www.torun.pl

11. edycja Bella Skyway Festival

Kultura, Miasto
Data publikacji: 08 sierpnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

20 sierpnia 2019 roku rozpocznie się tegoroczny Bella Skyway Festival. Na program wydarzenia złoży się 20 świetlnych instalacji i niezwykłych mappingów 3D przygotowanych przez artystów z siedmiu krajów.

Motywem przewodnim tegorocznego Skywaya jest „różnorodność miejsca” – hasło zainspirowane 50. rocznicą lądowania człowieka na księżycu.

- Od 20 do 25 sierpnia Toruń zostanie dodatkowo rozjaśniony blaskiem 20 instalacji. W tym roku część festiwalowych atrakcji ulokowano we wschodniej części zespołu staromiejskiego, po raz pierwszy także Skywayowi towarzyszyć będą koncerty, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wystąpią: Wojciech Waglewski z synami, Kamil Bednarek i Dżemzaprasza prezydent Torunia Michał Zaleski.

Jedną z instalacji festiwalowych będzie „Chinatown” ulokowane przy ul. Gregorkiewicza. Zajmie ona ponad 200 metrów i będzie podzielona na cztery strefy.

- To największa instalacja w ponad 10-letniej historii festiwalu. Będzie jej towarzyszyć specjalna strefa gastronomiczna, w której znajdą się food trucki serwujące orientalną kuchnię. W tej edycji Skywaya po raz pierwszy jeden z mappingów pokażemy na autobusiewyjaśnia Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Na Rynku Staromiejskim stanie namiot sferyczny, w którym podziwiać będzie można instalację „Devotion”. Projekcja w formacie 360 stopni autorstwa Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus to jedyna płatna atrakcja przygotowana na Skyway – bilety w cenie 20 zł będzie można kupić przed seansami, dostępne one będą także w sprzedaży internetowej.

Pięciodniowy festiwal wiąże się z ograniczeniami w poruszaniu się ulicami starego miasta. Zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów.

- Na czas trwania festiwalu wprowadzone zostaną dodatkowe kursy autobusów z kierunku Rubinkowa i Wrzosów. Od godz. 19:00 częściej kursować będą tramwaje linii 1 i 5. Wróci także linia nr 3, kursować będzie na trasie Wschodnia-Aleja Solidarnościmówi Krzysztof Przybyszewski, kierownik Referatu Publicznego Transportu Zbiorowego.


Na czas festiwalu zorganizowane zostaną parkingi buforowe w cenie 5 zł. Bilet wraz z paragonem uprawnia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej (do 5 osób) od godz. 18:00 do godz. 1:00.

Lokalizacja parkingów:

 1. Centralny Cmentarz Komunalny – ul. Grudziądzka/Celnicza: dojazd z kierunku Gdańsk drogą krajową 91.
  Dojazd z parkingu na festiwal autobusem linii nr 14 i autobusami specjalnymi „BSF” (odjazdy co 15 minut).

 2. Uniwersytet – ul. Gagarina – aula UMK.
  Dojazd z parkingu na festiwal tramwajami linii nr 1 (co 15 minut).

 3. Motoarena – ul. Pera Jonssona – dojazd z kierunku Bydgoszcz-Fordon.
  Dojazd z parkingu na festiwal tramwanami linii nr 2 i 5 (co 15 minut).

 4. Centrum Targowe PARK – ul. Szosa Bydgoska dojazd z kierunku Bydgoszcz-Fordon.
  Dojazd z parkingu na festiwal tramwajami linii nr 5 (co 15 minut).

 5. Plac Cyrkowy – ul. Przy Skarpie: dojazd z autostrady A1 oraz kierunków Poznań i Włocławek.
  Dojazd z parkingu na festiwal tramwajami linii nr 1 (co 3-15 minut) i linii nr 5 (co 15 minut).

Chcesz wiedziec więcej?

Najczęściej czytane aktualności

 • Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
  Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Biznes, Miasto
  22.635.100 zł – to łączna suma, która zasili budżet miasta Torunia. Miasto Toruń sprzedało kompleks 11 działek inwestycyjnych przy ul. Równinnej 34 / Kociewskiej 33-41, o łącznej powierzchni 28,76 ha. To oznacza nowe inwestycje!
 • Inwestycje, Miasto
  Plaża nad Wisłą na lewobrzeżu to atrakcja, z której w pełni skorzystać będzie można wiosną 2020 roku.
 • Miasto
  Bożena Mleczek-Dąbrowska, dyrektor Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, została wyróżniona przez Kapitułę konkursu Sukces Roku 2019 w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny w kategorii: Menedżer Roku 2019 w Ochronie Zdrowia - Placówki publiczne.
 • Biznes, Miasto
  Kolejna działka w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” została sprzedana. Nabywcą jest spółka Exodus z siedzibą w Toruniu. Firma działająca w branży motoryzacyjnej zapłaciła za teren inwestycyjny 2 020 000 złotych.
 • Miasto
  11 grudnia 2019 roku zaplanowano specjalny koncert charytatywny, wcześniej zorganizowano m.in. akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego i poboru krwi. W ten sposób społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wspiera chorego na białaczkę szpikową 16-letniego Jarka Aleksandrowicza.
 • Na Rudaku zostały zagospodarowane tereny zieleni w czterech lokalizacjach. Zadanie pn. „Skwery wśród nas” zostało wykonane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 10 grudnia 2019 roku w Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowano tradycyjne spotkanie świąteczne, podczas którego wręczono nagrody „Cor Bonum”. Trafiły one do rąk osób najbardziej zaangażowanych w pomoc drugiemu człowiekowi.
 • Koncert galowy „Złote Miotły 2019” podsumował kolejny rok działalności popularnej Korporacji Tanecznej Baby Jagi.
 • Rusza rozbudowa ulicy Grudziądzkiej w Toruniu. Roboty będą realizowane od ul. Polnej w kierunku północnym, na odcinku o długości około 700 m.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 18 520 000 zł – tyle wpłynie do miejskiej kasy ze sprzedaży 4 działek na tzw. osiedlu Jar. Tereny w tej części miasta cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów, ceny wywoławcze podczas części przetargów zostały przelicytowane przez oferentów blisko dwukrotnie!
 • Do 16 grudnia 2019 r. można zgłaszać kandydatki i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".