Odeszła Krystyna Szalewska-Gałdyńska | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Odeszła Krystyna Szalewska-Gałdyńska

Kultura, Miasto
Data publikacji: 02 stycznia 2022
Autor: Filip Tomasik

W niedzielę, 2 stycznia 2022 roku, zmarła wybitna toruńska artystka, malarka, autorka grafik i rysunków Krystyna Szalewska-Gałdyńska. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 8 stycznia br. w katedrze śś. Janów. 

Odeszła wybitna toruńska artystka. Dorobek, który po sobie zostawiła, już zawsze będzie częścią toruńskiego i światowego dziedzictwa kulturowego - napisał prezydent Torunia Michał Zaleski na swojej stronie na Facebooku.

Krystyna Szalewska-Gałdyńska urodziła się w 1938 r. w Przerośli koło Suwałk. W 1958 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. W 1963 r. uzyskała dyplom grafiki u profesora Ryszarda Krzywki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Właśnie z Toruniem związała swoje dalsze losy. Zajmowała się malarstwem, grafiką i rysunkiem. W swoich pracach podejmowała problematykę przemijania, cierpienia, wiary i zbawienia. Najbardziej znany jest jej cykl akwafort z wizerunkiem Matki Boskiej, a także fantastyczne pejzaże, często z motywami toruńskimi.

Swoje prace prezentowała na blisko 70 wystawach indywidualnych i ponad 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Znajdują się one w zbiorach: Watykanu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Pomorskiego w Szczecinie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Okręgowego w: Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Bytomiu, Katowicach, Kielcach, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Graphothek City Charlottenburg w Berlinie a także w zbiorach prywatnych w USA, Kanadzie, Szwecji, Norwegii, Japonii, Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Danii, we Włoszech. Za pracę i działalność, nie tylko artystyczną, Krystyna Szalewska otrzymała wiele nagród i medali, w tym order papieski PRO ECCLESIA ET PONTIFICE (2004) oraz Medal Prezydenta Miasta Torunia Thorunium (2006).

4 grudnia 2021 r. została odznaczona medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadanym na wniosek Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się 8 stycznia br. w katedrze śś. Janów o godzinie. 11:00.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.