www.torun.pl

Lasy świętują

Miasto
Data publikacji: 02 lutego 2015
Autor: Małgorzata Litwin

90-lecie istnienia obchodzi w 2015 r. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.

Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu była jedną z dziesięciu utworzonych w 1925 r., kiedy polskie Lasy Państwowe wyłączono z urzędów wojewódzkich i nadano im daleko idącą samodzielność.
Powierzchnia gruntów leśnych w zarządzie RDLP wynosi obecnie ponad 456 tys. hektarów, w tym lasy zajmują 433 tys. ha. Lesistość kujawsko-pomorskiego wynosi 23,4 procent i ze względu na rolniczy charakter regionu jest niższa od przeciętnej w Polsce, która wynosi 29,3 proc. (wg stanu na 2012 r.). Średni wiek drzewostanów wynosi 62 lata. Do najcenniejszych obszarów leśnych regionu należą: Bory Tucholskie, Pojezierze Brodnickie, Puszcza Bydgoska, Pojezierze Krajeńskie, Lasy Gostynińsko-Włocławskie czy perła przyrodnicza województwa - Rezerwat Cisów w Wierzchlesie.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu zarządza 27 nadleśnictwami. O zasoby leśne regionu dba ponad 1320 pracowników różnych szczebli – leśniczych, nadleśniczych, pracowników ośrodków edukacji ekologicznej. Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych jest Janusz Kaczmarek.

Leśna perła regionu - Bory Tucholskie

Ostatnie dwudziestolecie to w kujawsko-pomorskim leśnictwie ogromna ilość inwestycji:

 • intensywne zalesianie i rozwój szkółkarstwa leśnego 
 • przebudowa drzewostanu leśnego z jednogatunkowego do różnorodnego gatunkowo (lasy sosnowe są obsadzane innymi gatunkami – dębami, bukami, grabami, jaworami, cisami, przez co las staje się bogatszy przyrodniczo i bardziej odporny na choroby i szkodniki)
 • budowa dróg w lasach (służących ochronie przeciwpożarowej, gospodarce leśnej i rekreacji)
 • remonty i modernizacje leśniczówek, nadleśnictw i ośrodków edukacji ekologicznej
 • urządzanie ścieżek dydaktycznych, parkingów leśnych, miejsc pamięci itp. 
 • budowa setek obiektów retencyjnych, zatrzymujących wodę w lasach (gromadzonych jest 3,5 mln m3 wody)
 • monitoring zagrożenia pożarowego (dzieki niemu roczna liczba pożarów spadła z ponad 300 do 200 i zmniejszył się ich zasięg)

Gościem uroczystości 90-lecia RDLP był prezydent Torunia Michał Zaleski, który przekazał świętującej instytucji - na ręce dyrektora Janusza Kaczmarka - list gratulacyjny i witraż z motywem toruńskim.

To nie koniec obchodów jubileuszu. W czerwcu, podczas 115. Ogólnopolskiego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego, planowane jest odsłonięcie obelisku upamiętniającego Teofila Lorkiewicza - pierwszego dyrektora Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Obelisk z tablicą będzie posadowiony przy budynku Lasów Państwowych na ul. Mickiewicza obok ronda, które nosi imię tego wybitnego leśnika, szefa leśnictwa polskiego w okresie okupacji aż do śmierci, którą poniósł z rąk niemieckich w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 r.

Więcej o historii leśnictwa i Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu w Biuletynie „Życie Lasów Kujawsko-Pomorskich” (nr 74)

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.