Miejsce pamięci na Glinkach będzie terenem zielonym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miejsce pamięci na Glinkach będzie terenem zielonym

Miasto
Data publikacji: 07 grudnia 2023
Autor: Marcin Pryka

Miejsce na Osiedlu Mieszkaniowym Glinki, gdzie podczas prowadzonych prac inwestycyjnych w 2016 r. odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców niemieckich, pozostanie terenem zielonym. W najbliższym czasie z tego terenu znikną materiały budowlane i maszyny. - Teren zagospodarujemy zielenią, nasadzeniami krzewów i posianiem trawy. Zostanie on tymczasowo wydzielony i oznaczony. Nie będzie tam wstępu ani dla maszyn budowlanych, ani dla robotników. Przygotujemy ogrodzenie w sposób taki, aby nie był to teren wybiegu dla psów, ani samowolnej gry w piłkę - zapewnia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na Osiedlu Mieszkaniowym Glinki przy ul. Poznańskiej 294 w Toruniu w ramach pierwszego etapu inwestycji, która trwała od 2016 r. do 2023 r. wybudowano 7 budynków mieszkalnych. Powstało w nich 449 mieszkań dla 1169 osób. Wartość inwestycji brutto wyniosła 84 703 787 zł, a dofinansowanie z Funduszu Dopłat - 41 566 305 zł. 

W sierpniu 2016 r. na terenie inwestycji odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców niemieckich. Prace ekshumacyjne i archeologiczne zlecone przez Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi w Kassel (VDK) przeprowadziła Fundacja Pamięć. Wszystkie szczątki, które się tam znajdowały zostały przetransportowane i pochowane 15 lipca 2017 r. na cmentarzu w Bartoszach k. Ełku.

Szczątki ludzkie znalezione zostały na powierzchni około 500 metrów kwadratowych, zaś cały teren inwestycyjny zajmował około 12 hektarów, dlatego też prace budowalne były nadal prowadzone. Prezydent Michał Zaleski od początku zapewniał, że miejsca, w których znaleziono szczątki jeńców, pozostaną terenami zielonymi. 

Podczas konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezydent podtrzymał swoje wcześniejsze deklaracje: - Teren, gdzie znaleziono miejsca grzebalne, gdzie jeńcy byli chowani po tym jak zmarli w obozie, pozostanie terenem zielonym, nie będzie inwestowany w żaden sposób, a więc również na cele komunikacji, czy takie cele jak boisko. Miejsce pochówku zostanie miejscem zielonym. Zostanie ten teren odpowiednio wygrodzony, wydzielony i oznaczony. Natomiast nie będzie żadnych form upamiętnienia. Osoby zajmujące się miejscami pochówku uważają, że tego typu praktyki nie stosuje się nigdzie.

Prezydent przypomniał opinię Prezes Fundacji Pamięć Izabeli Gruszki, która podkreślała: „Nie jest praktyką, abyśmy w każdym z tych miejsc, gdzie znajdujemy szczątki, tworzyli cmentarze, ustawiali krzyż, kamień czy pomnik. Szczątki trafiają na cmentarze zbiorowe lub do wydzielonych specjalnych kwater”, dlatego też w trakcie konferencji prezydent powiedział, że "nie będziemy przyjmowali form innych niż wspomniane wydzielenie i uniemożliwienie przebywania w sposób dowolny osób, które chciałyby tam przebywać."

Warto dodać, że na osiedlu powstają już trzy kolejne budynki mieszkalne, w których łącznie znajdą się 232 mieszkania. W budynkach B1 i B3 (150 mieszkań) powstają mieszkania z 20% partycypacją osób fizycznych i dopłatami do czynszu. Budynek B2 (82 mieszkania) to mieszkania komunalne dla Gminy Miasta Toruń, w tym 50 mieszkań dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami oraz klub seniora.

Koszt realizacji powstających trzech budynków wynosi 71 631 378 zł, dofinansowanie z Funduszu Dopłat - 33 421 928 zł, a dofinansowanie z Krajowego Zasobu Nieruchomości - 6 381 485 zł. Kredyt SBC na budynki B1 i B3 wynosi 22 251 000 zł, a kredyt BGK jako uzupełnienie Funduszu Dopłat na budynek B2 - 5 379 000 zł. Budynki będą oddawane etapami. Zakończenie inwestycji planuje się w I kwartale 2025 r.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Na zdjęciu: pracownicy drogowi w pomarańczowych kamizelkach zaklejają dziurę w asfalcie
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu prowadzi pozimowe łatanie ubytków w drogach. W najbliższy czwartek 22 lutego 2024 r. duży zakres robót zostanie wykonany na Szosie Bydgoskiej.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.