Toruńska Majówka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńska Majówka

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 kwietnia 2023
Autor: Filip Tomasik

Koncerty plenerowe, Święto Tańca, spektakle, warsztaty, uroczystości patriotyczne - to plan na długi majowy weekend! 

Zbliżająca się majówka zapowiada się tanecznie, koncertowo, patriotycznie i historycznie. Weekend majowy pod hasłem #zażywajkultury potrwa od 28 kwietnia do 3 maja 2023.

- To będzie bardzo atrakcyjny tydzień w Toruniu. Rozpoczynamy już w piątek Świętem Tańca, a kończymy Świętem Konstytucji 3 Maja. Mamy naprawdę bogaty program kulturalny na te dni. Wiele atrakcji, koncerty, jarmark. Wszystko będzie się działo w obszarze toruńskiej starówki. Zapraszam mieszkańców Torunia i gości. Możemy gwarantować Państwu dużo atrakcji i zabawę. Nie możemy zagwarantować jedynie pogody. Trzymamy jednak kciuki, żeby nie padało i było słońce – mówi prezydent Fiderewicz.

O programie opowiada Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej:

- Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Jest ta część turystyczna, którą odwiedzają goście, ale też od lat staramy się, aby program majówki, czy to innych weekendów był bogaty w wydarzenia kulturalne i sportowe. Tak, żeby oprócz zwiedzania zabytków, można było zobaczyć też dodatkowe atrakcje.

Warto dodać, że w tym roku duży nacisk organizatorzy stawiają na zdrowy tryb życia oraz profilaktykę alkoholową. Z tego względu codziennie, podczas wydarzeń majówkowych od godziny 17:00 do 20:00 przy Scenie na Rynku Staromiejskim będzie można skonsultować się z Arturem Murasem. Instruktor terapii zajęciowej i Streetwoker chętnie udzieli porad osobom uzależnionym, ale i tym, które po prostu potrzebują porady. Artur Muras od 15 lat zajmuję się profilaktyką i terapią uzależnień, prowadzi również dialogi motywacyjne. Współpracował z grupą streetworkingową Dream Street, Stowarzyszeniem Wędka oraz Stowarzyszeniem powrót z U.

Poniżej szczegółowy program majówki w Toruniu:

Piątek, 28 kwietnia

Tanecznie i muzycznie, tak 28 kwietnia w piątek rozpocznie się zażywanie kultury przez torunian. Już od godziny 17:00 niesamowita energia i moc kolorów zagoszczą na Rynku Staromiejskim za sprawą kolejnej edycji „Święta Tańca”. Przez kilka godzin na plenerowej scenie swoje umiejętności prezentować będą toruńskie szkoły tańca, zespoły taneczne i soliści,  którzy udowodnią jak piękną sztuką jest taniec!

Lekko jak na Księżycu będzie można poczuć się za sprawą koncertu fortepianowego Wojciecha Waleczka „Księżycowe Melodie”, który rozpocznie się o godzinie 19:00 w Sali Kameralnej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.  W programie utwory największych światowych kompozytorów, jak na przykład Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, czy Claude Debussy.

Sobota, 29 kwietnia

Sobota w Toruniu będzie idealną okazją, aby spędzić czas w gronie rodziny i przyjaciół, ciesząc się wspaniałą atmosferą i atrakcjami kulturalnymi. Już od godziny 10:00 do 16:00 na terenie Rynku Staromiejskiego na torunian i turystów czekać będą stanowiska warsztatowe m.in. „U medyka Kopernika”, gdzie uczestnicy zapoznają się z zawodem, do którego kształcił się Kopernik i dowiedzą się, jakim medykiem był naukowiec.  Podczas warsztatów „W średniowiecznej aptece” będzie można zobaczyć gołym okiem oraz pod lupą składniki dawnych leków i dowiedzieć się, jaki wpływ miał dany składnik na zdrowie. Natomiast na stanowisku „Zapuść wędkę z Kopernikiem” ochotnicy rozwiążą zagadki przygotowane przez Mikołaja Kopernika – strażnika wędek, a następnie spróbują swoich sił w łowieniu rozproszonych słów.

O godzinie 17:00, na scenie Rynku Staromiejskiego odbędzie się koncert „Od Bacha do Księżyca”. Wyjątkowy projekt stypendysty Arnauda Śmiegiel-Kamińskiego zapewni niezapomniane wrażenia muzyczne dla wszystkich melomanów. Artysta w swoim projekcie opracował aranżacje utworów muzycznych związanych z tematyką kosmosu od J.S. Bacha i L. van Beethovena po współczesne utwory muzyki popularnej i filmowej.

Ostatnim wydarzeniem tego dnia będzie koncert „Aleją Gwiazd” w wykonaniu Grażyny Rutkowskiej-Kusy. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00 i na pewno dostarczy niezapomnianych emocji i wrażeń dla wszystkich miłośników muzyki.

Niedziela, 30 kwietnia

Trzeci dzień majówki zapowiada się równie interesująco jak poprzednie. O godzinie 13:00 na scenie Rynku Staromiejskiego odbędzie się Muzyczny Quiz Filmowy, który na pewno dostarczy wielu wrażeń i emocji dla wszystkich miłośników muzyki filmowej. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w zabawie polegającej na odgadywaniu słynnych kwestii, dialogów, piosenek i motywów muzycznych z filmów. Część pytań nawiązywać będzie do prac artystycznych z kolekcji sztuki CSW „Znaki Czasu”.

O godzinie 17:00, na scenie wystąpi zespół Hulajdusza, w składzie: Agnieszka Filipiak, Iwona Gulczyńska i Marta Lang. Muzyka zespołu to idealne połączenie rocka, bluesa i funky, które zagwarantuje wspaniałą zabawę i niezapomniane emocje.

Na koniec dnia, o godzinie 20:00 odbędzie się koncert „I ❤️ 80′ 90′”. Koncert będzie dla słuchaczy sentymentalnym powrotem do kompozycji artystów, takich jak: Fleetwood Mac, Sting, Kate Bush czy Phil Collins. Wszystko w świeżych, energetycznych aranżacjach, w wykonaniu: Judyty Wendy – wokal, Bartka Waneckiego – gitary, Bartka Werachowskiego – gitara basowa.

Poniedziałek, 1 maja

Czwarty dzień majówki obfituje w wiele atrakcji, które na pewno zainteresują mieszkańców miasta i turystów.

O godzinie 13:00 na Scenie Rynku Staromiejskiego wystąpi zespół Podgórski Walczyk. Ich muzyka to połączenie pieśni ludowych, folkloru i patriotycznych, polskich utworów. W tym samym czasie na stanowisku przed Dworem Artusa odbędą się warsztaty wykonywania patriotycznych kotylionów. To idealna okazja dla wszystkich, którzy chcą poznać tajniki tego pięknego rzemiosła w biało-czerwonym wydaniu.

O godzinie 15:00, przed zgromadzonymi na Rynku Staromiejskim wystąpi zespół Trzy Korony. Trzy Korony 2000 to zespół promujący twórczość muzyczną lidera „Czerwonych Gitar” Krzysztofa Klenczona. Na scenie występują już od 15 lat, a doskonałą interpretacją starych przebojów zdobyli popularność na scenach w kraju i za granicą. Zespół w obecnym składzie do twórczości Klenczona „dołożył” wiele swoich kompozycji – oczywiście z zachowaniem stylu i konwencji dawnych Trzech Koron.

Następnie o godzinie 17:00 na scenie wystąpi Aleksander Dolgov, który przedstawi swoje największe przeboje. To idealna okazja dla fanów muzyki, aby posłuchać wspaniałych utworów w wykonaniu uzdolnionego gitarzysty z Ukrainy, który swoimi występami podbił serca publiczności podczas trasy po USA.

Czwarty dnia majówki zakończy koncert „Zaucha Serca Bicie”, który odbędzie się o godzinie 20:00. Na Scenie Rynku Staromiejskiego obok Kasi Moś i Janusza Szroma staną laureaci Konkursu Wokalnego Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie”. Artyści wykonają nowe aranżacje piosenek takich jak „Byłaś serca biciem”, „C’est la vie”, „Siódmy rok” czy „Czarny Alibaba”. To wyjątkowe wydarzenie, dedykowane pamięci legendarnego artysty, który swoją muzyką zawsze trafiał do serc słuchaczy.

1 maja o godz. 18:00 w Sali Koncertowej CKK Jordanki odbędzie się też inauguracja 30. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica 2023. Pragnąc uhonorować wyjątkowe bohaterstwo narodu ukraińskiego w walce z rosyjskim najazdem jako pierwsza wystąpi w tym roku Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej z Ukrainy pod dyrekcją Volodymyra Syvokhipa, solistka Maria Klymenko, fortepian. W programie:  Piotr Perkowski - Pomnik Kopernika, Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy e-moll, Borys Latoszyński - III Symfonia.

Wtorek, 2 maja

Wtorek, 2 maja tradycyjnie związany będzie z Obchodami Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. O godz. 14:00 będzie można wziąć udział w uroczystościach patriotycznych zorganizowanych na Rynku Staromiejskim, natomiast tuż po nich, o godz. 14:30 rozpocznie się piknik patriotyczny, podczas którego nie zabraknie śpiewania pień patriotycznych, występów młodzieży oraz warsztatów dla całych rodzin. Tego dnia fani motoryzacji będą mogli również wziąć udział w wyjątkowej wystawie zabytkowych pojazdów.

O godzinie 17:00 w Ratuszu Staromiejskim wystąpi Kwintet smyczkowy MULTICAMERATA, solista Zbigniew Żuk waltornia. W programie: Stanisław Moniuszko – 1 Kwartet smyczkowy d-moll, Wolfgang Amadeusz Mozart – Kwintet Es-dur KV 407 na waltornię i kwartet smyczkowy, Krzysztof Penderecki – Trzy utwory w dawnym stylu w 90. rocznicę urodzin, Henryk Czyż – Etiuda a-moll - z okazji 100. rocznicy urodzin, Witold Lutosławski – 5 melodii ludowych w 110. rocznicę urodzin.

O godzinie 19:00 na scenie plenerowej odbędzie się Koncert Orkiestry Wojskowej w Toruniu. To wyjątkowe wydarzenie, które zapewni wspaniałą rozrywkę i pozwoli w pełni przeżyć ducha patriotyzmu. Orkiestra Wojskowa z Torunia liczy sobie ponad 70 lat, a w swoim repertuarze ma zarówno klasyczną, jak i popularną muzykę.

Środa, 3 maja

W środę, 3 maja, obchodzić będziemy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji o godz. 12:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Toruńskiej, a zaraz po niej uroczystości patriotyczne. W tym dniu Teatr Baj Pomorski przygotował dla najmłodszych spektakl „Szewczyk Dratewka”, który rozpocznie się o godzinie 16:00. Od godziny 17:30 Rynek Staromiejski wypełni się dzielnymi wojami, którzy zaprezentują przed toruńską publicznością inscenizacje historyczne oraz potyczki.

Wieczorem, o godzinie 19:00, na Scenie na Rynku Staromiejskim będzie miał miejsce koncert muzyki filmowej w wykonaniu zespołu GEMUS. Wokalistka – Joanna Kaczmarkiewicz, muzyk i pianista – Jan Gembala oraz basista i kompozytor – Michał Rybka zaprezentują muzyczne przeboje ze znanych i lubianych filmów. Będzie to doskonała okazja do wysłuchania niezapomnianych tematów muzycznych z największych filmowych hitów.

3 maja o godz. 15:15, z przystanku odjazd z przystanku Uniwersytet w kierunku osiedla Na Skarpie, w trasę ruszy Muzyczny Tramwaj PROBALTICI – Tramwaj KOPERNIK. W tramwaju na trasie linii nr 1 odbędzie się koncert na żywo z okazji obchodów Święta Konstytucji 3. Wystąpią: Magda Cysewska – śpiew, Michał Hajduczenia  - kontrabas, śpiew, Robert Matusiak - fortepian, Mateusz Szwankowski - klarnet.  E programie: pieśni patriotyczne z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz piosenki dedykowane Mikołajowi Kopernikowi.

Podczas majówki, od 29 kwietnia do 3 maja, miłośnicy historii i kultury będą mogli przeżyć niesamowite przygody na Zamku Krzyżackim w Toruniu. Po jego najskrytszych zakamarkach oprowadzać będą przewodnicy, pokazy walk rycerskich pozwolą poczuć klimat średniowiecza. Od 1 do 3 maja będzie można ujrzeć Zamek za czasów swojej świetności za pomocą gogli VR.

Od soboty, 29 kwietnia do środy, 3 maja w godzinach 10: do 18:00 na ulicy Przedzamcze odbywać się będzie kolorowy jarmark, na którym torunianie znajdą wyroby rękodzielnicze, produkty naturalne i ekologiczne. Natomiast Ci, którzy zastanawiają się, jak spędzano czas wolny w średniowieczu będą mogli wziąć udział w zabawach plebejskich na Zamku Krzyżackim od 1 maja do 3 maja, w godzinach 14:00-17:00. W tym roku miłośnicy historii nie będą mogli narzekać!

fot. Sławomir Kowalski


DO POBRANIA:

Plakat Toruńska Majówka #zażywajkultury 2023

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.