Patroni tramwajów wybrani! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Patroni tramwajów wybrani!

Miasto, MZK
Data publikacji: 11 lutego 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Tramwaj noszący miano gen. Elżbiety Zawackiej

Znamy już nazwiska patronek i patronów dla 13 toruńskich tramwajów. 10 lutego 2022 r. zakończył się plebiscyt na nazwy dla nowych swingów.    

Przez miesiąc, od 10 stycznia do 10 lutego, mieszkańcy Torunia mogli oddawać głosy na swoje wskazania z listy 22 osób związanych z historią Torunia, zasłużonych dla miasta. Listę kandydatur przygotowało miasto we współpracy z Towarzystwem Miłośników Torunia. Znaleźli się na niej reprezentanci różnych dziedzin życia i profesji: działacze patriotyczni i społecznicy, naukowcy, duchowni, ludzie kultury i sportu, włodarze i rajcy toruńscy, kupcy i wynalazcy: Łukasz Watzenrode, Jakub Kazimierz Rubinkowski, Samuel Bogumił Linde, Fryderyk Skarbek, Ludwik Kolankowski, Henryk Stroband, Tony Halik, Władysław Dziewulski, Gustaw Weese , Ignacy Tłoczek, Maria Znamierowska-Prüfferowa, Samuel Soemmerring, Władysław Raczkiewicz, Alfons Hoffmann, Zygmunt Wojciechowski, Grzegorz Ciechowski, Antoni Bolt, Leon Raszeja, Marian Rose, Wilhelmina Iwanowska, Stefan Srebrny, Tymon Niesiołowski.

Zainteresowanie plebiscytem było bardzo duże. W wyznaczonym terminie do północy 10 lutego 2022 r. ankieta głosowania została wypełniona 2612 razy. Każdy mógł oddać od 5 do 13 głosów – w sumie oddano 16 990 głosów (zaznaczeń). Na jedno wypełnienie ankiety przypada więc średnio 6,5 głosu.

Liczba głosów na wybraną trzynastkę patronów dla kolejnych toruńskich tramwajów PESA :

1. Tony Halik (podróżnik) – 1863
2. Grzegorz Ciechowski (muzyk) – 1786
3. Prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa (etnografka) – 1231
4. Samuel Bogumił Linde (językoznawca) – 1230
5. Marian Rose (żużlowiec) – 1124
6. Prof. Wilhelmina Iwanowska (prof. astronomii) – 937
7. Prof. Władysław Dziewulski  (prof. astronomii) – 900
8. Jakub Kazimierz Rubinkowski (kupiec, rajca toruński) – 725
9. Antoni Bolt (prezydent Torunia) – 642
10. Władysław Raczkiewicz (wojewoda pomorski, prezydent RP) – 642
11. Prof. Tymon Niesiołowski (malarz, prof. UMK) – 569
12. Łukasz Watzenrode (wuj i mecenas Mikołaja Kopernika) – 567
13. Prof. Ludwik Kolankowski (pierwszy rektor UMK) – 564

Warto przypomnieć, że po Toruniu jeździ obecnie 19 nowoczesnych tramwajów typu swing, wyprodukowanych przez bydgoską fabrykę PESA. Dziewięć z nich ma już swoich patronów - jest to siedem postaci związanych ze 100-leciem powrotu Torunia do Wolnej Polski: gen. Józef Haller, płk Stanisław Skrzyński, Helena Piskorska, Otton Steinborn, Stefan Łaszewski, Władysław Szuman i Helena Steinbornowa. Ósmy, któremu patronuje Mikołaj Kopernik, wyjechał na tory 28 grudnia 2021 r., a dziewiąty - noszący imię gen. Elżbiety Zawackiej wyruszył 10 stycznia 2022 r., w rocznicę śmierci Pani Generał. Teraz do tej dziewiątki dołączy kolejnych 13 pojazdów pod patronatem zasłużonych postaci.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu
    Miasto
    Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów siedmiu placówek oświatowych.
  • Flisackim szlakiem Drwęcy i Wisły
    Miasto
    Grupa Inicjatywna Kaszczorzacy zaprasza na inicjatywę lokalną pod tytułem „Flisackim szlakiem Drwęcy i Wisły”. W ramach wydarzenia odbędzie się wycieczka rowerowa z przewodnikiem drogą wzdłuż Drwęcy.
  • Zjedz śniadanie na trawie na Podgórzu
    Eko, Miasto
    Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Miasto
    Dzień Europy obchodzony jest co roku 9 maja, aby uczcić pokój i jedność w Europie oraz upamiętnić rocznicę podpisania deklaracji Schumana.
  • 8 maja 2024 roku, w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w toruńskich miejscach pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.
  • Już w najbliższą sobotę 11 maja 2024 r. Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów zaprasza na grę miejską w klimatach popkultury.
  • Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Rozwój gospodarki i finansów cyfrowych, nowoczesne usługi płatnicze i edukacyjne, e-commerce, dostępność i bezpieczeństwo cyfrowe. O tym rozmawiają w Toruniu uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej COPERNICAN DIGITAL FORUM. Miasto Toruń i Centrum Wsparcia Biznesu są partnerami wydarzenia.
  • 13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • 20 maja 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu rozpocznie się dwudniowa konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu młodzieży.
  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.