www.torun.pl

„Mikołajek” na mikołajki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 06 grudnia 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Cała Polska Czyta Dzieciom na mikołajki

6 grudnia 2018 roku dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 i Przedszkola Miejskiego nr 8 wzięły udział w mikołajkowej akcji zorganizowanej w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Najmłodsi, zgromadzeni w SP nr 9, usłyszeli fragmenty „Mikołajka” – popularnej książki dla dzieci autorstwa Sempe’go i Goscinny’ego. Czytali je dla nich dorośli, w tym prezydent Torunia Michał Zaleski.

Ogólnopolska kampania „Cała Polska Czyta Dzieciom” ma już 18 lat. Z tej okazji 6 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 9 zorganizowano wspólne czytanie fragmentów „Mikołajka”. Rozdział pt. „Dzienniczki” czytali głośno zaproszeni goście, m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski, który zna tę książkę bardzo dobrze, bo jako dziadek czytał ją swoim wnuczkom.

- Dzień św. Mikołaja to dzień wyjątkowy. Dzieci już od rana znajdywały w butach wiele drobnych upominków, a ja tradycyjnie jak co roku wpadam do Szkoły Podstawowej nr 9 z drobiazgami i z radością czytam im bajki i opowieści nawiązujące do Bożego Narodzenia. To dla mnie bardzo miła tradycja. Jestem dziadkiem i bardzo cieszę się, kiedy mogą obdarowywać moje wnuczkimówił prezydent przed rozpoczęciem wspólnego czytania.

Maluchy słuchały bardzo uważnie szkolnych przygód Mikołajka i jego przyjaciół. Po głośnej lekturze przedszkolaki mogły zadać prezydentowi pytanie, ciekawiło je m.in. to, jakie książki prezydent lubił czytać w ich wieku. Michał Zaleski przyznał, że najserdeczniej wspomina książki Arkadego Fiedlera.

Na zakończenie tego wyjątkowego spotkania prezydent wręczył dzieciom słodycze i drobne upominki.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.