www.torun.pl

Będzie szpital, są nowe drzewa

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 09 maja 2017
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Torunia sadzi drzewa z dziećmi z przedszkola nr 12

W różnych punktach Torunia sadzone są dorodne drzewa. 9 maja 2017 r. kilkanaście okazów  przybyło w toruńskim Parku Tysiąclecia.

Swoje drzewa posadzili tam wspólnie prezydent Torunia Michał Zaleski, marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku Ryszard Bober. To nasadzenia zastępcze za drzewa, których wycinka była niezbędna w związku z trwającą rozbudową Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Drzewa sadziły też wspólnie z VIP-ami dzieci z pobliskiego Przedszkola Miejskiego nr 12, które do parku często chodzą na spacery.

- Rozwój miasta wymaga czasami usuwania drzew i prowadzenia nowych nasadzeń. A Park Tysiąclecia to miejsce, które szczególnie ich potrzebuje, bo w 2015 roku przeszła tu wichura, która zniszczyła wiele drzew. Teraz zostaną zastąpione nowymi: bukami, dębami i kasztanowcami, które będą przez wiele lat służyć środowiskumówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dodatkowo, dzięki programowi unijnemu, zdobyliśmy środki na rekultywację tego parku, założenie nowych alejek, wymianę nawierzchni boiska i kolejne nasadzenia.

W ramach  zastępczych nasadzeń drzew za usunięte pod rozbudowę szpitala wojewódzkiego do tej pory zasadzono już w Toruniu 462 klony, graby, jesiony, kasztanowce, dęby i wiązy oraz robinie akacjowe, śliwy i wiśnie ozdobne, lipy, glediczje i topole. Pierwszy etap akcji zakończy się w listopadzie. W etapie drugim, w różnych punktach miasta, pojawi się jeszcze 2 tysiące młodych drzewek. Wśród najważniejszych lokalizacji są Park Tysiąclecia (200 drzew) i ul. Grudziądzka (175), ale ekipy zajmujące się architekturą krajobrazu pojawią się także m. in. w rejonie ulic Legionów, Wielki Rów, Pod Dębową Górką i Polnej.

- Łączna wartość tych nasadzeń to 6 mln zł. To ogromne wydatki, które ponieśliśmy w związku z realizacją inwestycji na Bielanach. Cieszę się, że dbając o poprawę warunków leczenia, jednocześnie zadbamy o środowiskomówi marszałek województwa Piotr Całbecki.   

Akcję nasadzeń prowadzi samorządowa wojewódzka spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, która z ramienia Marszałka Województwa jest też inwestorem rozbudowy i modernizacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.