Pilotażowe wdrożenie Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pilotażowe wdrożenie Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą

Tytuł projektu:
Pilotażowe wdrożenie Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś Priorytetowa II „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”
Działanie 2.10 „Wysoka jakość systemu oświaty”

Realizator:
Zespół Szkół Nr 26 w Toruniu

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 1 033 463,83 zł
Koszty kwalifikowalne: 1 033 463,83 zł
Kwota dofinansowania: 1 033 463,83 zł
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Społeczny

Termin realizacji:
1.07.2021 r. – 30.06.2023 r.

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
28.07.2021 r.

Opis projektu:
Głównym celem projektu była poprawa dostępności usług edukacyjnych dla dzieci/uczniów/słuchaczy ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprzez utworzenie i funkcjonowanie Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą (SCWEW).

Wsparcie merytoryczne, kadrowe i rzeczowe udzielane przez SCWEW w Toruniu polegało m.in. na:
1. Konsultacjach indywidualnych i grupowych dla nauczycieli i innych pracowników przedszkola/szkoły ogólnodostępnej.
2. Wspieraniu kadry kierowniczej m.in. w wypracowywaniu całościowego modelu funkcjonowania przedszkola i szkoły ogólnodostępnej jako organizacji włączającej i uczącej się, zapewniającej wysoką jakość kształcenia oraz zintegrowanego wsparcia, a także włączenie społeczne wszystkich członków społeczności przedszkolnej czy szkolnej, w tym rodziców oraz instytucji wspierających.
3. Działaniu doradczo-szkoleniowym w zakresie podnoszenia kompetencji pracowników przedszkoli/szkół związanych z działaniami interwencyjnymi.
4. Prowadzeniu modelowych zajęć specjalistycznych oraz zajęć/lekcji otwartych w przedszkolu/szkole ogólnodostępnych lub w SCWEW.
5. Organizowaniu szkoleń specjalistycznych.
6. Wypożyczaniu sprzętu specjalistycznego, pomocy dydaktycznych oraz udostępnianiu materiałów edukacyjnych do pracy z dziećmi/uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi. Poradach i instruktażach w zakresie doboru i obsługi sprzętu specjalistycznego.
7. Wspieraniu rozwoju społeczności lokalnych poprzez:
   - inicjowanie i udział w działaniach promocyjnych, informacyjnych oraz profilaktycznych na rzecz edukacji włączającej,
   - współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób ze zróżnicowanymi potrzebami oraz ich rodzin.

Rezultaty:
• wzmacnianie potencjału kadrowego, merytorycznego i sprzętowego przedszkoli, szkół z danego terenu (powiatu, gminy itp.);
• wsparcie merytoryczne nauczycieli;
• mobilność i elastyczność pracy nauczycieli, specjalistów;
• personalizacja i indywidualizacja pracy z dzieckiem/uczniem;
• podnoszenie świadomości na temat konieczności podejmowania społecznej odpowiedzialności za proces włączania każdego dziecka/ucznia do klasy, szkoły, grupy, lokalnej społeczności itd.;
• uwrażliwienie nauczycieli na potrzeby każdego dziecka/ucznia;
• wzrost jakości udzielanego wsparcia przez kadrę pedagogiczną w pracy z dziećmi/uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami, oraz ich rodzinami;
• podniesienie jakości i umiejętności pracy zespołowej nauczycieli;
• doposażenie kadry pedagogicznej w nowe kompetencje;
• dokształcanie nauczycieli zgodnie z aktualnymi potrzebami;   
• doposażenie przedszkoli i szkół w najnowszy sprzęt specjalistyczny, wspomagający oraz pomoce dydaktyczne, zgodnie z aktualnymi potrzebami dzieci/uczniów;
• możliwość wypożyczania sprzętu i pomocy dydaktycznych w celu realizacji nauczania zdalnego.  

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Nauczyciele
Tematyka projektu: 
Edukacja
Realizator: 
Zespół Szkół nr 26

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: toruńska starówka z lotu ptaka
    Miasto
    Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Do 12 maja toruńscy drogowcy czekają na opinie dotyczące funkcjonowania w naszym mieście roweru miejskiego. Aby zabrać głos w tej sprawie, wystarczy wypełnić ankietę, która jest dostępna na stronach miejskich i Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
  • Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • 27 kwietnia 2024 r. odbędzie się druga edycja akcji, podczas której mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom. Akcja jest finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.