www.torun.pl

Nowe rozwiązania dla rowerzystów

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 02 lipca 2014
Autor: Sylwia Derengowska

Na alei Solidarności po raz pierwszy w Toruniu wprowadzony został kontrapas rowerowy, czyli wydzielony z jezdni pas przeznaczony wyłącznie dla rowerzystów. Umożliwia on podróż rowerem na relacji plac Teatralny - plac NOT. Z kolei na krótkim fragmencie Szosy Chełmińskiej na odcinku od placu NOT do ul. Grudziądzkiej wprowadzono pasy rowerowe.

Przystosowanie alei Solidarności dla dwukierunkowego ruchu rowerowego jest bardzo ważne, gdyż właśnie tędy przebiega najkrótsza trasa łącząca Stare Miasto z północną częścią Torunia.

Rowerzysta chcący jechać w kierunku północnym od strony placu Teatralnego, czyli ulicy Chełmińskiej lub ul. Wały gen. Sikorskiego powinien - stosując się do wskazań sygnalizacji świetlnej i oznakowania poziomego - wjechać na kontrapas, który wydzielony jest po prawej stronie jezdni alei Solidarności linią ciągłą oraz znakami poziomymi i pionowymi. Przy wlocie alei Solidarności w obrębie placu NOT rowerzysta może kontynuować jazdę na wprost w kierunku Szosy Chełmińskiej stosując się do wskazań sygnalizatora, który dedykowany jest wyłącznie rowerzystom oraz oznakowania poziomego na jezdni. Na ul.  Szosa Chełmińska, od placu NOT do ul. Grudziądzkiej wyznaczony został pas rowerowy.

Program sygnalizacji świetlnej gwarantuje bezpieczeństwo rowerzystom jadącym zgodnie z przepisami i jednocześnie nie powinien utrudniać ruchu innych pojazdów w obrębie skrzyżowania. W programie sygnalizacji świetlnej priorytetowo są potraktowane pojazdy komunikacji zbiorowej.

Jazda rowerem na wprost przez plac NOT od strony alei Solidarności w kierunku Szosy Chełmińskiej jest możliwa tylko podczas funkcjonowania sygnalizacji świetlnej, o czym informuje oznakowanie pionowe. W przypadku awarii sygnalizacji świetlnej rowerzysta powinien skorzystać z przejazdu rowerowego w poprzek alei Solidarności.

Rowerzyści jadący aleją Solidarności na relacji plac NOT- plac Teatralny powinni poruszać się jezdnią na zasadach ogólnych, czyli przy prawej krawędzi jezdni i stosować się do znaków i sygnałów drogowych w obrębie obu skrzyżowań. Aby rowerzysta jadący jezdnią po Szosie Chełmińskiej w kierunku Starego Miasta mógł łatwiej pokonać skrzyżowanie z placem NOT, wprowadzono przy dojeździe do skrzyżowania pas rowerowy.

Zastosowane rozwiązania dla rowerzystów w ciągu alei Solidarności i w obrębie placu NOT są innowacyjne jak na warunki toruńskie, ale stosowane są z powodzeniem w miastach będących polskimi liderami pod względem rozwoju ruchu rowerowego, czyli Wrocławiu i Gdańsku.

Obecnie w Toruniu funkcjonuje ponad 82 kilometry dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. W tym roku wybudowane zostaną kolejne odcinki dróg rowerowych m.in. w ciągu ul. Rudackiej czy na fragmentach ulicy Grudziądzkiej oraz Szosy Lubickiej. Powstaną także nowe stojaki rowerowe dzięki czemu parkowanie rowerów będzie łatwiejsze. Od kwietnia tego roku funkcjonuje cieszący się bardzo dużym powodzeniem system bezobsługowej wypożyczalni rowerów miejskich.

Inwestowanie w odpowiedniej jakości infrastrukturę dla rowerzystów ma zachęcić mieszkańców naszego miasta do korzystania z tej ekonomicznej i ekologicznej formy transportu.

 

Rowerzysta może przejechać przez Plac NOT od strony Alei Solidarności na wprost tylko wtedy, gdy na sygnalizatorze dedykowanym rowerzystom wyświetlone jest zielone światło

  

W momencie gdy sygnalizacja świetlna nie będzie działać rowerzysta nie może przejechać na wprost o czym informuje odpowiednia tabliczka pod znakiem. W takim przypadku rowerzysta powinien skręcić w lewo i przez przejazd rowerowy pojechać w kierunku Czerwonej Drogi

 

Kontrapas rowerowy służy do jazdy tylko na relacji Plac Teatralny – Plac NOT. Na relacji Plac NOT-Plac Teatralny rowerzysta winien poruszać się jezdnią na zasadach ogólnych

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.
 • Miasto
  W ramach akcji „Sprzątanie świata” prezydent Michał Zaleski wraz z uczniami Szkół Salezjańskich porządkował otoczenie szkoły.
 • Miasto
  W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  42 nauczycieli odebrało akty nadania awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. 19 września 2019 r. o godz. 16.00 w sali kominkowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Z tej okazji w sobotę 21 września 2019 r. wzajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26 odbędą się drzwi otwarte.
 • Miasto
  Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.
 • W sobotę 21 września 2019 r. o godz. 18:00 w Dworze Artusa odbędzie się spotkanie jubileuszowe z okazji 30-lecia partnerstwa Toruń – Hameenlinna oraz 10-lecia Toruń – Novomesto.
 • W Toruniu 20 września 2019 r. rozpoczęło się VII Krajowe Spotkanie Reumatologiczne. Wydarzenie potrwa dwa dni.
 • 25 września 2019 roku na antenie TVN Turbo w programie "Wyburzacze" będzie można zobaczyć, jak wyglądały prace związane z budową Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na początku grudnia br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w nim wystawę dla nastolatków "Ścieżki dorastania".
 • Ekipa filmowa na Przedzamczu. W najbliższą sobotę (21 września 2019) od godziny 19.00 będą nagrywane kolejne sceny do filmu pt: „Nędzarz i madame”.
 • Podczas 21. edycja mistrzostw Europy w lekkiej atletyce masters aż trzy krążki w konkurencjach rzutowych wywalczył torunianin Wacław Krankowski.
 • 22 września 2019 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainauguruje cykl koncertów „Czas dla Nas” w sezonie artystycznym 2019/2020. Zajęć i koncertów edukacyjnych przez kilka najbliższych miesięcy na pewno nie zabraknie.
 • W dniach 18-20 września 2019 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbywa się 22. Konferencja Opieki Długoterminowej. W Toruniu debatuje 1000 dyrektorów europejskich domów pomocy społecznej oraz profesjonalistów z zakresu opieki długoterminowej.
 • Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.