Pięć lat kwestowania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pięć lat kwestowania

Kultura
Data publikacji: 25 października 2007
Autor: admin_vobacom

Nagrobek Jana Chryzostoma Ornassa (1859-1932), wybitnego toruńskiego prawnika międzywojennego, będzie celem tegorocznej kwesty 1 listopada 2007 r. na cmentarzu św. Jerzego. To już piąta zbiórka funduszy na ratowanie toruńskich nekropolii.

Obecny stan nagrobka Jana Chryzostoma Ornassa

Jak co roku w dzień Wszystkich Świętych na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego pojawią się znani torunianie z puszkami, by zbierać datki na renowację niszczejących nagrobków zasłużonych obywateli miasta. Wspólna akcja Towarzystwa Miłośników Torunia  i Urzędu Miasta Torunia spotyka się z coraz większym odzewem osób przychodzących tego dnia na groby swoich bliskich. W ciągu minionych czterech lat kwestowania (2003-2006) udało się zebrać łącznie 27 608 zł, co pozwoliło na odnowienie 7 kwater grobowych - 5 pojedynczych pomników i 2 kwater rodzinnych.

Kwesta 1 listopada 2006 r.

Za pieniądze z kwesty w 2003 r. została odrestaurowana zniszczona płyta nagrobna Władysława Szumana (1868-1924) - pierwszego prezesa Sądu Apelacyjnego w Toruniu. Dzięki wykonaniu części prac społecznie, zgromadzonych funduszy wystarczyło na odnowienie nagrobka Mariana Sydowa (1890-1948) - dziennikarza, społecznika, patrona toruńskiego Oddziału Miejskiego PTTK oraz nagrobka Mariana Doerffera (1879-1937) - adwokata międzywojennego i prezesa ToMiTo. Rok później, w 2004 r.  kwestowaliśmy na ratowanie najstarszego zachowanego na cmentarzu pomnika z 1826 r. - należącego do kupca Johanna Ephraima Wessela. Nagrobek został od przeniesiony spod bramy głównej cmentarza, gdzie niszczał, w okolice cmentarnej kaplicy. Celem kwesty w 2005 r. była kwatera zasłużonej dla Torunia rodziny Szumanów. Spoczywają tam m.in. Wanda Szuman (1890-1994), Honorowa Obywatelka Torunia i jej ojciec dr Leon Szuman (1852-1920), lekarz, społecznik, dyrektor prywatnej lecznicy i prezes TNT. Z uzyskanej kwoty odnowiono 6 nagrobków znajdujących się w tej kwaterze, a dodatkowo podjęto konserwację grobu generała Stefana Ludwika de Latour - dowódcy okręgu korpusu nr VIII Wojska Polskiego w 1923 r. (jego nagrobek znajduje się na Cmentarzu Komunalnym nr 1 przy ul. Grudziądzkiej). Prace są na ukończeniu.

Odnowiona w 2007 r. kwatera Heleny Radwan-Łodzińskiej

Kwesta przeprowadzona w 2006 r. pozwoliła zrealizować zaplanowaną renowację kwatery rodziny Łodzińskich i Rodziewiczów. Są w niej pochowani Helena Radwan- Łodzińska Rodziewicz - aktorka toruńskiej sceny teatralnej, Wiktor Rodziewicz - jej mąż, lotnik myśliwski Dywizjonu 303, ich syn Jerzy - żołnierz AK oraz Alfred Łodziński, brat Heleny, wybitny aktor teatralny i filmowy.

Od początku akcji renowacją zabytkowych nagrobków zajmuje się Zakład Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych Wydziału Sztuk Pięknych UMK pod kierunkiem prof. Jadwigi Łukaszewicz.

W tym roku celem kwesty będzie nagrobek Jana Chryzostoma Ornassa (1859-1932) - wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Toruniu, prawnika i reformatora pomorskiego sądownictwa, pochodzącego z rodziny zasłużonej dla polskości Pomorza. Wraz z żoną Elżbietą i córką Anną spoczywa on w pięknej, lecz bardzo zaniedbanej kwaterze grobowej opodal kwatery Szumanów. 

  Kwatera rodziny Ornassów

Tradycyjnie zbiórka do puszek odbędzie się 1 listopada 2007 r. w godz.10.00-16.00. Kwestować będą znani torunianie: samorządowcy, członkowie ToMiTo, Bractwo Kurkowe, naukowcy, sportowcy i aktorzy.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.