Zrobimy Olsztyńską | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zrobimy Olsztyńską

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 26 października 2021
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Na zdjęciu samochody jadą przez przejazd kolejowy

W 2022 roku zostanie ogłoszony przetarg na przebudowę ul. Olsztyńskiej – o tej decyzji poinformował prezydent Michał Zaleski w dniu 26 października 2021 r.

- Zgodnie z ustaleniami, jakie poczyniłem wspólnie z klubami tworzącymi Rady Miasta, w momencie, kiedy decydowaliśmy się na współpracę w tej kadencji, w jej trakcie rozpoczniemy budowę ul. Olsztyńskiej. Zadanie to jest uwzględnione w przygotowaniach do opracowania budżetu miasta na rok 2022 oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej. Zakładamy bowiem rozpoczęcie tej inwestycji właśnie w roku 2022 poinformował prezydent Torunia Michał Zaleski. W 2022 roku miasto ogłosi przetarg na  przebudowę ulicy Olsztyńskiej oraz rozpocznie już pierwsze prace.

Jak poinformował prezydent Torunia Michał Zaleski, według aktualnych wycen koszt tego zadania wyniesie 160 mln zł. Jego realizacja jest jednak możliwa, ponieważ Gmina Miasta Toruń dostała duże dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na przebudowę Bulwaru Filadelfijskiego i termomodernizację X LO w Toruniu -35 mln złotych. Ten spory zastrzyk pieniędzy odciąży budżet miasta i pozwoli przystąpić do najbardziej wyczekiwanej inwestycji w mieście.

– Nadal jednak będziemy zabiegali o uzyskanie środków zewnętrznych na przebudowę ul. Olsztyńskiej w dwóch źródłach. Pierwsze, najbliższe, to jest kolejna edycja Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, która zostanie ogłoszona w listopadzie 2021 roku. Drugie źródło, z którego będziemy mogli zabiegać o dofinansowanie, trudniejsze obecnie, bo mniej w nim jest pieniędzy na inwestycje infrastrukturalne, to środki dawnego unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowiskowyjaśnił prezydent Michał Zaleski. Jak zapewnił prezydent, jesteśmy już gotowi do rozpoczęcia inwestycji, trwa jeszcze procedura wyjaśniania odwołań.

Przebudowa ulicy Olsztyńskiej będzie realizowana na odcinku 1914 metrów, od ulicy  Czekoladowej do granicy miasta i stanowić będzie kontynuację prac wykonanych w roku 2007 na odcinku od Szosy Lubickiej do Czekoladowej. W ramach inwestycji powstaną dwie jezdnie o szer. 7,0 m, po dwa pasy ruchu, rozdzielone pasem zieleni. W miejscu, gdzie ulicę przecina linia kolejowa nr 27 relacji Nasielsk – Toruń Wschodni, powstanie estakada, która zapewni bezkolizyjny i sprawny przejazd w tym miejscu.

W ramach inwestycji zostaną przebudowane cztery skrzyżowania: z ul. Suwalską, Ceramiczną, Wapienną, Nad Strugą i Granitową. Dla pieszych powstaną chodniki, a dla rowerzystów ścieżki rowerowe. W miejscu przecięcia z linią kolejową ruch pieszy i rowerowy przeniesiony zostanie na kładkę zintegrowaną z wiaduktem drogowym. Wzdłuż przebudowanej Olsztyńskiej zostanie zamontowane nowe oświetlenie.

Przebudowa ul. Olsztyńskiej na odcinku od ul. Czekoladowej do granicy miasta to jedna z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych społecznie inwestycji. Ulica Olsztyńska leży w ciągu DK15 i jest integralną częścią układu komunikacyjnego we wschodniej części miasta obejmującego obydwa węzły autostradowe. Jej rozbudowa jest niezbędna, ponieważ funkcjonowanie węzłów A1 w Lubiczu (Toruń-Wschód) i Turznie (Toruń-Północ) wymusza potrzebę dostosowania sieci drogowej tj. dróg krajowych do nowych warunków ruchowych wywołanych zmianą struktury potoku pojazdów.

Najczęściej czytane aktualności

  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.