www.torun.pl

Egzamin ósmoklasisty 2020

Miasto
Data publikacji: 31 lipca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: młodzież siedząca w sali podczas egzaminu

Dzisiaj ogłoszono wyniki egzaminu ósmoklasisty. Ósmoklasiści z Torunia uzyskali na tym egzaminie lepszy wynik od ich rówieśników z województwa kujawsko-pomorskiego. 

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony 16, 17 i 18 czerwca 2020 r. Pierwotnie miał odbyć się w kwietniu, ale w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 termin został zmieniony.

Egzamin składał się z trzech części przeprowadzonych w formie pisemnej i obejmował język polski, matematykę oraz język obcy nowożytny (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski). Uczeń mógł wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Zdecydowana większość uczniów z Torunia zdawała egzamin z języka angielskiego (1768), z języka niemieckiego egzamin zdawało 44 uczniów, zaś z francuskiego i hiszpańskiego  - po 3.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Wyniki egzaminu ósmoklasisty mają natomiast wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych, dlatego każdemu uczniowi zależy na tym, by były one jak najlepsze.

Wyniki egzaminu dla uczniów z toruńskich szkół ustala Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku na podstawie liczby punktów przyznanych przez egzaminatorów oraz po elektronicznym odczytaniu zaznaczeń na kartach odpowiedzi.  Wyniki egzaminu są wyrażane w skali procentowej (zaokrąglone do liczby całkowitej) i centylowej, oddzielnie dla każdej części egzaminu.

Wyniki egzaminu opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie i Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku są dla Torunia  korzystne. Okazuje się, że na egzaminie ósmoklasisty torunianie wypadli lepiej z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego i języka hiszpańskiego od rówieśników z dużych miast (pow. 100 tys. mieszkańców) w województwie kujawsko – pomorskim, uzyskali podobnie, jak pozostali zdający 100-procentowy wynik z języka francuskiego. Niestety nieco gorzej wypadli w porównaniu z rówieśnikami z dużych miast w kraju. 

Poniżej informacja o wynikach procentowych uzyskanych przez uczniów toruńskich szkół na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty  w porównaniu z wynikami uzyskanymi w województwie kujawsko-pomorskim, kraju i miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

zasięg terytorialny

Średni wynik uzyskany na egzaminie w %

Język polski

Matematyka

Język angielski

Język niemiecki

miasto Toruń

61

52

63

38

województwo kujawsko-pomorskie

56

43

50

36

kraj

59

46

54

45

miasto powyżej 100 tys. mieszkańców w woj.  kujawsko-pomorskim

59

48

59

31

miasto powyżej 100 tys. mieszkańców w  kraju

63

53

64

56

 fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.