Akt erekcyjny pod Centrum Medycyny Weterynaryjnej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Akt erekcyjny pod Centrum Medycyny Weterynaryjnej

Miasto
Data publikacji: 01 lipca 2020
Autor: Natalia Przytarska

1 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Medycyny Weterynaryjnej, które powstaje obok Fundacji Ducha. Z nowoczesnego obiektu studenci będą mogli korzystać pod koniec 2021 r.

Budynek stanie na działce przy Szosie Bydgoskiej, przekazanej Uniwersytetowi przez Gminę Miasta Toruń. Uchwała Rady Miasta w tej sprawie przyjęta została w kwietniu 2018 r.

- Jesteśmy dumni z dokonań Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który znajduje się w prestiżowej dziesiątce instytutów badawczych w Polsce. Jest naszą chlubą, dlatego decyzja o przekazaniu terenu dla Centrum Medycyny Weterynaryjnej została podjęta z wielkim optymizmem powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Będzie to kolejny obiekt, który poszerzy paletę toruńskiego kształcenia, a co nawet ważniejsze, prac badawczych. W szczególności dzisiaj zdajemy sobie sprawę, jak istotny jest postęp w nauce czy znajdowanie nowych rozwiązań. Wierzę, że badania związane z przygotowywaniem zwierząt do obecności w środowisku naturalnym będą tutaj znakomicie realizowane.

Centrum będzie służyło zajęciom dydaktycznym i praktycznym oraz badaniom naukowym, znajdzie się w nim także klinika dla zwierząt świadcząca usługi zewnętrzne. W podziemiu zbudowana zostanie część kliniczna dla trzody chlewnej, szatnia główna oraz parking podziemny. Na parterze zaplanowano część kliniczną dla koni i bydła rogatego, izbę przyjęć i poczekalnię dla właścicieli zwierząt. Na I piętrze działać będzie klinika dla zwierząt małych z 4 salami operacyjnymi. Pomieszczenia dydaktyczne, sale seminaryjne, aula oraz pomieszczenia dla pracowników naukowych i administracji umieszczone będą na II piętrze. Na dachu zaprojektowano otwarty taras widokowy. Przed budynkiem powstanie 47 miejsc parkingowych, a kolejnych 18 znajdzie się w parkingu podziemnym.

- Jeszcze cztery lata temu nikt nie myślał, że w Toruniu może powstać weterynaria, a dziś wmurowujemy akt erekcyjny pod budowę najnowocześniejszego budynku tego typu w Polscewspominał podczas uroczystości rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn.

Na studia weterynaryjne zapisać się można w Toruniu już od trzech lat. Jednostką prowadzącą kształcenie jest Międzyuczelniane Centrum Medycyny Weterynaryjnej powołane w grudniu 2017 r., w skład którego wchodzą pracownicy naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Powołanie Centrum wpisuje się w strategię porozumienia o współpracy podpisanego przez publiczne uczelnie regionu we wrześniu 2017 r.

- Filozofia ustawy, nad którą pracowaliśmy wspólnie przez 4 lata, była taka, aby szukać tego co łączy potencjały. Żeby polskie uczelnie, polskie ośrodki naukowe nie konkurowały ze sobą w złym tego słowa znaczeniu. Żeby szukały takich przestrzeni, w których potencjał intelektualny, naukowy, a także dydaktyczny może lepiej służyć studentom, lepiej służyć całemu społeczeństwu i rozwojowi nauki. Tak się dzieje tutaj w Toruniu – współpraca tych trzech uczelni jest dla mnie rozwiązaniem modelowympowiedział były Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.

Akt erekcyjny pod budowę Centrum podpisany został przez: Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Annę Budzanowską, JM Rektora UMK prof. dr hab. Andrzeja Tretyna, Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego oraz Dyrektora Zarządzającego Strabag Sp. z o.o Dariusza Kolasę. Przed jego wmurowaniem rektor UMK ogłosił uzyskanie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika statusu pełnego partnera w konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE).

- Otrzymaliśmy wczoraj informację, że Komisja Europejska włączyła nasz uniwersytet jako szósty do YUFE - Uniwersytetu Europejskiego, który został najwyżej oceniony – na 100 punktów uzyskał 98. Tym samym mogę z dumą powiedzieć, że po tym kiedy staliśmy się jedną z dziesięciu uczelni badawczych w Polsce, dzisiaj stajemy się europejskim uniwersytetem badawczym!

Uroczystość zakończyła się toastem wzniesionym przez rektora UMK oraz poczęstunkiem na terenie budowy.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.