www.torun.pl

Jeszcze zmiany w budżecie na rok 2018

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 06 grudnia 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Radni przyjęli zmiany w budżecie jeszcze na 2018 rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Zakładają one m.in. zmniejszenie deficytu o 14 mln zł.

Uchwały dotyczące zmian w budżecie miasta na rok 2018, w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz uchwała o wydatkach niewygasających zostały przyjęte podczas 2. Sesji Rady Miasta w dniu 6 grudnia 2018 roku.
Te zmiany na koniec roku są efektem przeglądu wszystkiego, co jest zapisane w budżecie, ponieważ przegląd zadań i stopnia realizacji jest konieczny.

Zmniejszenie deficytu w 2018 roku o 14 mln zł wynika przede wszystkim  z niewykorzystania rezerw, jakie zawsze są zaplanowane w budżecie, a także z oszczędności w związku z niewykonaniem niektórych zadań. W rezultacie deficyt z 99,1 mln zł zmniejszył się do 85,1 mln zł.

W związku z trudną sytuacją  na rynku wykonawców na przyszły rok przeniesiona będzie część wydatków związanych inwestycjami – 13 mln zł. Wśród zadań przechodzących na rok następny są m.in. partycypacja miasta w rozbudowie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK w wysokości 1 mln zł, zadanie informatyczne e-kultura i e-zdrowie w wysokości prawie 1 mln zł czy budowa alejek na cmentarzu przy ul. Wybickiego.

Jak zawsze na koniec roku, w październiku i grudniu, dokonywane są rozliczenia w zakresie oświaty, na którą w budżecie w roku 2018 zostało przeznaczone 370 mln zł. Radni wyrazili zgodę, be zwiększyć środki na toruńską oświatę o 4 570 000 zł.  Większa część tej kwoty – 3,5 mln zł przeznaczona zostanie na wynagrodzenia nauczycieli i pracowników administracyjnych palcówek miejskich, prawie 400 tys. zł trafi do placówek oświatowych niepublicznych, a 600 tys. zł więcej – na utrzymanie szkół, co wiąże się z podniesieniem cen energii elektrycznej.

Zmiany dotyczą też Wieloletniej Prognozy Finansowej, w której na rok 2019 została zaplanowana budowa nowych 170 miejsc parkingowych na pl. bp. Chrapka i przy ul. Grudządzkiej - koszt wyniesie 1,65 mln zł. Jeszcze na ten rok planowany jest przetarg, tak by budowa mogła się odbyć w roku 2019.

Radni przyjęli także uchwałę o wydatkach niewygasających, czyli zadaniach z budżetu na rok 2018, które będą finansowane w roku następnym. Powodem takiego postępowania są przede wszystkim wielokrotnie powtarzane przetargi (12 zadań), a także zmiany w harmonogramie prac itp. Przedstawiony Radzie wykaz składa się z 37 zadań na kwotę 41,4 mln zł. W ramach wydatków niewygasających jest 8 zadań z zakresu budowy dróg na kwotę 9,5 mln zł, 16 zadań związanych z inwestycjami kubaturowymi, 5 zadań dokumentacyjnych, pozostałe zadania na kwotę 4,3 mln zł to inwestycje na terenach Zieleni oraz zadania bieżące związane z remontami na kwotę 1,1 tys. zł.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 27 lipca 2019 r. na Motoarenie odbędzie się 2. runda tegorocznego cyklu Tauron Speedway Euro Championship.
 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji oraz CHR PLAZA zapraszają w sobotnie popołudnia lipca i sierpnia na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym.
 • Miasto, Sport
  Blisko 100 osób wzięło udział w Rajdzie Rowerowym - Szlakiem Toruńskiego Sportu. Uczestnicy na trasie poznali gości specjalnych wydarzenia m.in. legendę czarnego sportu Jana Ząbika, współtwórcę sukcesów lekkoatletów i koszykarzy Rajmunda Jagodzińskiego, czy prezesa TKKF Toruń i znawcę historii toruńskiego sportu Ryszarda Kowalskiego.
 • Miasto, Sport
  Dwudziestu czterech młodych żużlowców wystartowało w sobotę 20 lipca 2019 r. na Motoarenie w zawodach European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • W ramach Sportowego Lata w Toruniu na basenach letnich na Bydgoskim Przedmieściu 19 lipca 2019 r. odbyła się rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party”. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Stowarzyszenie GOSPORT!
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Inauguracja piłkarskiej II Ligi zbliża się wielkimi krokami. W stawce osiemnastu drużyn nie zabraknie Elany Toruń, która w poprzednim sezonie była bardzo bliska awansu do Nice I Ligi. 20 lipca 2019 roku żółto-niebiescy zaprezentowali się kibicom. Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Daneckiego odbył się także coroczny turniej Mucha Cup oraz mecz...
 • Rozpoczynamy kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru toruńskiej starowki wraz z otoczeniem. Dokument ten ustala m.in.: jakie są zasady zagospodarowania na konkretnych obszarach, jakie jest przeznaczenie terenów, na jakich zasadach chroniony jest i kształtowany...
 • Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.