Dr Jerzy Wieczorek (2010) | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dr Jerzy Wieczorek (2010)

Jerzy WieczorekDr Jerzy Wieczorek

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

Urodzony 19.05.1940 roku w Piotrkowicach Wielkich koło Krakowa, w 1946 roku przeprowadził się wraz z rodzicami do Torunia. W tym samym roku rozpoczął edukację w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Wielkie Garbary. Kształcenie kontynuował w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, które ukończył w 1957 roku. Wówczas wyjechał z Torunia, by podjąć studia w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie zgłębiał tajniki górnictwa na specjalności wentylacja kopalń.

W 1963 roku, po zakończeniu studiów i odbyciu rocznej praktyki, wrócił do Torunia, gdzie wstąpił w szeregi studentów fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jednocześnie podjął pracę jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Samochodowym w Toruniu. W 1965 roku objął stanowisko asystenta naukowo-technicznego w katedrze Fizyki Doświadczalnej UMK. Doktoryzował się w 1974 roku, następnie zaś przebywał na 1,5-rocznym stypendium na Uniwersytecie Windsor w Kanadzie. Po powrocie do Torunia został zatrudniony w Zakładzie Węgla UMK, gdzie z krótkimi przerwami (m.in. w 1978 roku, kiedy przez 3 miesiące był stypendystą na Uniwersytecie w Caracas w Wenezueli) pracował do 1989 roku.

W latach 80-tych Jerzy Wieczorek działał w Komitecie Założycielskim NSSZ "Solidarność" w regionie, a następnie na uczelni, gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu. Po wprowadzeniu stanu wojennego, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, został internowany i osadzony w więzieniu w Potulicach, gdzie przebywał do połowy lutego 1982 roku.

Jerzy Wieczorek jest ikoną toruńskiego samorządu. W 1990 roku został pierwszym prezydentem Torunia po zmianach ustrojowych wprowadzonych w Polsce w 1989 roku, powołanym przez Radę Miasta wyłonioną w demokratycznych wyborach. Funkcję tę piastował do 1996 roku, kiedy to powrócił do pracy w Instytucie Fizyki UMK. Od 1998 do 2005 roku kierował - utworzonymi według jego autorskiej koncepcji edukacyjnej - Gimnazjum i Liceum Akademickim przy UMK w Toruniu. Obecnie przebywa na emeryturze.

W czasie sprawowania przez Jerzego Wieczorka funkcji prezydenta Torunia (1990-1996) nastąpiło dostosowanie struktury administracji miejskiej do zadań powierzonych odrodzonemu samorządowi. Za priorytetowe, poprawiające standard życia mieszkańców Torunia inwestycje jego prezydentury uznaje się przebudowę i naprawy nawierzchni ulic oraz budowę wodociągów i gazociągów. W 1993 roku wykonano ponadto modernizację miejskiego wysypiska śmieci, a także instalację do odbierania z wysypiska biogazu. Zaczęto budowę - jednego z nielicznych w tym czasie w Polsce - bloku z mieszkaniami komunalnymi. W 1994 roku podpisano kontrakt na jedną z największych inwestycji w historii miasta - budowę oczyszczalni ścieków. W tym okresie powołana została też toruńska Straż Miejska. Jerzemu Wieczorkowi Toruń zawdzięcza także śmiałe decyzje dotyczące przekształceń własnościowych przedsiębiorstw, dla których miasto było organem założycielskim. Wszystkie te firmy (takie jak Nestle Pacific, fabryka pierników KOPRNIK czy znany producent mebli biurowych WUTECH) funkcjonują, cieszą się dobrą kondycją finansową i wzmacniają potencjał gospodarczy miasta.

Podczas rządów Jerzego Wieczorka kontynuowano starania dotyczące wpisania Torunia na listę UNESCO. Powołano ośrodki życia kulturalnego: Dwór Artusa oraz Dom Muz z filiami, zaadaptowano zbiornik gazowy na siedzibę Planetarium.
Od 1 stycznia 1994 roku Toruń uczestniczył wraz z 20. innymi miastami w programie pilotażowym polegającym na przekazaniu samorządom miejskim wielu zadań będących dotąd w gestii administracji państwowej. Przejęto wtedy prowadzenie wszystkich szkół podstawowych, placówek podstawowej opieki zdrowotnej, Szpitala Miejskiego, nadzoru nad drogami i ulicami oraz wielu zadań administracyjnych. Nawiązano szczególnie bliskie kontakty z Getyngą i Lejdą oraz przystąpiono do sieci "Zdrowych Miast" - agendy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W 2006 roku prezydent Torunia uhonorował Jerzego Wieczorka medalem Thorunium, a w 2008 r. Rada Miasta przyznała mu Medal Za Zasługi Dla Miasta Torunia.

25 lutego 2010 r. Rada Miasta Torunia podjęła uchwałę o przyznaniu Jerzemu Wieczorkowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Torunia.


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.