Rondo od niedzieli | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rondo od niedzieli

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 26 kwietnia 2023
Autor: Sylwia Derengowska

Coraz bliżej zakończenia prac związanych z przebudową układu drogowego w rejonie ul. Grudziądzkiej, Warneńczyka i Bażyńskich. Jeszcze przed majówką, 30 kwietnia 2023 r., do ruchu udostępnione zostanie nowe rondo. By mogło się tak stać, od czwartku 27 kwietnia, czeka nas jeszcze zmiana organizacji ruchu w tym rejonie.

Prace w obrębie ul. Grudziądzkiej, Warneńczyka, Bażyńskich i Podgórnej są związane z modernizacją torowiska tramwajowego i towarzyszącą im przebudową układu drogowego. Najpierw kompleksowo zmodernizowano tory i wschodni odcinek inwestycji (od strony basenu), a następnie roboty przeniosły się na odcinek zachodni, od strony sądu. Obecnie dobiegają końca. Trwa tam układanie ostatniej warstwy asfaltu (tzw. warstwy ścieralnej) i będzie można puścić ruch w docelowym układzie, po obu stronach.

I tak od czwartku 27 kwietnia od około godz. 6.00 ruch ul. Warneńczyka i Grudziądzką od strony pl. Chrapka w kierunku Gdańska będzie się odbywał jednym pasem. Od strony Gdańska w kierunku pl. Chrapka ruch zostanie poprowadzony już po nowej nawierzchni, także jednym pasem. Możliwy będzie skręt w prawo w tzw. „małą Grudziądzką” oraz wyjazd z „małej Grudziądzkiej” w prawo, w ul. Warneńczyka.

Samo rondo nie będzie jeszcze przejezdne, gdyż warstwa ścieralna asfaltu będzie na nim układana w sobotę 29 kwietnia. W związku z tym tego dnia na odcinku od pl. Chrapka do ul. Podgórnej z użytkowania zostaną wyłączone ul. Warneńczyka i Grudziądzka. Objazdy wyznaczone będą ul. Przy Kaszowniku, Chrobrego i Kościuszki.

Prace zakończą się w sobotę w godzinach nocnych i od niedzieli 30 kwietnia cały ten obszar, łącznie z nowym rondem, zostanie udostępniony dla ruchu. Będzie to już docelowy układ drogowy. Natomiast w późniejszym terminie odbędzie się jeszcze malowanie oznakowania poziomego. Nie można tego zrobić od razu, przed oddaniem do ruchu, gdyż wymogi technologiczne nie pozwalają na pokrywanie grubą warstwą farby świeżego asfaltu.

Przypomnijmy, że zakres prac dla całej inwestycji objął modernizację ok. 1,2 tys. metrów toru pojedynczego torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną i układem drogowym na odcinku ul. Warneńczyka od ronda Chrapka za przejazd torowo-drogowy ulicy Podgórnej i Kościuszki. Kompleksowy remont przeszły także perony tramwajowe, chodniki, jezdnie, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe i miejsca postojowe. Samo skrzyżowanie zostało przebudowane na dwupasmowe rondo turbinowe, co wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa na tym obszarze. Co istotne, w większości, bo na odcinku ponad 735 metrów toru pojedynczego, torowisko zostało wykonane w technologii zielonej. Nie jest to jednak torowisko trawiaste, ale pokryte rozchodnikiem. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Toruniu wzdłuż torów na ul. Broniewskiego (od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza do Reja). Wykonawca prac jest wyłoniona w przetargu firma Balzola, a wartość kontraktu wynosi niespełna 25 mln zł brutto.

Fot. Tomasz Kulik

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.