Znakomici naukowcy o Mikołaju Koperniku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Znakomici naukowcy o Mikołaju Koperniku

Kultura, Miasto
Data publikacji: 27 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu, z okazji jubileuszu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, zaprosiło do Książnicy Kopernikańskiej na debatę poświęconą wybitnemu polskiemu astronomowi. W dyskusji, która odbyła się w czwartek 26 stycznia 2023 r. w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8, wzięli udział trzej znakomici naukowcy: astronom prof. Andrzej Strobel, historyk prof. Janusz Małłek oraz ekonomista prof. Damian Walczak. Debatę poprowadził fizyk Czesław Stawikowski - członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
 
Przed debatą zaprezentowany został oryginał pierwszego wydania De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) Mikołaja Kopernika. Prezentacja dzieła odbyła się w czytelni Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Kopernikańskiej.
 
Autor "De revolutionibus orbium coelestium" był człowiekiem renesansu, oprócz astronomii interesowały go inne dziedziny, przede wszystkim: ekonomia, administracja i medycyna. 26 stycznia 2023 r. w Książnicy paneliści pozwolili spojrzeć na niego tak jak na to zasługuje - wnikliwie i z wielu punktów widzenia.
 
Dr hab. Andrzej Strobel to emerytowany profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, astronom - od roku 1965, aż do emerytury pracował w Instytucie Astronomii i Centrum Astronomii UMK (w Zakładzie Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej); zajmował się astronomią gwiazdową, w szczególności naszą Galaktyką; obecnie z pasją prowadzi badania nad historią astronomii i jest jej doskonałym popularyzatorem. Dr hab. Janusz Małłek to również emerytowany profesor UMK, historyk - specjalizuje się w historii powszechnej i historii Polski od XVI do XVIII wieku; w latach 1993–1999 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK, a w latach 1999 - 2002 był prorektorem uczelni; jest członkiem czynnym PAU. Z kolei dr hab. Damian Walczak obecnie jest profesorem UMK, specjalistą z zakresu finansów, głównie ubezpieczeń, autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych; pełni także funkcję prezesa Stowarzyszenia Finansów i Rachunkowości na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
 
Oprócz debaty, tego wieczoru w Książnicy Kopernikańskiej można było podziwiać złożoną z kilku plansz wystawę poświęconą historii PTMA Oddział w Toruniu. Uczestnicy spotkania obejrzeli także ekspozycję makiety domu Mikołaja Kopernika z wkomponowaną szopką, której właścicielem jest Fundacja Pro Futuro Theologiae. Ze względu na złe warunki atmosferyczne niestety nie odbył się pokaz zbliżenia Księżyca i Jowisza przez teleskopy, który był planowany przed debatą.

Zdj. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.