XLIX Zlot Pieczonego Ziemniaka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

XLIX Zlot Pieczonego Ziemniaka

Data wydarzenia
-
ikona kategorii imprezy plenerowe
Opis wydarzenia: 

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa wspólnie z Urzędem Miasta Torunia, Starostwem Powiatowym w Toruniu oraz Urzędem Gminy Lubicz organizują kolejną imprezę turystyki pieszej pn. „XLIX Zlot Pieczonego Ziemniaka”. Uczestnicy zlotu wyjątkowo w tym roku spotkają się na jednej trasie pieszej. Spotkanie odbędzie się o godz. 9.30 na przystanku MZK przy Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym na osiedlu "Na Skarpie". Stamtąd jest przewidziane krótkie przejście o długości 4 km, pod opieką przodowników turystyki pieszej w rejon ruin królewskiego zamku w Złotorii. We wspaniałej scenerii ruin zamkowych organizatorzy rozpalą ognisko, jednak bez pieczenia w nim ziemniaków. Turyści mogą jednak liczyć na tradycyjną wojskową grochówkę (należy posiadać własne naczynia i łyżki) oraz dwa konkursy z nagrodami. W pierwszym z nich zostaną ocenione rzeźby wykonane w ziemniaku i dostarczone na metę zlotu. Drugi z konkursów, również tradycyjny to przygotowanie atrakcyjnego projektu na kolejny znaczek turystyczny, który uczestnicy otrzymają na pamiątkę w przyszłorocznym Jubileuszowym 50 Zlocie "Pieczonego Ziemniaka". Celem imprezy jest upowszechnianie turystyki kwalifikowanej, aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców regionu, promowanie walorów krajoznawczych – przyrodniczych – turystycznych Torunia i Powiatu Toruńskiego oraz kontynuowanie tradycji ludowych. Komandorem imprezy będzie przodownik turystyki pieszej Marek Ruciński.

Zapisy do udziału w imprezie przyjmowane są w Biurze Oddziału, przy ul. Piekary 41

Złotoria – wieś wymieniona w 1242 r., znajdująca się w dobrach biskupów kujawskich na ziemi dobrzyńskiej. Lokowana w 1262 r. na prawie niemieckim. W 1807 r. podczas oblężenia Torunia, wojska francuskie rozebrały istniejący we wsi drewniany kościół. W 1904 r. wzniesiono z cegły kolejny w stylu neogotyckim. Ciekawostki krajoznawcze: w widłach rzek Wisły i Drwęcy usytuowane są ruiny królewskiego zamku z 1343 r. wybudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego. W 1376 r. zamek był oblegany przez księcia Kaźka Szczecińskiego, ponieważ wcześniej w 1374 r. został opanowany przez księcia gniewkowskiego Władysława Białego. Podczas oblężenia zamku Kaźko, wnuk Kazimierza Wielkiego odniósł śmiertelną ranę, na skutek której 2. stycznia 1377 r. zmarł na zamku w Bydgoszczy. W 1391 r. książę Władysław Opolczyk oddał zamek pod zastaw Krzyżakom, od których wykupił w 1405 r. król Władysław Jagiełło. W dniu 2. września 1409 r. doszło do zdobycia zamku i wycięcia w pień załogi polskiej przez Krzyżaków. Zamek pozostaje od tego czasu w ruinie. Zamek zbudowano w stylu gotyckim, jako murowany z cegły z użyciem kamienia polnego. Do dziś pozostały: część wieży mieszkalnej oraz zarys murów obwodowych.

Data: 
26.09.2020 09:30
Miejsce: 
przystanek MZK przy Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym Na Skarpie
Organizator: 
Kategoria wydarzenia: 
Impreza plenerowa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.