78. rocznica zakończenia okupacji hitlerowskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

78. rocznica zakończenia okupacji hitlerowskiej

Miasto
Data publikacji: 01 lutego 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu warta honorowa przy obelisku Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945

Złożeniem kwiatów pod obeliskiem w alei św. Jana Pawła II uczczono 78. rocznicę zakończenia okupacji hitlerowskiej w Toruniu.

1 lutego 1945 roku do Torunia wkroczyła Armia Czerwona. To wydarzenie uznawane jest za zakończenie hitlerowskiej okupacji w mieście. W 78. rocznicę tych wydarzeń, 1 lutego 2023 roku, wiązankę kwiatów pod obeliskiem „Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945” w imieniu mieszkańców miasta złożyli prezydent Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski, komendant Garnizonu Toruń major Ireneusz Bandura i dowódca Garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński przy udziale asysty wojskowej.

- Na to miejsce i na ten czas, który przypominamy w Toruniu, a więc dzień 1 lutego 1945 r., musimy spojrzeć w tym roku wyjątkowo symbolicznie. To moment zakończenia wojny, kiedy Toruń właśnie odzyskał wolność po latach okupacji i był już nieodległy czas pokoju na świecie. Pokój jest najważniejszym myśleniem i wyzwaniem, powinien zapanować w Ukrainie i Europie. Nigdy więcej nie powinny powtórzyć się traumy wojny – mówił prezydent Michał Zaleski.

- Od wielu lat nie świętujemy w Toruniu rocznicy wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną, tylko upamiętniamy zakończenie niemieckiej okupacji. Ze względu na straszną historię, jaka miała miejsce w 1945 roku po 1 lutego, chcemy przypominać ofiary nazistowskiego reżimu, ale także z refleksją nad tym, co wydarzyło się po wkroczeniu Armii Czerwonej, oddajemy hołd tym wszystkim, którzy zostali wywiezieni na Wschód po tzw. wyzwoleniu wyjaśniał Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia.

Fot. Lech Kamiński

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Zbiórka do puszek w ramach WOŚP w Toruniu
  Miasto
  Toruńskie sztaby działające w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w rozliczyły już tegoroczną zbiórkę. Dzięki mieszkańcom Grodu Kopernika udało się zebrać fantastyczną kwotę.
 • Zamek Dybów zatopiony w oprawie zieleni, fot. Lech Kamiński
  Miasto
  Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
 • Miasto
  21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Miasto
  Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • Tereny na sprzedaż na lewobrzeżu
  Biznes, Miasto
  Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
 • 22-23 marca 2023 r. odbędzie się Wampiriada UMK. W tym roku, z okazji 550. rocznicy urodzenia Mikołaja Kopernika, akcja nosi tytuł "Wstrzymaj siebie i rusz czyjąś ziemię".
 • W sobotę 25 marca o godz. 16:00 tradycyjnie z Rynku Nowomiejskiego wyruszy Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna, która w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika odbędzie się pod hasłem: Kręcimy wokół słońca!
 • Toruńskie sztaby działające w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w rozliczyły już tegoroczną zbiórkę. Dzięki mieszkańcom Grodu Kopernika udało się zebrać fantastyczną kwotę.
 • 21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Toruński Ogród Zoobotaniczny zaprasza na wystawę "Niezwykły świat owadów". Otwarcie w pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2023 r.
 • Prezydent Torunia przyznał stypendia sportowe na 2023 rok dla zawodników i trenerów, którzy w ubiegłym roku osiągnęli wysokie wyniki na arenach krajowych i międzynarodowych.
 • Od soboty 18 marca 2023 r. od godzin porannych zmieni się organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania Szosy Chełmińskiej z ul. Grudziądzką.