www.torun.pl

11. edycja Bella Skyway Festival

Kultura, Miasto
Data publikacji: 08 sierpnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

20 sierpnia 2019 roku rozpocznie się tegoroczny Bella Skyway Festival. Na program wydarzenia złoży się 20 świetlnych instalacji i niezwykłych mappingów 3D przygotowanych przez artystów z siedmiu krajów.

Motywem przewodnim tegorocznego Skywaya jest „różnorodność miejsca” – hasło zainspirowane 50. rocznicą lądowania człowieka na księżycu.

- Od 20 do 25 sierpnia Toruń zostanie dodatkowo rozjaśniony blaskiem 20 instalacji. W tym roku część festiwalowych atrakcji ulokowano we wschodniej części zespołu staromiejskiego, po raz pierwszy także Skywayowi towarzyszyć będą koncerty, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wystąpią: Wojciech Waglewski z synami, Kamil Bednarek i Dżemzaprasza prezydent Torunia Michał Zaleski.

Jedną z instalacji festiwalowych będzie „Chinatown” ulokowane przy ul. Gregorkiewicza. Zajmie ona ponad 200 metrów i będzie podzielona na cztery strefy.

- To największa instalacja w ponad 10-letniej historii festiwalu. Będzie jej towarzyszyć specjalna strefa gastronomiczna, w której znajdą się food trucki serwujące orientalną kuchnię. W tej edycji Skywaya po raz pierwszy jeden z mappingów pokażemy na autobusiewyjaśnia Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Na Rynku Staromiejskim stanie namiot sferyczny, w którym podziwiać będzie można instalację „Devotion”. Projekcja w formacie 360 stopni autorstwa Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus to jedyna płatna atrakcja przygotowana na Skyway – bilety w cenie 20 zł będzie można kupić przed seansami, dostępne one będą także w sprzedaży internetowej.

Pięciodniowy festiwal wiąże się z ograniczeniami w poruszaniu się ulicami starego miasta. Zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów.

- Na czas trwania festiwalu wprowadzone zostaną dodatkowe kursy autobusów z kierunku Rubinkowa i Wrzosów. Od godz. 19:00 częściej kursować będą tramwaje linii 1 i 5. Wróci także linia nr 3, kursować będzie na trasie Wschodnia-Aleja Solidarnościmówi Krzysztof Przybyszewski, kierownik Referatu Publicznego Transportu Zbiorowego.


Na czas festiwalu zorganizowane zostaną parkingi buforowe w cenie 5 zł. Bilet wraz z paragonem uprawnia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej (do 5 osób) od godz. 18:00 do godz. 1:00.

Lokalizacja parkingów:

 1. Centralny Cmentarz Komunalny – ul. Grudziądzka/Celnicza: dojazd z kierunku Gdańsk drogą krajową 91.
  Dojazd z parkingu na festiwal autobusem linii nr 14 i autobusami specjalnymi „BSF” (odjazdy co 15 minut).

 2. Uniwersytet – ul. Gagarina – aula UMK.
  Dojazd z parkingu na festiwal tramwajami linii nr 1 (co 15 minut).

 3. Motoarena – ul. Pera Jonssona – dojazd z kierunku Bydgoszcz-Fordon.
  Dojazd z parkingu na festiwal tramwanami linii nr 2 i 5 (co 15 minut).

 4. Centrum Targowe PARK – ul. Szosa Bydgoska dojazd z kierunku Bydgoszcz-Fordon.
  Dojazd z parkingu na festiwal tramwajami linii nr 5 (co 15 minut).

 5. Plac Cyrkowy – ul. Przy Skarpie: dojazd z autostrady A1 oraz kierunków Poznań i Włocławek.
  Dojazd z parkingu na festiwal tramwajami linii nr 1 (co 3-15 minut) i linii nr 5 (co 15 minut).

Chcesz wiedziec więcej?

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.