Artur Szulc | www.torun.pl

Artur Szulc

 

Artur Szulc
tymczasowy prezydent Torunia we wrześniu 1939 r.

Artur Szulc (1890-1967) był ostatnim prezydentem Torunia w okresie międzywojennym. Obowiązki gospodarza miasta powierzono mu w czasie wojennych dni we wrześniu 1939 r. Funkcję tymczasowego prezydenta Torunia pełnił kilka dni.

Urodzony pod pruskim zaborem w Toruniu 26 września 1890 r. Ukończył w Toruniu szkołę powszechną i dokształcającą oraz naukę w zawodzie ślusarskim. W 1914 r. został zaciągnięty do wojska pruskiego i wysłany na front zachodni, gdzie został ciężko ranny. Po wyzwoleniu Polski wrócił w 1920 r. do Torunia. W 1928 r. został wybrany starszym cechu. Rok później został członkiem Pomorskiej Izby Rzemieślniczej w Grudziądzu, a w 1936 r. członkiem Zarządu Izby. W kwietniu 1938 r. został mianowany komisarycznym prezesem Pomorskiej Izby Rzemieślniczej w Toruniu. W 1928 r. wybrano go radnym miasta, a w 1937 r. ławnikiem Zarządu Miasta Torunia. Był także czynnym członkiem Bractwa Strzeleckiego (Kurkowego) oraz organizacji wojskowych i religijnych.

W związku z wybuchem II wojny światowej, 3 września 1939 r. w Toruniu trwała już ewakuacja władz i urzędów oraz masowa ucieczka mieszkańców. W tej sytuacji opuszczający miasto wojewoda pomorski Władysław Raczkiewicz mianował dekretem Artura Szulca tymczasowym prezydentem miasta Torunia. Tymczasowe władze starały się przywrócić w mieście spokój i porządek, aby zapobiec rozruchom w mieście oraz zniszczeniu jego zabudowy. 4 września prezydent Szulc zwołał spotkanie ławników i radnych miasta do Ratusza Staromiejskiego w celu omówienia nagłych spraw związanych z wytworzoną sytuacją. Na spotkanie przybył jednak tylko jeden radny.

Jedną z nagłych spraw w tym czasie był brak pieniędzy na zapłacenie za pracę na rzecz miasta oraz zapomogi dla rodzin rezerwistów i ewakuowanych. Kasa Miejska została bowiem ewakuowana z władzami. Dlatego 5 września prezydent Szulc polecił wydrukowanie papierowych Pieniędzy Zastępczych Miasta Torunia o nominalnej wartości 1 zł i 5 zł. Pieniądze te wprowadzone zostały do obiegu 7 września. W tym samym dniu rano wojsko polskie opuściło miasto. 9 września władzę nad miastem przejęli Niemcy.

Arturowi Szulcowi pozwolono wrócić do domu. W ramach masowych aresztowań w październiku 1939 r. został jednak uwięziony w Forcie VII. Ostatecznie został zwolniony z więzienia i przymuszony do pracy na potrzeby frontu w toruńskiej fabryce Bom i Schutze. 

Opracowano na podst. relacji Alfreda Szulca,
syna prezydenta Artura Szulca.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu bukiety kwiatów i upominki dla jubilatów
  Miasto
  21 par małżeńskich odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenia wręczył prezydent Torunia podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim w dniu 3 sierpnia 2021 r.
 • Na zdjęciu pielęgniarka szczepi mężczyznę w restauracji
  Koronawirus, Miasto
  Kilkunastu pracowników restauracji „Chleb i Wino” zostało zaszczepionych dzisiaj w miejscu swojej pracy. W ten sposób zainicjowana została pilotażowa akcja szczepienna w toruńskiej gastronomii i hotelarstwie.
 • Na zdjęciu widać salę klasową, puste ławki i krzesła, z przodu na ścianie wisi tablica
  Miasto
  We wtorek 3 sierpnia 2021 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2021/2022 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Na zdjęciu mecz piłki nożnej
  Miasto, Sport
  Prezydent Miasta Torunia ogłosił otwarty konkurs ofert na wykonanie zadań Gminy Miasta Toruń w zakresie rozwoju sportu.
 • Grafika Toruńskiej Platformy Startowej
  Biznes, Miasto
  Toruńska Platforma Startowa to projekt, który zachęca do podejmowania działań zmierzających do tworzenia własnej firmy.
 • Tereny zalesione na os. Jar
  Eko, Miasto
  W rankingu przeprowadzonym przez portal GetHome.pl Toruń znalazł się w czołówce dużych miast polskich, w których znaczną część zajmują tereny zieleni.
 • 4 sierpnia 2021 r. wyruszy z Torunia 43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa ponownie odbędzie się w formie sztafety.
 • Piąta edycja Wielkiej Koszykarskiej Fety u Kopernika odbyła się na Błoniach Nadwiślańskich w weekend 31 lipca i 1 sierpnia 2021 r.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (26 lipca - 1 sierpnia) potwierdzono 5 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend sierpnia.
 • 1 sierpnia 2021 r. w Toruniu, jak w całej Polsce, symboliczny dźwięk syren w godzinę "W" dał znak do rozpoczęcia apelu z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • W związku ze spodziewanymi 1/2 sierpnia 2021 r. burzami i ulewami Wisła oraz inne cieki wodne mogą osiągnąć stany wysokie. Możliwe są lokalne podtopienia!
 • Od 28 lipca 2021 r. w Toruniu nazwa "Katarzynka" kojarzyć się będzie nie tylko ze słynnym piernikiem, ale przede wszystkim z wioślarką Katarzyną Zillmann, która tego dnia wraz z Agnieszką Kobus-Zawojską, Marią Sajdak, Martą Wieliczko wywalczyła srebro olimpijskie w czwórce podwójnej.
 • Znamy laureatów konkursu fotograficznego "Zielone kreacje Torunia". Ogłoszony przez Prezydenta Miasta Torunia konkurs zwraca uwagę na urokliwe zakątki toruńskiej zieleni.