www.torun.pl

Jeszcze zmiany w budżecie na rok 2018

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 06 grudnia 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Radni przyjęli zmiany w budżecie jeszcze na 2018 rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Zakładają one m.in. zmniejszenie deficytu o 14 mln zł.

Uchwały dotyczące zmian w budżecie miasta na rok 2018, w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz uchwała o wydatkach niewygasających zostały przyjęte podczas 2. Sesji Rady Miasta w dniu 6 grudnia 2018 roku.
Te zmiany na koniec roku są efektem przeglądu wszystkiego, co jest zapisane w budżecie, ponieważ przegląd zadań i stopnia realizacji jest konieczny.

Zmniejszenie deficytu w 2018 roku o 14 mln zł wynika przede wszystkim  z niewykorzystania rezerw, jakie zawsze są zaplanowane w budżecie, a także z oszczędności w związku z niewykonaniem niektórych zadań. W rezultacie deficyt z 99,1 mln zł zmniejszył się do 85,1 mln zł.

W związku z trudną sytuacją  na rynku wykonawców na przyszły rok przeniesiona będzie część wydatków związanych inwestycjami – 13 mln zł. Wśród zadań przechodzących na rok następny są m.in. partycypacja miasta w rozbudowie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK w wysokości 1 mln zł, zadanie informatyczne e-kultura i e-zdrowie w wysokości prawie 1 mln zł czy budowa alejek na cmentarzu przy ul. Wybickiego.

Jak zawsze na koniec roku, w październiku i grudniu, dokonywane są rozliczenia w zakresie oświaty, na którą w budżecie w roku 2018 zostało przeznaczone 370 mln zł. Radni wyrazili zgodę, be zwiększyć środki na toruńską oświatę o 4 570 000 zł.  Większa część tej kwoty – 3,5 mln zł przeznaczona zostanie na wynagrodzenia nauczycieli i pracowników administracyjnych palcówek miejskich, prawie 400 tys. zł trafi do placówek oświatowych niepublicznych, a 600 tys. zł więcej – na utrzymanie szkół, co wiąże się z podniesieniem cen energii elektrycznej.

Zmiany dotyczą też Wieloletniej Prognozy Finansowej, w której na rok 2019 została zaplanowana budowa nowych 170 miejsc parkingowych na pl. bp. Chrapka i przy ul. Grudządzkiej - koszt wyniesie 1,65 mln zł. Jeszcze na ten rok planowany jest przetarg, tak by budowa mogła się odbyć w roku 2019.

Radni przyjęli także uchwałę o wydatkach niewygasających, czyli zadaniach z budżetu na rok 2018, które będą finansowane w roku następnym. Powodem takiego postępowania są przede wszystkim wielokrotnie powtarzane przetargi (12 zadań), a także zmiany w harmonogramie prac itp. Przedstawiony Radzie wykaz składa się z 37 zadań na kwotę 41,4 mln zł. W ramach wydatków niewygasających jest 8 zadań z zakresu budowy dróg na kwotę 9,5 mln zł, 16 zadań związanych z inwestycjami kubaturowymi, 5 zadań dokumentacyjnych, pozostałe zadania na kwotę 4,3 mln zł to inwestycje na terenach Zieleni oraz zadania bieżące związane z remontami na kwotę 1,1 tys. zł.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Miasto
  W ramach obchodów stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski 18 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki odbył się Bal Stulecia.
 • Miasto
  Podczas Balu Stulecia w dniu 18 stycznia 2020 r. miało miejsce rozstrzygnięcie Plebiscytu na „Współczesnego Torunianina Stulecia”.
 • Kultura, Miasto
  Kto dowodził żołnierzami Dywizji Pomorskiej? Ile aktualnie mamy osiedli w Toruniu? - z tymi i wieloma innymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy Wielkiego Quizu o Toruniu, który odbył się 18 stycznia 2020 r.
 • Miasto
  18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.
 • Miasto
  W sobotę, 18 stycznia odbędzie się BAL 100-lecia upamiętniający jubileusz 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Organizatorem Balu jest prezydent Torunia – Michał Zaleski.
 • Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Olbrzymie zainteresowanie budową dróg dojazdowych do przeprawy tymczasowej. W ogłoszonych przez drogowców dwóch przetargach złożono łącznie aż 13 ofert.
 • 18 stycznia 2020 r. odbyła się IV edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20. Był to finał trwających od marca zeszłego roku zawodów.
 • Toruń świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości! W obchody wpisuje się wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie…”, której wernisaż miał miejsce 17 stycznia 2020 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Toruń jest dla nas „zupełnie nowym odkryciem” – tak o wizycie w naszym mieście opowiedziały dziennikarki kilku izraelskich mediów podróżniczych.
 • Konferencja naukowa w ratuszu oraz złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920 rozpoczęły 17 stycznia 2020 r. drugi dzień obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Halleriada, pokazy walk na szable, koncert muzyki ostatniego 100-lecia, wirtualny teatr historii “Niepodległa” - w ten weekend hucznie świętujemy 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowała 16 stycznia 2020 r. obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.