Odeszła Krystyna Szalewska-Gałdyńska | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Odeszła Krystyna Szalewska-Gałdyńska

Kultura, Miasto
Data publikacji: 02 stycznia 2022
Autor: Filip Tomasik

W niedzielę, 2 stycznia 2022 roku, zmarła wybitna toruńska artystka, malarka, autorka grafik i rysunków Krystyna Szalewska-Gałdyńska. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 8 stycznia br. w katedrze śś. Janów. 

Odeszła wybitna toruńska artystka. Dorobek, który po sobie zostawiła, już zawsze będzie częścią toruńskiego i światowego dziedzictwa kulturowego - napisał prezydent Torunia Michał Zaleski na swojej stronie na Facebooku.

Krystyna Szalewska-Gałdyńska urodziła się w 1938 r. w Przerośli koło Suwałk. W 1958 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. W 1963 r. uzyskała dyplom grafiki u profesora Ryszarda Krzywki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Właśnie z Toruniem związała swoje dalsze losy. Zajmowała się malarstwem, grafiką i rysunkiem. W swoich pracach podejmowała problematykę przemijania, cierpienia, wiary i zbawienia. Najbardziej znany jest jej cykl akwafort z wizerunkiem Matki Boskiej, a także fantastyczne pejzaże, często z motywami toruńskimi.

Swoje prace prezentowała na blisko 70 wystawach indywidualnych i ponad 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Znajdują się one w zbiorach: Watykanu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Pomorskiego w Szczecinie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Okręgowego w: Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Bytomiu, Katowicach, Kielcach, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Graphothek City Charlottenburg w Berlinie a także w zbiorach prywatnych w USA, Kanadzie, Szwecji, Norwegii, Japonii, Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Danii, we Włoszech. Za pracę i działalność, nie tylko artystyczną, Krystyna Szalewska otrzymała wiele nagród i medali, w tym order papieski PRO ECCLESIA ET PONTIFICE (2004) oraz Medal Prezydenta Miasta Torunia Thorunium (2006).

4 grudnia 2021 r. została odznaczona medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadanym na wniosek Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się 8 stycznia br. w katedrze śś. Janów o godzinie. 11:00.

Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: prace przy ul. Małachowskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 30 stycznia 2023 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego na Szosie Chełmińskiej w rejonie ul. Małachowskiego.
 • Grafika przedstawia schemat komunikacji miejskiej w al. Solidarności
  Miasto, MZK
  Kilkanaście linii autobusowych i tramwajowych będzie miało przystanki na węźle przesiadkowym na al. Solidarności. Ponowne uruchomienie ważnego punktu przesiadkowego na komunikacyjnej mapie Torunia już w sobotę 28 stycznia 2023 r.
 • Osoba w pomarańczowej kamizelce myjącą ściane pomazaną graffiti
  Miasto
  Rada Miasta przyjęła plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych rok 2023. Przewiduje on interwencyjne zatrudnienie 186 osób bezrobotnych korzystających z pomocy socjalnej.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Rada Miasta Torunia zmieniła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy miastu partnerskiemu Łuck w Ukrainie. Zwiększono limit wartości pomocy finansowej do 400 tys. zł.
 • Logo konsultacji społecznych
  Miasto
  Plan konsultacji społecznych na rok 2023 został zaakceptowany przez radnych podczas 50. sesji Rady Miasta, która odbyła się 26 stycznia 2023 r.
 • Miasto
  W niedzielę 29 stycznia 2023 r. w Toruniu odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Realizowany jest w ramach projektu "Mikołaj Kopernik z sercem", dofinansowanym ze środków Gminy Miasta Toruń.
 • Jubileusz 550. rocznicy urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika stały się inspiracją dla Poczty Polskiej do wydania okolicznościowego znaczka z jego portretem.
 • Trwa dystrybucja węgla po preferencyjnej cenie. Wnioski, które upoważniają do nabycia surowca, przyjmowane są w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, a węgiel sprzedawany jest przez spółkę TOREC.
 • Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu oraz Książnica Kopernikańska zapraszają na debatę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. W dyskusji, która odbędzie się w czwartek, 26 stycznia 2023 r.,
 • W sobotę 28 stycznia 2023 roku w Arenie Toruń odbędzie się V Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.
 • Toruń jest gospodarzem spotkania wszystkich sieci Partnerskiej Inicjatywy Miast. Wydarzenie odbywa się od 24 do 26 stycznia 2023 r.
 • Toruń w pigułce, najważniejsze informacje dotyczące miasta w jednym miejscu? Zachęcamy do korzystania z zaktualizowanej bezpłatnej aplikacji miejskiej na urządzenia przenośne.
 • Polski Cukier świętuje 20-lecie istnienia. 24 stycznia 2023 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbyła się uroczysta gala.
 • 23 stycznia 2023 r. na brzegu Wisły na terenie Portu Drzewnego został potwierdzony przypadek wystąpienia wirusa grypy ptaków podtypu H5N1 – poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu.