11. edycja Bella Skyway Festival | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

11. edycja Bella Skyway Festival

Kultura, Miasto
Data publikacji: 08 sierpnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

20 sierpnia 2019 roku rozpocznie się tegoroczny Bella Skyway Festival. Na program wydarzenia złoży się 20 świetlnych instalacji i niezwykłych mappingów 3D przygotowanych przez artystów z siedmiu krajów.

Motywem przewodnim tegorocznego Skywaya jest „różnorodność miejsca” – hasło zainspirowane 50. rocznicą lądowania człowieka na księżycu.

- Od 20 do 25 sierpnia Toruń zostanie dodatkowo rozjaśniony blaskiem 20 instalacji. W tym roku część festiwalowych atrakcji ulokowano we wschodniej części zespołu staromiejskiego, po raz pierwszy także Skywayowi towarzyszyć będą koncerty, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wystąpią: Wojciech Waglewski z synami, Kamil Bednarek i Dżemzaprasza prezydent Torunia Michał Zaleski.

Jedną z instalacji festiwalowych będzie „Chinatown” ulokowane przy ul. Gregorkiewicza. Zajmie ona ponad 200 metrów i będzie podzielona na cztery strefy.

- To największa instalacja w ponad 10-letniej historii festiwalu. Będzie jej towarzyszyć specjalna strefa gastronomiczna, w której znajdą się food trucki serwujące orientalną kuchnię. W tej edycji Skywaya po raz pierwszy jeden z mappingów pokażemy na autobusiewyjaśnia Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Na Rynku Staromiejskim stanie namiot sferyczny, w którym podziwiać będzie można instalację „Devotion”. Projekcja w formacie 360 stopni autorstwa Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus to jedyna płatna atrakcja przygotowana na Skyway – bilety w cenie 20 zł będzie można kupić przed seansami, dostępne one będą także w sprzedaży internetowej.

Pięciodniowy festiwal wiąże się z ograniczeniami w poruszaniu się ulicami starego miasta. Zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów.

- Na czas trwania festiwalu wprowadzone zostaną dodatkowe kursy autobusów z kierunku Rubinkowa i Wrzosów. Od godz. 19:00 częściej kursować będą tramwaje linii 1 i 5. Wróci także linia nr 3, kursować będzie na trasie Wschodnia-Aleja Solidarnościmówi Krzysztof Przybyszewski, kierownik Referatu Publicznego Transportu Zbiorowego.


Na czas festiwalu zorganizowane zostaną parkingi buforowe w cenie 5 zł. Bilet wraz z paragonem uprawnia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej (do 5 osób) od godz. 18:00 do godz. 1:00.

Lokalizacja parkingów:

  1. Centralny Cmentarz Komunalny – ul. Grudziądzka/Celnicza: dojazd z kierunku Gdańsk drogą krajową 91.
    Dojazd z parkingu na festiwal autobusem linii nr 14 i autobusami specjalnymi „BSF” (odjazdy co 15 minut).

  2. Uniwersytet – ul. Gagarina – aula UMK.
    Dojazd z parkingu na festiwal tramwajami linii nr 1 (co 15 minut).

  3. Motoarena – ul. Pera Jonssona – dojazd z kierunku Bydgoszcz-Fordon.
    Dojazd z parkingu na festiwal tramwanami linii nr 2 i 5 (co 15 minut).

  4. Centrum Targowe PARK – ul. Szosa Bydgoska dojazd z kierunku Bydgoszcz-Fordon.
    Dojazd z parkingu na festiwal tramwajami linii nr 5 (co 15 minut).

  5. Plac Cyrkowy – ul. Przy Skarpie: dojazd z autostrady A1 oraz kierunków Poznań i Włocławek.
    Dojazd z parkingu na festiwal tramwajami linii nr 1 (co 3-15 minut) i linii nr 5 (co 15 minut).

Chcesz wiedziec więcej?

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.