Leją asfalt i układają tory | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Leją asfalt i układają tory

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 31 października 2022
Autor: Sylwia Derengowska
Leją asfalt i układają tory

Plac NOT, Szosa Chełmińska na wysokości targowiska i dalej, pomiędzy średnicówką a ul. Długą, rondo Czadcy oraz ul. Ugory to miejsca, gdzie obecnie prowadzone są najbardziej intensywne prace przy budowie nowej linii tramwajowej. Sporo dzieje się także na pozostałych odcinkach.

Na placu NOT położono już część płyty torowej, a kolejne odcinki układane są w miarę postępu prac. Trwa tak także montaż nowego układu torowego i sieci trakcyjnej. Dalej, na Szosie Chełmińskiej, prowadzone są roboty ziemne – korytowanie pod układ drogowy i torowy oraz układanie podbudowy. Na odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Dekerta i Podgórną budowany jest wodociąg wzdłuż posesji.

Intensywne prace prowadzone są wzdłuż Szosy Chełmińskiej od skrzyżowania z Trasą Prezydenta Raczkiewicza do ul. Długiej. Na pierwszym skrzyżowaniu przywrócono ruch w każdym kierunku, a dalej układane są podbudowy i niedługo ruszy wylewanie dolnej płyty torowej.

Na Długiej, od ul. Mohna do ronda Czadcy, układane są kolejne warstwy masy bitumicznej, na samym rondzie powstają docelowe sieci uzbrojenia podziemnego, a przed przychodnią gotowy jest już parking. Na ul. Legionów, od zajezdni autobusowej do przejazdu kolejowego, trwają prace ziemne i układanie kabli trakcyjnych.

Wzdłuż ul. Polnej wysiano już łąkę kwietną, a niebawem rozpocznie się układanie nawierzchni peronów z kostki. Podobnie na Watzenrodego, gdzie ponadto wylewana będzie górna płyta torowa.


Na Ugorach trwa przebudowa wodociągu i montaż szyn, a na rondzie przy ul. Strobanda układanie podbudowy. Tam niedługo rozpocznie się układanie masy bitumicznej.

Co ważne, w ciągu najbliższych tygodni ruszy budowa drugiego etapu nowej linii tramwajowej – do pętli przy ul. Heweliusza. 14 października 2022 r podpisano umowę na to zadanie z firmą Balzola. Nowe torowisko zostanie przedłużone dzięki pozyskanemu przez Miasto dodatkowemu dofinansowaniu.

W ramach II etapu, poza 1,4 tys. metrów toru pojedynczego torowiska (z czego 1,2 tys. mtp w technologii „zielonej”), wybudowana zostanie cała infrastruktura towarzysząca (m.in. odwodnienie układu torowego, infrastruktura sterowania i ogrzewania rozjazdów tramwajowych, tablice informacji pasażerskiej na przystankach w kierunku centrum) oraz pętla przy ul. Heweliusza z dwoma peronami końcowymi i jednym peronem początkowym. Na pętli stanie budynek z zapleczem socjalnym, dyżurką oraz punktem sprzedaży biletów. Wzdłuż linii powstanie też nowy układ drogowy: chodniki, drogi rowerowe, przejścia dla pieszych, przejazdy rowerowe i sygnalizacja świetlna na przejeździe samochodowym przez torowisko w ulicy Watzenrodego. Ponadto oświetlenie uliczne, zatoka postojowa dla służb technicznych i stanowiska postojowe przy budynku na pętli. Termin realizacji II etapu to 30 czerwca 2023 r.

 

fot. MZK Toruń

Najczęściej czytane aktualności

 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Dwoje ludzi na przystanku MZK w zimowej szacie_autobus na Okólną
  Miasto, MZK
  Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...
 • Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022....