Noc w Muzeum Utraconym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Noc w Muzeum Utraconym

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 maja 2019
Autor: Małgorzata Litwin

O zaginionych i odzyskanych dziełach sztuki opowiada film „Kluczem jest Pamięć”, zaprezentowany w sobotę na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego.

18 maja 2019 r. odbyła się I Toruńska Noc Muzealna. W ten sposób Toruń włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Muzeów. W sobotę od godzin wieczornych aż do północy można było bezpłatnie zwiedzać wystawy prezentowane m.in. przez: Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prűfferowej, Archiwum Państwowe, Sąd Okręgowy, Galerię Wozownia i CSW.

Jednym z punktów programu była wieczorna projekcja w ratuszu filmu "Kluczem jest Pamięć", zrealizowanego w ramach projektu kulturalno-edukacyjnego „Muzeum Utracone”. To ogólnopolskie przedsięwzięcie, zainicjowane 10 lat temu przez Stowarzyszenie SAR i Fundację Ad Artis, którego celem jest popularyzacja wiedzy o zaginionych dziełach sztuki i kolekcjach utraconych przez Polskę bądź zniszczonych na przestrzeni wieków. W internetowym (i filmowym) Muzeum Utraconym nie można odnaleźć eksponatów. Można za to zobaczyć archiwalia i fotografie dzieł, które zaginęły głównie podczas II wojny światowej – a to ponad 75 proc. dóbr kultury. Projekt "Muzeum Utracone" jest realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Choć dokładnej wartości strat wojennych nie jesteśmy w stanie oszacować, na dzień dzisiejszy wiemy, że Polska utraciła dzieła o rynkowej wartości co najmniej 30 mln dolarów – mówi Anna Zimecka ze Stowarzyszenia SAR, wiceprezes Fundacji Ad Artis. - Niektóre z nich uległy całkowitemu zniszczeniu, niektóre zaginęły, a to jak wyglądają, wiemy wyłącznie z zachowanych fotografii. I to one tworzą „eksponaty w „Muzeum Utraconym”. 

Film "Kluczem jest Pamięć" został nakręcony z wykorzystaniem nowoczesnych technik wizualnych. Opowiada historię młodego chłopaka, który we współczesnej przestrzeni szuka klucza do swojej tożsamości. Wędrując przez kolejne miejsca (klub, dyskotekę, ulice itp.) ma przebłyski świadomości dotyczące zaginionych dzieł kultury (obrazów, rzeźb) i niejako odzyskuje pamięć przeszłości i dziedzictwa poprzez symbole i kody kulturowe obecne w jego otoczeniu. Całość wieńczy zestawienie kilkunastu wartościowych dzieł sztuki, wykorzystanych w filmie, które zostały zrabowane, zniszczone, a w kilku przypadkach odzyskane po wieloletnich staraniach muzeów i państwa. 

Oprócz Torunia film został pokazany w ten weekend w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Gdańsku i Poznaniu W Toruniu miało go okazję obejrzeć kilkaset osób, które zwiedzały w sobotę wieczorem wystawy w Muzeum Okręgowym, ponieważ projekcja odbywała się cyklicznie na dziedzińcu ratusza aż do północy.

- Noc Muzeów to tłumy nas, którzy chcemy tutaj przyjść i spotkać się późną porą z tym pięknem i dobrem, z tą wartością, jaką pokazują nam muzea w Toruniu, całej Polsce i Europie. To także Dzień Muzealnika, w którym chcemy pamiętać o ludziach, którzy pracują w muzeach i trudzą się, byśmy mogli te zgromadzone dzieła sztuki zobaczyć - mówił prezydent Michał Zaleski.Wiemy jednak, że nie wszystkie zbiory można oglądać. Część z nich bezpowrotnie zniknęła, zaginęła, została utracona. Dlatego inicjatywa taka, jak „Muzeum Utracone”, jest niezwykle cenna i potrzebna. Dzięki niej możemy poznać i przypomnieć sobie te zbiory, a być może, miejmy nadzieję, część z nich kiedyś odzyskać.

W czasie II wojny światowej Toruń utracił wiele cennych i znaczących dla historii miasta dzieł sztuki (mówi się o prawie 250 zabytkach). Zniknęły m.in. trzy obrazy olejne z pierwotnego wyposażenia Sali Sądowej Ratusza Staromiejskiego (Sąd Salomona, Chrystus Sędzia Świata, Tablica X Przykazań), portret Władysława IV z hołdem Malborka autorstwa Bartłomieja Strobla, jedenaście tarcz herbowych, manierystyczna ława Sądu Nowego, dwa piece z XVIII w. oraz najważniejsza, nie tylko dla Torunia, ale i dla całej sztuki polskiej, rzeźba Pięknej Madonny Toruńskiej z toruńskiej katedry, która została wywieziona na teren Rzeszy, a w 1946 r. prawdopodobnie została zabrana do Rosji.

Projekt "Muzeum Utracone" został objęty honorowym patronatem prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

Zdjęcia: Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.