Kierunek: bezpieczeństwo i lepsza obsługa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kierunek: bezpieczeństwo i lepsza obsługa

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 kwietnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Na zdjęciu: widok z kamer w śmieciarkach na osiedla

Od kwietnia 2022 r. 10 śmieciarek służących do odbioru selektywnej zbiórki papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła zostało wyposażonych w monitoring wizyjny, zapewniający rejestrację obrazu. Dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo dla mieszkańców i pracowników firmy wywozowej, a także możliwy będzie bieżący nadzór nad procesem odbioru odpadów i miejscami ich załadunku.

Pojazdy odbierające odpady wyposażone w kamery to efekt zawartej jeszcze w listopadzie 2021 r. umowy pomiędzy Gminą Miasta Toruń a Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania. – Monitoring gwarantuje podgląd on-line z każdego miejsca, w którym porusza się śmieciarka. Dzięki zainstalowaniu na każdym pojeździe zestawu czterech szerokokątnych kamer z cyfrowym rejestratorem kierowcy śmieciarek mają podgląd samochodu z „lotu ptaka”. Takie rozwiązanie tworzy idealne warunki do jazdy bezpiecznej, z uwzględnieniem innych pojazdów, pieszych i rowerzystów. Trudno wyobrazić sobie lepszą innowację, która w tak prosty sposób wspierałaby pracę kierowców śmieciarek w codziennej pracymówi Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

Bezpieczeństwo to nie jedyna zaleta zamontowanego systemu. W ten sposób monitorowana jest praca poszczególnych załóg – zdalnie nadzorowany jest proces odbioru odpadów. Można wówczas sprawdzić, czy wszystko odbywa się zgodnie z założonym harmonogramem, czy odbierane odpady pochodzą z posesji zamieszkałych czy niezamieszkałych albo zweryfikować poprawność segregacji przez mieszkańców. – Taka rejestracja znacznie podnosi komfort pracy i daje oręż w uznawaniu (lub nie) ewentualnych reklamacji. Mieszkańcy mogą zgłosić np. nieodebranie odpadów, a my łatwo sprawdzimy, czy śmieciarka była w danej lokalizacji, czy wystawione były pojemniki albo jak wyglądała jakość selektywnej zbiórki - wyjaśnia Marcin Kowallek

Warto wspomnieć, że taki film z nagrywarki jest uznawanym przez sąd dowodem, gdyby doszło do niespodziewanych zdarzeń.

Na razie w monitoring wizyjny zostało wyposażonych 10 śmieciarek. Jeśli system się sprawdzi, niewykluczone, że kolejne pojazdy zostaną zaopatrzone w podobne rozwiązania.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie, fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Na zdjęciu: prace związane z układniem płyt pod nowe toru tramwajowe
  Miasto, MZK
  Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Na zdjęciu: rzut na teren inwestycyjny we wschodniej części Torunia
  Biznes, Miasto
  Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Plakat informujący o spotkaniu autorskim „Kosmos i Życie"
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Na zdjęciu: młodzi wykonawcy ze Studia P na scenie Młodzieżowego Domu Kultury
  Kultura, Miasto
  Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • Na zdjęciu: strony gazet z artykułami o Toruniu
  Miasto
  O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym na plakat profilaktyczny "Jestem wolny – jestem sobą!". Prace można nadsyłać do 24 czerwca 2022 r.
 • Dzisiaj, 21 maja 2022 roku na Stadionie Miejskim odbywa się Toruńska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnościami. Licznie przybyłych zawodników przywitał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po dwuletniej przerwie do naszego miasta wracają Piernikalia, czyli juwenalia po toruńsku! Tematem przewodnim tegorocznego święta studentów UMK jest „Powrót do przyszłości”.
 • 20 maja 2022 r. na toruńskim poligonie odbyła się uroczystość przekazania dowództwa amerykańskiej artylerii. Od dzisiaj w bazie wojskowej Camp Destroyer oficjalnie stacjonować będzie 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej pod dowództwem podpułkownika George’a R. Riggina.
 • Światowy Dzień Pszczoły, który obchodzony jest 20 maja, społeczność SP nr 35 w Toruniu świętowała w sposób bardzo szczególny. Tego dnia na przedszkolaków czekały warsztaty z pszczelarzem, zielone lekcje na świeżym powietrzu oraz wiele innych atrakcji związanych z owadami zapylającymi.
 • 20-21 maja 2022 r. w Toruniu odbywają się XXI Ogólnopolska Konferencja Medycyna Paliatywna Hospicjum 2022 i XVIII Ogólnopolskie Forum Onkologii i Psychoonkologii.
 • W dniach 21-22 maja 2022 roku w hali sportowej UCS przy ul. Św. Józefa 17 odbędzie się I Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
 • Zakończyła się rozbudowa mostu drogowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Obiekt zyskał nową nawierzchnię, zostały poszerzone ciągi pieszo-rowerowe, pojawiły się tarasy widokowe, windy. Jednym słowem – wygląda jak nowy.