www.torun.pl

Ostatnie pożegnanie

Miasto
Data publikacji: 11 stycznia 2020
Autor: Filip Tomasik

11 stycznia 2020 roku Toruń pożegnał wybitną kardiolog, obrończynię praw człowieka, pasjonatkę poznawania świata – dr Marię Skrzypek. Uroczystość pogrzebowa odbyła się na cmentarzu św. Jerzego.

Zawsze wyznaczała nam w Toruniu cele wysokie i ambitne. Nigdy nie opuszczała jej też odwaga i niespożyta energia. Zachowywała prawość charakteru i szlachetność intencji we wszystkim, do czego się zobowiązywała. Właśnie taką ją znaliśmy: w samorządzie miejskim Torunia, w toruńskim gronie lekarskim, w grupach patriotycznych i solidarnościowych, a także turystycznych i krajoznawczych - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski - Dziś zdumiewa nas to, jak szeroko i dobroczynnie wpłynęła na życie każdego z nas i na publiczne standardy w swoim ukochanym Toruniu. Dlatego też cały Toruń żegna z czcią swoją wybitną panią doktor kardiolog.
 
Torunianie pożegnali dr. Marię Skrzypek mszą św. w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. Ks. Frelichowskiego. Wartę honorową przy trumnie pełnili samorządowcy wraz z prezydentem Michałem Zaleskim i marszałkiem Piotrem Całbeckim, przedstawiciele Szpitala Miejskiego, Izby Lekarskiej, Rady Prezydenckiej i Straży Miejskiej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.  

***

Dr Maria Skrzypek była absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie, jednak swoje życie poświęciła Toruniowi, do którego przybyła w 1957 roku. Zawodowo związała się m.in. ze Szpitalem Miejskim, Wojewódzką Przychodnią Kardiologiczną i Spółdzielnią Lekarską. Była niezwykle ceniona i lubiana przez pacjentów. Angażowała się w solidarnościową działalność opozycyjną. W swoim kręgu kolportowała prasę i wydawnictwa podziemne, za co była  inwigilowana i represjonowana. Współtworzyła Społeczne Stowarzyszenie Obrony Praw Człowieka. Swoją wrażliwość i zapał ofiarowała też Toruniowi w wolnej Polsce. W pierwszych wolnych wyborach samorządowych została wybrana na radną miasta Torunia i pełniła tę zaszczytną misję aż do 2006 roku. 10 lat później została uhonorowana Krzyżem Wolności i Solidarności.

fot. Sławomir KowalskiNajczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.