www.torun.pl

„Mikołajek” na mikołajki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 06 grudnia 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Cała Polska Czyta Dzieciom na mikołajki

6 grudnia 2018 roku dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 i Przedszkola Miejskiego nr 8 wzięły udział w mikołajkowej akcji zorganizowanej w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Najmłodsi, zgromadzeni w SP nr 9, usłyszeli fragmenty „Mikołajka” – popularnej książki dla dzieci autorstwa Sempe’go i Goscinny’ego. Czytali je dla nich dorośli, w tym prezydent Torunia Michał Zaleski.

Ogólnopolska kampania „Cała Polska Czyta Dzieciom” ma już 18 lat. Z tej okazji 6 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 9 zorganizowano wspólne czytanie fragmentów „Mikołajka”. Rozdział pt. „Dzienniczki” czytali głośno zaproszeni goście, m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski, który zna tę książkę bardzo dobrze, bo jako dziadek czytał ją swoim wnuczkom.

- Dzień św. Mikołaja to dzień wyjątkowy. Dzieci już od rana znajdywały w butach wiele drobnych upominków, a ja tradycyjnie jak co roku wpadam do Szkoły Podstawowej nr 9 z drobiazgami i z radością czytam im bajki i opowieści nawiązujące do Bożego Narodzenia. To dla mnie bardzo miła tradycja. Jestem dziadkiem i bardzo cieszę się, kiedy mogą obdarowywać moje wnuczkimówił prezydent przed rozpoczęciem wspólnego czytania.

Maluchy słuchały bardzo uważnie szkolnych przygód Mikołajka i jego przyjaciół. Po głośnej lekturze przedszkolaki mogły zadać prezydentowi pytanie, ciekawiło je m.in. to, jakie książki prezydent lubił czytać w ich wieku. Michał Zaleski przyznał, że najserdeczniej wspomina książki Arkadego Fiedlera.

Na zakończenie tego wyjątkowego spotkania prezydent wręczył dzieciom słodycze i drobne upominki.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Trwa Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy, rozpoczęto montowanie szopki świątecznej, niebawem ruszy sezonowe lodowisko na Rynku Staromiejskim, a torunianie złożą sobie życzenia podczas tradycyjnej Wigilii Miejskiej – Boże Narodzenie coraz bliżej.
 • 95 lat Ksiąznicy Kopernikańskiej
  Kultura, Miasto
  12 grudnia 2018 roku Książnica Kopernikańska obchodziła swoje 95-lecie. Podczas uroczystej gali w siedzibie głównej biblioteki nie zabrakło życzeń i wspomnień. Książnica Kopernikańska powstała w 1923 roku jako Książnica Miejska im. Kopernika i była pierwszą publiczną biblioteką na Pomorzu. Pierwotnie mieściła się przy ul. Wysokiej 16, gdzie...
 • Tramwaje i autobusy w okresie świąteczno-noworocznym
  Miasto, MZK
  W okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska. 24 i 31 grudnia przejazdy miejskimi autobusami i tramwajami będą bezpłatne. W weekend przed Wigilią Świąt Bożego Narodzenia obowiązywać będą rozkłady jazdy obowiązujące kolejno w sobotę (22 grudnia) i w niedzielę (23 grudnia). W wigilijny...
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  W piątek 14 grudnia 2018 roku wprowadzone zostaną zmiany na rondzie przy placu Pokoju Toruńskiego, związane z pracami na placu Chrapka.
 • Miasto
  7 par małżeńskich odbierze w najbliższy czwartek 13 grudnia 2018 r. medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Uroczystość odbędzie się o godz. 15:00 w Ratuszu Staromiejskim.
 • Inwestycje, Miasto
  W miejskich żłobkach pojawią się oczyszczacze powietrza. Takie urządzenie pojawi się w każdej sali w miejskich placówkach.
 • Trzy koncerty, premiery książek i filmu o Obywatelu G.C., a także giełda winylowa, czy działania artystów z Galerii Rusz złożą się na program Dni Grzegorza Ciechowskiego 2018. Festiwal poświęcony liderowi Republiki rusza 13 grudnia 2018 roku.
 • Jesteś organizacja pozarządową? Włącz się w realizację społecznych projektów rewitalizacyjnych! Do 31 stycznia 2019 roku trwa nabór ofert w konkursie na realizację przedsięwzięć rewitalizacyjnych na terenie Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta (obszar rewitalizacji, konkurs nr 27).
 • Czy Toruń ponownie pobije rekord Polski w wiosłowaniu na ergometrze wioślarskim? Przekonamy się o tym podczas Wielkiego Wiosłowania dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w przeddzień 27. Finału. W tym roku dystans 500 metrów w ciągu 10 godzin przepłynęło w grodzie Kopernika 306 osób. 12 stycznia po raz pierwszy odbędzie się bieg dla Wielkiej...
 • 20 i 21 grudnia 2018 roku w Teatrze Baj Pomorski Toruńska Teatralna Grupa EFATA działająca przy Fundacji „Światło” zaprezentuje tradycyjny spektakl bożonarodzeniowy. „Jasełka ze Światłem” zorganizowane zostaną po raz 13.
 • Olsztyńska, Brzoskwiniowa, Łódzka - 3 miejskie działki udało się sprzedać podczas przetargów w dniu 11 grudnia 2018 r. Do kasy Torunia wpłynie ponad 1,5 miliona złotych.
 • Na rogu ul. Szerokiej i Podmurnej odsłonięto tablicę poświęconą toruńskiemu artyście fotografikowi Olgierdowi Gałdyńskiemu. Odsłonięcia tablicy dokonali: Krystyna Szalewska-Gałdyńska (żona Uhonorowanego), prezydent Torunia Michał Zaleski oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Tablicę poświęcił ks. biskup Wiesław Śmigiel....
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu uruchomiło nową aplikację video zawierającą lotnicze panoramy sferyczne terenów inwestycyjnych w Toruniu. Powstały też dwa filmy, na które zostały naniesione fotorealistyczne wizualizacje obiektów, jakie mogą powstać na działkach przeznaczonych do sprzedaży.
 • Zakończył się pierwszy etap prac nad projektem wystawy „Ścieżki dorastania”, którą Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy planuje udostępnić w listopadzie 2019 roku w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Wykonawcą ekspozycji wraz z zaaranżowaniem przestrzeni wystawienniczej jest MAE MULTIMEDIA ART&EDUCATION sp. z o.o.