
 • Kwiaty i flagi biało-czerwone pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego
  Miasto
  1 sierpnia 2020 roku w Toruniu odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • budynek Muzeum Twierdzy Toruń
  Inwestycje, Miasto
  Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.
 • Ciemne chmury wiszące nad drogą
  Miasto
  We środę 28 lipca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad.
 • grafika zachęcająca do szczepień
  Miasto
  Torunianie powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych.
 • Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna jest szczepiony i pokazuje kciuka w górę
  Koronawirus, Miasto
  Już nie tylko w weekend można przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Toruniu bez wcześniejszej rejestracji. Od 24 lipca 2021 r. zaszczepimy się od ręki także w dni powszednie.
 • Były spektakularne skoki i triki, freestylowa bitwa, i rekordy na pumptracku, a wszystko przy dużym wsparciu toruńskiej publiczności. II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach rozegrano 24 lipca 2021 r. na pumptrack'u na Rubinkowie.
 • Spektakularne skoki do wody, kursy nurkowania, aquafitness, turnieje w badmintona, boule i siatkówkę plażową - to tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać 23 lipca 2021 r. uczestnicy All Day Beach Party na basenach letnich przy Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (19-25 lipca 2021 r.) potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.
 • Poniedziałek, 26 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego. Od 27 lipca 2021 r. usługa na stronie www.gov.pl zostanie wyłączona, zarówno dla osób dorosłych, jak i małoletnich.
 • W weekend 24-25 lipca 2021 roku z możliwości szczepień bez rejestracji w dwóch lokalizacjach w Toruniu skorzystały 623 osoby.
 • Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.
 • Po niedawnej wizycie w Toruniu niemieckich dziennikarzy, na portalu podróżniczym 1001 Reiseträume ukazał się artykuł poświęcony corocznemu festiwalowy światła Bella Skyway Festiwal.
 • Kolejny pracowity weekend na moście drogowym Piłsudskiego. Przypominamy, w piątek 23 lipca o godzinie 22:00 most zostanie zamknięty dla aut. Dla ruchu zostanie otwarty w poniedziałek 26 lipca o godz. 5:00.