Jubileusz CSAiU | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jubileusz CSAiU

Miasto
Data publikacji: 30 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: żołnierze salutują

Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.

Obchody rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego, odprawiona w kościele garnizonowym. Po niej nastąpił przemarsz wojska ulicami starówki na Rynek Staromiejski, gdzie odbył się uroczysty apel z udziałem kadry i żołnierzy CSAiU oraz wielu honorowych gości. Miasto reprezentowali zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz i przedstawiciele Rady Miasta Torunia.

Działalność Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu wpisała się na trwałe w życie miasta, za co, decyzją Rady Miasta Torunia z 15 września 2022 roku, Centrum uhonorowane zostało Medalem "Za Zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze. Wręczenie odznaczenia odbyło się podczas obchodów jubileuszu. Płk Remigiusz Zieliński, komendant CSAiU, otrzymał je z rąk przedstawicieli Kapituły Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia: przewodniczącego Rady Marcina Czyżniewskiego, wiceprzewodniczącej Dagmary Tuszyńskiej oraz członków - Wojciecha Klabuna i Jarosława Beszczyńskiego.

Medal "Za Zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze to najwyższe odznaczenie, jakim samorząd Torunia może wyróżnić instytucje szczególnie zasłużone dla miasta. - Tym samym Rada Miasta honoruje: wzbogacanie przez Centrum dziedzictwa artyleryjskiego Torunia, jego działalność edukacyjną i kulturalną, bliskie związki z: macierzystym miastem, mieszkańcami, toruńską tradycją oraz historią,  godne przechowywanie tradycji bojowych jednostek związanych z polskim szkolnictwem artylerii, uzbrojenia i logistyki, szkolenie specjalistów Wojsk Lądowych i rezerw osobowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiejmówił w laudacji przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Uroczystości towarzyszył pokaz najnowszego sprzętu, jaki znajduje się na wyposażeniu Centrum.

Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia utworzono zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej oraz Rozkazem Dowódcy Wojsk Lądowych w 2002 r. Do głównych zadań CSAiU należy m.in. szkolenie rezerw osobowych i kandydatów na podoficerów Wojsk Lądowych, organizowanie kursów specjalistycznych podoficerów oraz szkolenie Wojsk Lądowych.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.