Odeszła Krystyna Szalewska-Gałdyńska | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Odeszła Krystyna Szalewska-Gałdyńska

Kultura, Miasto
Data publikacji: 02 stycznia 2022
Autor: Filip Tomasik

W niedzielę, 2 stycznia 2022 roku, zmarła wybitna toruńska artystka, malarka, autorka grafik i rysunków Krystyna Szalewska-Gałdyńska. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 8 stycznia br. w katedrze śś. Janów. 

Odeszła wybitna toruńska artystka. Dorobek, który po sobie zostawiła, już zawsze będzie częścią toruńskiego i światowego dziedzictwa kulturowego - napisał prezydent Torunia Michał Zaleski na swojej stronie na Facebooku.

Krystyna Szalewska-Gałdyńska urodziła się w 1938 r. w Przerośli koło Suwałk. W 1958 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. W 1963 r. uzyskała dyplom grafiki u profesora Ryszarda Krzywki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Właśnie z Toruniem związała swoje dalsze losy. Zajmowała się malarstwem, grafiką i rysunkiem. W swoich pracach podejmowała problematykę przemijania, cierpienia, wiary i zbawienia. Najbardziej znany jest jej cykl akwafort z wizerunkiem Matki Boskiej, a także fantastyczne pejzaże, często z motywami toruńskimi.

Swoje prace prezentowała na blisko 70 wystawach indywidualnych i ponad 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Znajdują się one w zbiorach: Watykanu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Pomorskiego w Szczecinie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Okręgowego w: Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Bytomiu, Katowicach, Kielcach, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Graphothek City Charlottenburg w Berlinie a także w zbiorach prywatnych w USA, Kanadzie, Szwecji, Norwegii, Japonii, Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Danii, we Włoszech. Za pracę i działalność, nie tylko artystyczną, Krystyna Szalewska otrzymała wiele nagród i medali, w tym order papieski PRO ECCLESIA ET PONTIFICE (2004) oraz Medal Prezydenta Miasta Torunia Thorunium (2006).

4 grudnia 2021 r. została odznaczona medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadanym na wniosek Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się 8 stycznia br. w katedrze śś. Janów o godzinie. 11:00.

Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.