www.torun.pl

Lasy świętują

Miasto
Data publikacji: 02 lutego 2015
Autor: Małgorzata Litwin

90-lecie istnienia obchodzi w 2015 r. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.

Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu była jedną z dziesięciu utworzonych w 1925 r., kiedy polskie Lasy Państwowe wyłączono z urzędów wojewódzkich i nadano im daleko idącą samodzielność.
Powierzchnia gruntów leśnych w zarządzie RDLP wynosi obecnie ponad 456 tys. hektarów, w tym lasy zajmują 433 tys. ha. Lesistość kujawsko-pomorskiego wynosi 23,4 procent i ze względu na rolniczy charakter regionu jest niższa od przeciętnej w Polsce, która wynosi 29,3 proc. (wg stanu na 2012 r.). Średni wiek drzewostanów wynosi 62 lata. Do najcenniejszych obszarów leśnych regionu należą: Bory Tucholskie, Pojezierze Brodnickie, Puszcza Bydgoska, Pojezierze Krajeńskie, Lasy Gostynińsko-Włocławskie czy perła przyrodnicza województwa - Rezerwat Cisów w Wierzchlesie.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu zarządza 27 nadleśnictwami. O zasoby leśne regionu dba ponad 1320 pracowników różnych szczebli – leśniczych, nadleśniczych, pracowników ośrodków edukacji ekologicznej. Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych jest Janusz Kaczmarek.

Leśna perła regionu - Bory Tucholskie

Ostatnie dwudziestolecie to w kujawsko-pomorskim leśnictwie ogromna ilość inwestycji:

 • intensywne zalesianie i rozwój szkółkarstwa leśnego 
 • przebudowa drzewostanu leśnego z jednogatunkowego do różnorodnego gatunkowo (lasy sosnowe są obsadzane innymi gatunkami – dębami, bukami, grabami, jaworami, cisami, przez co las staje się bogatszy przyrodniczo i bardziej odporny na choroby i szkodniki)
 • budowa dróg w lasach (służących ochronie przeciwpożarowej, gospodarce leśnej i rekreacji)
 • remonty i modernizacje leśniczówek, nadleśnictw i ośrodków edukacji ekologicznej
 • urządzanie ścieżek dydaktycznych, parkingów leśnych, miejsc pamięci itp. 
 • budowa setek obiektów retencyjnych, zatrzymujących wodę w lasach (gromadzonych jest 3,5 mln m3 wody)
 • monitoring zagrożenia pożarowego (dzieki niemu roczna liczba pożarów spadła z ponad 300 do 200 i zmniejszył się ich zasięg)

Gościem uroczystości 90-lecia RDLP był prezydent Torunia Michał Zaleski, który przekazał świętującej instytucji - na ręce dyrektora Janusza Kaczmarka - list gratulacyjny i witraż z motywem toruńskim.

To nie koniec obchodów jubileuszu. W czerwcu, podczas 115. Ogólnopolskiego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego, planowane jest odsłonięcie obelisku upamiętniającego Teofila Lorkiewicza - pierwszego dyrektora Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Obelisk z tablicą będzie posadowiony przy budynku Lasów Państwowych na ul. Mickiewicza obok ronda, które nosi imię tego wybitnego leśnika, szefa leśnictwa polskiego w okresie okupacji aż do śmierci, którą poniósł z rąk niemieckich w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 r.

Więcej o historii leśnictwa i Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu w Biuletynie „Życie Lasów Kujawsko-Pomorskich” (nr 74)

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Biznes, Miasto
  Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • Biznes, Miasto
  W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.
 • Strzała Amora trafiła Toruń - w ten weekend mnóstwo wydarzeń z okazji święta zakochanych. Przed nami: Walentynki dla ptaszynki, Randka w ciemno z książką oraz Ślizgawka Walentynkowa. Będzie też coś dla miłośników sportu: mecz hokejowy na Tor-torze, futsalowy w "Spożywczaku" oraz Halowe Mistrzostwa Polski w Arenie Toruń.
 • Prezydent Michał Zaleski wydał oświadczenie dotyczące zajścia przy ul. Podmurnej w nocy z 8 na 9 lutego w 2020 r.
 • Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Żużlowa Reprezentacja Polski wraca po 9 latach na Motoarenę! 29 marca 2020 r. o godz. 14:00 właśnie w Toruniu Polacy zmierzą się z Australijczykami.
 • Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników miejskich jednośladów. 14 lutego, po krótkiej przerwie zimowej, na ulice Torunia wraca Torvelo. Wszyscy zakochani w zielonych jednośladach będą mogli ponownie ruszyć w miasto.
 • Na właścicielach nieruchomości spoczywa obowiązek zapewnienia ochrony przed gryzoniami.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl otwartych wykładów. 13 spotkań poświęconych będzie m.in. kryminalistyce, branży turystycznej czy bezpieczeństwu w sieci.
 • W czerwcu 2020 roku zakończą się prace w Parku Tysiąclecia, który stanie się atrakcyjnym miejscem aktywnego wypoczynku dla mieszkańców lewobrzeża.