Pół wieku Od Nowa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pół wieku Od Nowa

Kultura
Data publikacji: 09 października 2008
Autor: admin_vobacom

Toruński Studencki Klub Pracy Twórczej Od Nowa obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji między 11 a 19 października 2008 r. odbędą się okolicznościowe uroczyści.

Będzie to tydzień, w którym zaprezentowane zostaną wszystkie aspekty działalności klubu. Urodziny rozpocznie grupa Hey. Kolejny dzień będzie poświęcony teatrowi. W marcu każdego roku podczas Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra Od Nowa zamienia się w teatr. Tym razem na deskach klubu wystąpi toruński Teatr Wiczy. Widzowie zobaczą spektakl "Po porostu" oraz będą mogli wziąć udział w spotkaniu z prof. Aleksandrem Nalaskowskim, który podsumuje działalność teatralną w Od Nowie. Wspomnienia powrócą też podczas prezentacji filmu o Klamrze.

Poniedziałek będzie dniem naukowym. O godzinie 20.30 rozpocznie się sesja "Religion & ethics in the civilization development" w ramach Forum on Ethics & Science for the Environment. Dzień zakończy koncert zespołu Czerwony Tulipan. Wtorek wypełni film. Od 12 lat Kino Niebieski Kocyk przygotowuje ambitne seanse dla studentów. Urodzinową atrakcją będzie seans z muzyką na żywo w wykonaniu Mazzoll & Diffusion Ansamble.
Od 1994 r. w klubie co środę odbywają się koncerty jazzowe. Zwieńczeniem tego elementu działalności klubu stał się Jazz Od Nowa Festival, który narodził się w 2001 roku. 15 października zagra grupa Swing Combo, w której wystąpi prof. Jan Kopcewicz, usłyszymy też kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego oraz Mikołaja Trzaskę. Na małej scenie odbędzie się też spotkanie muzyków i sympatyków Jazz Clubu.

16 października będzie dniem punkowym. Zagrają Good Old Days, Rejestracja, Dezerter. Wieczorne granie zakończy noc videoclipów Yacha Paszkiewicza. W piątek Od Nowa zabrzmi własną siłą czadową. Na scenie wystąpią toruńscy wychowankowie klubu: Stainless/Doktor C, Kieliszek, Butelka/SS 2, Kobranocka. Wieczór zakończy Blues session z udziałem muzyków z zespołów Tortilla i MGM. Przedostatni dzień jubileuszu wypełni muzyka Republiki. Grupa debiutowała w listopadzie 1981 roku, uczestnicząc w przeglądzie zespołów nowofalowych w Toruniu. To właśnie toruńska Od Nowa była świadkiem początków kariery zespołu. Po śmierci Grzegorza Ciechowskiego co roku w Od Nowie odbywa się koncert jego pamięci. 18 października podczas koncertu "Republika wspomnień" będzie można zobaczyć prezentacje filmów związanych z Republiką oraz posłuchać koncertu zespołu Von Zeit ze Sławkiem Ciesielskim, perkusistą Republiki oraz Jacka Bończyka i Zbigniewa Krzywańskiego, gitarzysty Republiki, w projekcie Depresjoniści.
W niedzielę, ostatniego dnia jubileuszu, na scenie pojawi się Kult.

Studencki Klub Pracy Twórczej Od Nowa powstał w 1958 roku. Jego nazwę zapożyczono od ogólnopolskiego dwutygodnika studenckiego. Klub powstał w chwili, kiedy w toruńskiej kulturze studenckiej wrzało. Efektem października 1956 roku było ukształtowanie prawdziwego studenckiego środowiska twórczego. Zawiązywano wtedy grupy teatralne, kabarety, kluby filmowe, pisma literackie (np. "Helikon" - w którym debiutował 19-letni Edward Stachura).Właśnie wtedy, w Domu Studenckim nr 1, przy ulicy Mickiewicza powstał pierwszy w Toruniu klub studencki noszący nazwę "Kafe-Klub".

Wielką aktywność artystyczną wykazywali studenci Wydziału Sztuk Pięknych, organizujący wystawy i grupy twórcze. Szczególnym przejawem odwilży było pojawienie się jazzu - muzyki dotąd zakazanej. Od Kafe-Klubu przez Klub Tygodnika Studenckiego "Od Nowa" przeszliśmy do dzisiejszej Od Nowy. Klub zmieniał też miejsca swojej działalności: pierwotnie środowiska twórcze spotykały się w Domu Studenckim nr 1 przy ul. Mickiewicza, potem nieco dalej w DS nr 2, by w 1963 roku przenieść się do Dworu Artusa. Jednak najważniejsze zawsze było to, co działo się w klubie. A działo się naprawdę dużo.
Wspaniałą tradycją początkowych lat Od Nowy były spotkania z największymi postaciami polskiej kultury i nauki. Wystarczy wymienić nazwiska Waldorff, Tatarkiewicz, Sandauer czy Przyboś.

W latach 70. w klubie rozwijał się teatr alternatywny. Kilka grup zyskało nawet ogólnopolski rozgłos. Dziś oprócz głośnych scenicznych koncertów w marcu Od Nowa zamienia się w prawdziwy teatr. Wtedy odbywają się Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra.
Od początku lat 80. Od Nową zawładnęła muzyka rockowa z kultowym festiwalem Rock Naokoło Roku i Republiką - najbardziej znanym do dziś zespołem, który powstał i działał w Od Nowie. Do dziś klub jest miejscem ważnych wydarzeń muzycznych.

Ostatnia dekada XX wieku to okres, w którym Klub Od Nowa stał się prawdziwym centrum kultury. Rocznie organizowanych jest tutaj ponad 170 imprez: festiwale, koncerty, seanse filmowe i spektakle teatralne. Tu odbywają się eliminacje do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, od 18 lat organizowany jest Toruń Blues Meeting. Od 1991 roku na przełomie stycznia i lutego odbywa się dwudniowy festiwal Afryka, który oprócz dobrej muzyki niesie także ideę dobroczynności. Od 1994 roku nastąpił w Od Nowie powrót do tradycji grania jazzu. Oprócz jazzowych śród w klubie odbywa się ceniony w Polsce Jazz Od Nowa Festiwal. Jest też impreza nawiązująca do tradycji poetyckich spotkań, które odbywały się tu w latach 70. i na początku 80., Majowy Buum Poetycki. W klubie działają kino studenckie Niebieski Kocyk oraz Galeria 011.

Miasto wsparło obchody jubileuszu kwotą 20 tys zł. Więcej na stronie www.odnowa.umk.pl

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: pomnik pamięci ofiar hitleryzmu, przed nim leżą wiązanki kwiatów, obok warta honorowa
    Miasto
    8 maja 2024 roku, w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w toruńskich miejscach pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Zjedz śniadanie na trawie na Podgórzu
    Eko, Miasto
    Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Już w najbliższą sobotę 11 maja 2024 r. Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów zaprasza na grę miejską w klimatach popkultury.
  • Copernican Digital Forum
    Biznes, Miasto
    Rozwój gospodarki i finansów cyfrowych, nowoczesne usługi płatnicze i edukacyjne, e-commerce, dostępność i bezpieczeństwo cyfrowe. O tym rozmawiają w Toruniu uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej COPERNICAN DIGITAL FORUM. Miasto Toruń i Centrum Wsparcia Biznesu są partnerami wydarzenia.
  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.