Torunianka nominowana do "Małego Nobla" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Torunianka nominowana do "Małego Nobla"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 stycznia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Toruńska artystka Iwona Chmielewska po raz kolejny z prestiżową nominacją do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, określanej w świecie twórców literatury dziecięcej mianem tzw. Małego Nobla. 

24 stycznia 2020 r. organizacja IBBY (International Board on Books for Young People ogłosiła nazwiska twórców nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, przyznawanej co dwa lata autorom i ilustratorom książek dla dzieci za całokształt twórczości. Iwona Chmielewska znalazła się na krótkiej liście finalistów w prestiżowym gronie sześciu wybitnych artystów ilustratorów z całego świata, w kategorii graficznej. To jej kolejna nominacja do ścisłego finału – w gronie nominowanych była również w 2018 r. Jest drugą polską twórczynią, która trafiła na krótką listę nominacji. W 1982 r. nagrodę otrzymał Zbigniew Rychlicki, wybitny polski grafik i ilustrator – dotychczas jedyny jej polski laureat. 

Nagroda im. Hansa Christiana Andersena to najważniejsze międzynarodowe odznaczenie przyznawane za twórczość dla dzieci, określanej w świecie twórców literatury dziecięcej mianem tzw. Małego Nobla. Jego patronką jest Jej Wysokość Małgorzata II, królowa Danii. Nominacje do nagrody zgłaszane są przez narodowe sekcje, a wyboru laureatów dokonuje międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą badacze i znawcy literatury dziecięcej. Autorom książęk dla dzieci jest przyznawana od 1956 r., zaś ilustratorom od 1966 r. Na nagrodę – podobnie jak na Nagrodę Nobla – składają się złoty medal i dyplom, wręczane na uroczystej ceremonii. Ogłoszenie tegorocznych laureatów nastąpi podczas Targów Książki w Bolonii 26 marca 2020 r.

Nominowani ilustratorzy:

  1. Isabelle Arsenault, Kanada
  2. Seizo Tashima, Japonia
  3. Sylvia Weve, Holandia
  4. Iwona Chmielewska, Polska
  5. Elena Odriozola, Hiszpania
  6. Albertine, Szwajcaria.

Nominowani autorzy:

  1. María Cristina Ramos, Argentyna
  2. Bart Moeyaert, Belgia
  3. Marie-Aude Murail, Francja
  4. Farhad Hassanzadeh, Iran
  5. Peter Svetina, Słowenia
  6. Jacqueline Woodson, USA

Iwona Chmielewska urodziła się w 1960 r. w Pabianicach, ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, wykłada książkę autorską na tej uczelni. Jej charakterystyczne prace graficzne znają czytelnicy w Polsce oraz za granicą – ilustrowane przez nią książki są wydawane m.in. w Korei Południowej, Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród. Najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie za "Thinking ABC", książkę, która za pomocą obrazu uczy koreańskie dzieci języka angielskiego oraz ilustratorskiego Oscara, czyli Bologna Ragazzi Award za "Oczy", poetycką opowieść o poznawaniu świata za pomocą zmysłów. Picturebooks (książki obrazowe) artystki wydawane są m.in. w Korei Południowej (gdzie ma swój fanklub), Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. W 2011 r. książka z ilustracjami Iwony Chmielewskiej "A House of the Mind: Maum" z tekstem Kim Hee-Kyung zdobyła główną nagrodę w kategorii Non Fiction w konkursie Bologna Ragazzi Award. W 2011 r. otrzymała też wyróżnienie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY za „Pamiętnik Blumki”.

Iwonę Chmielewską doceniono również w Polsce. Jej książki regularnie ukazują się także na rodzimym rynku. Jedna z nich - „Cztery strony czasu” - poświęcona jest Toruniowi. W 2010 r. artystka otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia w kategorii "kultura i sztuka".

Na zdjęciu: Iwona Chmielewska, fot. Magdalena Kujawa

Informacja w oparciu o portal lubimyczytac.pl  

Najczęściej czytane aktualności

  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.