Młodzi zagrają Chopina | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Młodzi zagrają Chopina

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: skrzypek podczas koncertu

Koncertem inauguracyjnym w CKK Jordanki 24 maja 2023 r. rozpoczął się 30. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży.

W koncercie inaugurującym festiwal w towarzystwie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wystąpił Piotr Pawlak, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Helsinkach i w Darmstadt. Jest on także czterokrotnym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Szafarni we wszystkich kategoriach wiekowych. Zgromadzona licznie publiczność wysłuchała Koncertu Fortepianowego e-moll F. Chopina oraz Suity I i II Edvarda Griega.

Podczas koncertu dyrektorka Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni dr Agnieszka Brzezińska została odznaczona srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal nadawany jest przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Odznaczenie wręczył wicewojewoda kujawsko-pomorski, Józef Ramlau. Gratulacje z okazji jubileuszu złożył prezydent Michał Zaleski, który podarował dr Agnieszce Brzezińskiej okolicznościową grafikę.
Jubileuszowy Konkurs Pianistyczny odbywa się w Szafarni 25-28 maja 2023 roku. Do tegorocznej edycji Konkursu aplikowało ponad 90 młodych pianistów. Organizatorzy zakwalifikowali 55 uczestników (reprezentujących 19 krajów). Młodzi pianiści będą oceniani przez międzynarodowe jury, w składzie: prof. Clara Biermasz (Holandia), prof. Izabella Darska-Havasi (Węgry), prof. Alberto Nosè (Włochy), prof. Piotr Paleczny (Polska), prof. Zbigniew Raubo (Polska).

Plenerowy Koncert Laureatów rozpocznie się w niedzielę 28 maja o godz. 12:00 w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. W tym miejscu odbędą się również przesłuchania konkursowe.

Wstęp na te wydarzenia jest wolny.

Jubileuszowy konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.