www.torun.pl

Nabór do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych

Miasto
Data publikacji: 11 lipca 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

11 lipca 2019 roku ogłoszono listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano łącznie 5160 miejsc w 162 oddziałach w liceach, technikach i szkołach branżowych.

O przyjęcie do klas I na rok szkolny 2019/2020 ubiega się 2919 kandydatów do szkół ponadpodstawowych i 2862 kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych (razem 5781 kandydatów).

Ponieważ liczba kandydatów jest większa od liczby miejsc i biorąc pod uwagę, że o przyjęcie do oddziałów w branżowych szkołach I stopnia ubiega się bardzo mało kandydatów, na etapie kwalifikowania ich do poszczególnych oddziałów zmodyfikowano plan miejsc.

 Aktualna, zwiększona liczba miejsc wynosi 5177:

 • o 237 zwiększono liczbę miejsc w liceach ogólnokształcących,
 •  o 100 zwiększono liczbę miejsc w technikach,
 •  o 320 zmniejszono liczbę miejsc w branżowych szkołach I st.

Do szkół zostało zakwalifikowanych ogółem 5014 kandydatów, w tym po szkołach podstawowych 2566, zaś po gimnazjum 2448. Kandydatów nigdzie niezakwalifikowanych jest 767 (353, 414 – odpowiednio). Jednocześnie są 143 wolne miejsca, w tym 74 dla kandydatów po szkołach podstawowych i 69 dla kandydatów po gimnazjum.

- Kiedy uczniowie potwierdzą wolę nauki w konkretnej szkole będziemy proponować tym niezakwalifikowanym do szkół pierwszej, drugiej i trzeciej preferencji naukę w tych szkołach, w których będą jeszcze wolne miejsca - mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia.

15 lipca 2019 r. do godz. 15:00 rodzice kandydatów zakwalifikowanych mają czas na przedłożenie w szkołach potwierdzenia woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej/gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty/gimnazjalnego, o ile nie zostały one już w szkołach złożonych. Dodatkowo kandydaci do technikum i branżowej szkoły I stopnia w tym samym czasie dostarczają wymagane zaświadczenia/orzeczenia lekarskie.

16 lipca 2019 r. o godz. 12.00 zostaną ogłoszone listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Wówczas będzie znana ostateczna liczba wolnych miejsc w poszczególnych szkołach. Mając na uwadze, że liczba wolnych miejsc będzie za mała w stosunku do potrzeb zostały podjęte działania zmierzające do uruchomienia, w miarę możliwości lokalowych i organizacyjnych szkół, dodatkowe oddziały.

- Cały czas monitorujemy zaistniałą sytuację, współpracujemy z dyrektorami szkół. Od 16 do 22 lipca przeprowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca. Na pewno rozważamy uwolenienie 320 miejsc w szkołach branżowych - wyjaśnia Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

Największą popularnością wśród kandydatów cieszyły się: I LO, IV LO, V LO oraz X LO.

Wolne miejsca po pierwszym etapie rekrutacji są jeszcze w: III LO, IV LO (pojedyńcze miejsca), VIII LO, XIII LO, oraz w szkołach kształcenia zawodowego (technika i szkoły branżowe) Zespole Szkół Ekonomicznych, Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Zespole Szkół Samochodowych, Zespole Szkół Inżynierii Środowiska, Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych.

fot. Filip Tomasik

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.