www.torun.pl

Nabór do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych

Miasto
Data publikacji: 11 lipca 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

11 lipca 2019 roku ogłoszono listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano łącznie 5160 miejsc w 162 oddziałach w liceach, technikach i szkołach branżowych.

O przyjęcie do klas I na rok szkolny 2019/2020 ubiega się 2919 kandydatów do szkół ponadpodstawowych i 2862 kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych (razem 5781 kandydatów).

Ponieważ liczba kandydatów jest większa od liczby miejsc i biorąc pod uwagę, że o przyjęcie do oddziałów w branżowych szkołach I stopnia ubiega się bardzo mało kandydatów, na etapie kwalifikowania ich do poszczególnych oddziałów zmodyfikowano plan miejsc.

 Aktualna, zwiększona liczba miejsc wynosi 5177:

 • o 237 zwiększono liczbę miejsc w liceach ogólnokształcących,
 •  o 100 zwiększono liczbę miejsc w technikach,
 •  o 320 zmniejszono liczbę miejsc w branżowych szkołach I st.

Do szkół zostało zakwalifikowanych ogółem 5014 kandydatów, w tym po szkołach podstawowych 2566, zaś po gimnazjum 2448. Kandydatów nigdzie niezakwalifikowanych jest 767 (353, 414 – odpowiednio). Jednocześnie są 143 wolne miejsca, w tym 74 dla kandydatów po szkołach podstawowych i 69 dla kandydatów po gimnazjum.

- Kiedy uczniowie potwierdzą wolę nauki w konkretnej szkole będziemy proponować tym niezakwalifikowanym do szkół pierwszej, drugiej i trzeciej preferencji naukę w tych szkołach, w których będą jeszcze wolne miejsca - mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia.

15 lipca 2019 r. do godz. 15:00 rodzice kandydatów zakwalifikowanych mają czas na przedłożenie w szkołach potwierdzenia woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej/gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty/gimnazjalnego, o ile nie zostały one już w szkołach złożonych. Dodatkowo kandydaci do technikum i branżowej szkoły I stopnia w tym samym czasie dostarczają wymagane zaświadczenia/orzeczenia lekarskie.

16 lipca 2019 r. o godz. 12.00 zostaną ogłoszone listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Wówczas będzie znana ostateczna liczba wolnych miejsc w poszczególnych szkołach. Mając na uwadze, że liczba wolnych miejsc będzie za mała w stosunku do potrzeb zostały podjęte działania zmierzające do uruchomienia, w miarę możliwości lokalowych i organizacyjnych szkół, dodatkowe oddziały.

- Cały czas monitorujemy zaistniałą sytuację, współpracujemy z dyrektorami szkół. Od 16 do 22 lipca przeprowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca. Na pewno rozważamy uwolenienie 320 miejsc w szkołach branżowych - wyjaśnia Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

Największą popularnością wśród kandydatów cieszyły się: I LO, IV LO, V LO oraz X LO.

Wolne miejsca po pierwszym etapie rekrutacji są jeszcze w: III LO, IV LO (pojedyńcze miejsca), VIII LO, XIII LO, oraz w szkołach kształcenia zawodowego (technika i szkoły branżowe) Zespole Szkół Ekonomicznych, Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Zespole Szkół Samochodowych, Zespole Szkół Inżynierii Środowiska, Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych.

fot. Filip Tomasik

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.
 • Biznes, Miasto
  Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa wygrała przetarg na sprzedaż działki inwestycyjnej w zachodnim Toruniu. MSM wpłaci do miejskiej kasy 3 321 000 złotych.
 • Miasto
  Pierwsza wypłata świadczeń wychowawczych 500+ przyznanych na nowych zasadach oraz świadczeń Dobry Start planowana jest na piątek 19 lipca 2019 r.
 • Przez ponad dwa miesiące wakacyjnego odpoczynku 2019 uczniowie mogą skorzystać z wielu atrakcji, jakie przygotowały toruńskie instytucje kulturalne i sportowe.
 • Miasto
  16 lipca 2019 roku na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczystości związane ze Świętem Policji. Obchody tego dnia w tym roku były szczególne ze względu na setną rocznicą powołania w Polsce Policji Państwowej.
 • Miasto
  Wakacyjna Trasa Dwójki zawitała do Torunia. W niedzielę wieczorem na Motoarenie torunianie i turyści mogli wysłuchać największych przebojów m.in. zespołu Enej, De Mono czy Feel. Zabawa była wyśmienita!
 • Realizacja zadania „Zielona brama toruńskiej starówki” trwa. Do 15 listopada 2019 roku w sąsiedztwie ścisłego centrum miasta pojawią się nowe alejki, nawierzchnie, ciekawe elementy małej architektury, a przede wszystkim nowe nasadzenia zieleni wielopiętrowej.
 • Z początkiem lipca 2019 roku w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na toruńskich Stawkach posługę rozpoczął ks. Krzysztof Lewandowski. Nowy proboszcz został również dziekanem dekanatu toruńskiego IV.
 • 16 lipca 2019 r. ulicami Starego Miasta przejdzie kolumna funkcjonariuszy z okazji Święta Policji. W trakcie uroczystości wyróżnionych 647 pracowników policji.
 • We wtorek 16 lipca 2019 r. o godz. 7:00 rozpocznie się naprawa 200-metrowego odcinka ul. Grudziądzkiej.
 • W sobotę 27 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie rozegrany zostanie II finał Tauron Speedway Euro Championship. Znane już są numery startowe zawodników.
 • Trwa „Lato w Toruniu bez nudy” - coroczny program zajęć sportowo-rekreacyjnych organizowanych w okresie wakacyjnym.
 • Elana i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają lokalnych przedsiębiorców – pasjonatów piłki nożnej na spotkanie biznesowe. 27 lipca 2019 roku w Hotelu Filmar spotkają się przedstawiciele sportu i biznesu. Zaproszeni uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję obejrzeć inauguracyjny mecz rozgrywek ligowych w Toruniu, między TKP ELANA a MKS Bytovią...
 • 20 lipca 2019 roku odbędzie się rajd rowerowey "Szlakiem toruńskiego sportu". Na wydarzenie zorganizowane w ramach Sportowego Lata w Toruniu zapraszają: Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia oraz Stowarzyszenie GO SPORT. Historia Torunia to niewyczerpalne źródło wiedzy o mieszkańcach, mieście i jego codzienności. W kolejnej odsłonie...