www.torun.pl

Jeszcze zmiany w budżecie na rok 2018

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 06 grudnia 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Radni przyjęli zmiany w budżecie jeszcze na 2018 rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Zakładają one m.in. zmniejszenie deficytu o 14 mln zł.

Uchwały dotyczące zmian w budżecie miasta na rok 2018, w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz uchwała o wydatkach niewygasających zostały przyjęte podczas 2. Sesji Rady Miasta w dniu 6 grudnia 2018 roku.
Te zmiany na koniec roku są efektem przeglądu wszystkiego, co jest zapisane w budżecie, ponieważ przegląd zadań i stopnia realizacji jest konieczny.

Zmniejszenie deficytu w 2018 roku o 14 mln zł wynika przede wszystkim  z niewykorzystania rezerw, jakie zawsze są zaplanowane w budżecie, a także z oszczędności w związku z niewykonaniem niektórych zadań. W rezultacie deficyt z 99,1 mln zł zmniejszył się do 85,1 mln zł.

W związku z trudną sytuacją  na rynku wykonawców na przyszły rok przeniesiona będzie część wydatków związanych inwestycjami – 13 mln zł. Wśród zadań przechodzących na rok następny są m.in. partycypacja miasta w rozbudowie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK w wysokości 1 mln zł, zadanie informatyczne e-kultura i e-zdrowie w wysokości prawie 1 mln zł czy budowa alejek na cmentarzu przy ul. Wybickiego.

Jak zawsze na koniec roku, w październiku i grudniu, dokonywane są rozliczenia w zakresie oświaty, na którą w budżecie w roku 2018 zostało przeznaczone 370 mln zł. Radni wyrazili zgodę, be zwiększyć środki na toruńską oświatę o 4 570 000 zł.  Większa część tej kwoty – 3,5 mln zł przeznaczona zostanie na wynagrodzenia nauczycieli i pracowników administracyjnych palcówek miejskich, prawie 400 tys. zł trafi do placówek oświatowych niepublicznych, a 600 tys. zł więcej – na utrzymanie szkół, co wiąże się z podniesieniem cen energii elektrycznej.

Zmiany dotyczą też Wieloletniej Prognozy Finansowej, w której na rok 2019 została zaplanowana budowa nowych 170 miejsc parkingowych na pl. bp. Chrapka i przy ul. Grudządzkiej - koszt wyniesie 1,65 mln zł. Jeszcze na ten rok planowany jest przetarg, tak by budowa mogła się odbyć w roku 2019.

Radni przyjęli także uchwałę o wydatkach niewygasających, czyli zadaniach z budżetu na rok 2018, które będą finansowane w roku następnym. Powodem takiego postępowania są przede wszystkim wielokrotnie powtarzane przetargi (12 zadań), a także zmiany w harmonogramie prac itp. Przedstawiony Radzie wykaz składa się z 37 zadań na kwotę 41,4 mln zł. W ramach wydatków niewygasających jest 8 zadań z zakresu budowy dróg na kwotę 9,5 mln zł, 16 zadań związanych z inwestycjami kubaturowymi, 5 zadań dokumentacyjnych, pozostałe zadania na kwotę 4,3 mln zł to inwestycje na terenach Zieleni oraz zadania bieżące związane z remontami na kwotę 1,1 tys. zł.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Bezpłatne przejazdy dla uczestników rajdu
  Miasto
  W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • Kultura, Miasto
  Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Rusza rekrutacja
  Miasto
  11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Miasto, Sport
  Trwają przygotowania do Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów w Szermierce, które odbędą się od 6 do 14 kwietnia 2019 roku w Toruniu.
 • Jesteś muzykiem? Grasz w zespole? A może chcesz zamienić swoją kawiarnię, pub lub ogródek piwny w niepowtarzalny punkt muzyczny? Zgłoś się już dziś i stań się współtwórcą Święta Muzyki! Już po raz trzynasty, pierwszego dnia lata - 21 czerwca 2019 roku - Toruń wypełni wszechobecna muzyka! Na zgłoszenia Toruńska Agenda Kulturalna czeka tylko do 15...
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.
 • Swoją czteroletnią kadencję na stanowisku Grotmaszta Bractwa Kaphornowców zakończył torunianin, kpt. jachtowy Cezary Bartosiewicz, wielki miłośnik i promotor żeglarstwa.
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na kolejne szkolenie związane z realizacją projektu pn. „torun.direct – dobre połączenie z biznesem”. Bezpłatne warsztaty dla osób powyżej 25. roku życia, które chcą zdobyć dodatkowe kompetencje w cyfrowym świecie, odbędą się 27-28.02.2019 r.
 • Wioślarka, zawodniczka AZS UMK Katarzyna Zillmann zwyciężyła w plebiscycie na Sportowca Roku 2018. Nagrody laureatom zostały wręczone podczas 12. Balu Sportowca, który odbył się 9 lutego w CKK Jordanki.
 • Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu". Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 lutego.
 • W tym roku przybędą aż 663 dodatkowe miejsca do parkowania. Powstaną one niezależnie od modernizacji, przebudowy czy planowanych na ten rok remontów dróg.