www.torun.pl

Ostatnie pożegnanie

Miasto
Data publikacji: 11 stycznia 2020
Autor: Filip Tomasik

11 stycznia 2020 roku Toruń pożegnał wybitną kardiolog, obrończynię praw człowieka, pasjonatkę poznawania świata – dr Marię Skrzypek. Uroczystość pogrzebowa odbyła się na cmentarzu św. Jerzego.

Zawsze wyznaczała nam w Toruniu cele wysokie i ambitne. Nigdy nie opuszczała jej też odwaga i niespożyta energia. Zachowywała prawość charakteru i szlachetność intencji we wszystkim, do czego się zobowiązywała. Właśnie taką ją znaliśmy: w samorządzie miejskim Torunia, w toruńskim gronie lekarskim, w grupach patriotycznych i solidarnościowych, a także turystycznych i krajoznawczych - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski - Dziś zdumiewa nas to, jak szeroko i dobroczynnie wpłynęła na życie każdego z nas i na publiczne standardy w swoim ukochanym Toruniu. Dlatego też cały Toruń żegna z czcią swoją wybitną panią doktor kardiolog.
 
Torunianie pożegnali dr. Marię Skrzypek mszą św. w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. Ks. Frelichowskiego. Wartę honorową przy trumnie pełnili samorządowcy wraz z prezydentem Michałem Zaleskim i marszałkiem Piotrem Całbeckim, przedstawiciele Szpitala Miejskiego, Izby Lekarskiej, Rady Prezydenckiej i Straży Miejskiej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.  

***

Dr Maria Skrzypek była absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie, jednak swoje życie poświęciła Toruniowi, do którego przybyła w 1957 roku. Zawodowo związała się m.in. ze Szpitalem Miejskim, Wojewódzką Przychodnią Kardiologiczną i Spółdzielnią Lekarską. Była niezwykle ceniona i lubiana przez pacjentów. Angażowała się w solidarnościową działalność opozycyjną. W swoim kręgu kolportowała prasę i wydawnictwa podziemne, za co była  inwigilowana i represjonowana. Współtworzyła Społeczne Stowarzyszenie Obrony Praw Człowieka. Swoją wrażliwość i zapał ofiarowała też Toruniowi w wolnej Polsce. W pierwszych wolnych wyborach samorządowych została wybrana na radną miasta Torunia i pełniła tę zaszczytną misję aż do 2006 roku. 10 lat później została uhonorowana Krzyżem Wolności i Solidarności.

fot. Sławomir KowalskiNajczęściej czytane aktualności

 • Biznes, Miasto
  Partner Gminy Miasta Toruń - Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. zachęca do dołączenia do Polskiej Strefy Inwestycji.
 • Drogi, Miasto
  W sumie będzie ich około 10, są wbijane w dno Wisły poza torem wodnym. Mowa o dalbach cumowniczych, które są montowane w bliskim sąsiedztwie rozbudowy mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego.
 • Miasto, Sport
  W najbliższą sobotę, 11 lipca 2019, zainaugurowane zostaną rozgrywki eWinner 1. Ligi Żużlowej. Mecz drużyn z Torunia i Gniezna odbędzie się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
 • Eko, Miasto
  Rewitalizacja parków Glazja i Tysiąclecia oraz zagospodarowanie terenów na tzw. osiedlu Jar zostały zakończone. W mieście trwają także nasadzenia drzew.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku. Każdego dnia na budowie pracuje około 60 pracowników.
 • Biznes, Miasto
  W cyklu filmowym „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje pracownię złotniczą prowadzoną przez Tadeusza Keczmera. Rzemieślnik i artysta od lat cieszy się zaufaniem klientów.
 • Do toruńskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt trafi 20 psów ze schroniska w Radysach.
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Akcja ma na celu pokazanie, że autobus czy tramwaj są wygodną i ekologiczną alternatywą dla transportu indywidualnego.
 • 7 lipca 2020 roku w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie z działaczami oświatowych związków zawodowych, które dotyczyło zmian w Ponadzakładowym Układzie zbiorowym pracy dla pracowników placówek oświatowych niebędących nauczycielami.
 • O możliwościach uzyskania jednorazowej pożyczki dla organizacji pozarządowych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników kościelnej osoby prawnej, a także umorzenia niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców informuje Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Wygodniej i bezpieczniej można już dojść do przystanku autobusowego przy ul. Na Przełaj w Kaszczorku. Miasto wybudowało tam chodnik.
 • Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje przegląd, wybranych z tegorocznej oferty inwestycyjnej, nieruchomości. Tereny te cieszą się sporym zainteresowaniem wśród potencjalnych inwestorów.
 • 31 lipca 2020 r. MZK zaprasza wszystkie dzieci i nie tylko, na wyjątkowe wydarzenie realizowane w ramach promocji projektu BiT-City II. Będzie to spektakl teatralny. Powtórkę zaplanowano 7 sierpnia.
 • 7 lipca 2020 roku Klub Sportowy Toruń rozpoczyna sprzedaż biletów na mecz eWinner Apator Toruń – Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno. Z uwagi na obostrzenia spowodowane pandemią COVID-19 na Motoarenę tego dnia będzie mogła wejść ograniczona liczba osób.