Marszałek Edward Rydz-Śmigły (1938) | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Marszałek Edward Rydz-Śmigły (1938)

Edward Rydz-ŚmigłyMarszałek Edward Rydz-Śmigły
(1886-1941)

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

Marszałek Polski. Ukończył studia filozoficzne na UJ i ASP w Krakowie. Jeden z organizatorów Związku Strzeleckiego. Od 1914 w legionach. Walczył w I Brygadzie od dowódcy batalionu do z-cy dowódcy brygady.

W latach 1917-1918 komendant POW. Desygnowany na ministra wojny w lubelskim rządzie I.Daszyńskiego. W czasie wojny polsko-bolszewickiej dowodził grupą uderzeniową która zajęła Kijów. Później dowodził Frontem Płd-Wsch, Frontem Środkowym, a w końcu 2 Armią, która odcięła odwrót pobitych pod Warszawą wojsk Tuchaczewskiego.

Od 1922 Inspektor Armii, a od 1935 r. zgodnie z wolą marsz. Piłsudskiego mianowany Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. Od 1936 r. generał broni i Marszałek Polski. Wokół jego osoby tworzy się Obóz Zjednoczenia Narodowego.

W czasie kampanii wrześniowej Naczelny Wódz. Po ucieczce do Rumunii, a następnie internowaniu na Węgrzech wrócił do okupowanego kraju pod pseudonimem Adam Zawisza. Próbował bez powodzenia organizować konspiracyjny Obóz Polski Walczącej.

Tytuł Honorowego Obywatela miasta Torunia odebrał osobiście 20 czerwca 1938 r.


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle
  Kultura, Miasto
  W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.