Masz pomysł? Zgłoś go do budżetu obywatelskiego! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Masz pomysł? Zgłoś go do budżetu obywatelskiego!

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 06 kwietnia 2023
Autor: Paula Gałązka
Rusza budżet obywatelski Torunia na rok 2024

Startuje jedenasta edycja budżetu obywatelskiego Torunia. Torunianie mogą zgłaszać swoje projekty od 17 kwietnia do 17 maja 2023 r.

- 7,57 mln złotych to kwota, którą możemy przeznaczyć wspólnie, w ramach budżetu miasta Torunia na rok 2024, na realizację projektów obywatelskich. A więc projektów, które najpierw zaproponują mieszkanki i mieszkańcy Torunia, a następnie w głosowaniu zdecydują, które z nich zostaną zrealizowane. Praktyką ostatnich lat jest to, że w głosowaniu, co trzeci wniosek osiąga sukces, a więc warto interesować się wnioskami ze swojego osiedla czy okołomiejskimi. Przypominam, że pula jest podzielona na dwie części – 2/3 to środki na realizację projektów osiedlowych, a 1/3 na projekt ogólnomiejski. No i wówczas, jeżeli głosów będzie więcej to projekt zostanie zrealizowany - mówił podczas konferencji prasowej, która odbyła się 6 kwietnia 2023 roku, prezydent Michał Zaleski.

Przypominal też, jakie projekty najczęściej zgłaszają mieszkańcy:

- O zieleń. Tego typu pomysły mają pierwszeństwo i najwięcej jest właśnie takich projektów związanych z zielenią. Kolejna pula to projekty dotyczące infrastruktury komunikacyjnej, a więc ścieżki rowerowe, chodniki i miejsca parkingowe. Jest też spore zainteresowanie losem zwierząt bezdomnych. Są też dobre i ciekawe pomysły dotyczące sfery społecznej, wydarzeń kulturalnych oraz edukacji.

Budżet obywatelski jest formą rozdysponowania części budżetu miasta Torunia. Z tej puli, która stanowi 0,5% wydatków miasta, finansowane są projekty zgłaszane przez mieszkańców w corocznej procedurze naboru wniosków, odbywającej się z reguły wiosną – w tym roku od 17 kwietnia do 17 maja. Mogą to być projekty zgłoszone przez osoby indywidualne lub grupy torunian w procedurze tzw. budżetu obywatelskiego. Wnioskodawcy muszą wykazać się pomysłowością, ale i darem przekonywania innych do poparcia swoich pomysłów w głosowaniu. To właśnie głosy wszystkich mieszkańców decydują ostatecznie, które pomysły z listy zostaną wcielone w życie na poszczególnych osiedlach czy w ramach tzw. puli ogólnomiejskiej. Jak pokazuje doświadczenie lat ubiegłych, torunianie najchętniej wspierają projekty dotyczące zagospodarowania zieleni, opieki nad zwierzętami, budowy placów zabaw i innych miejsc rekreacji, organizacji imprez i festynów, a także budowy osiedlowych dróg, chodników i parkingów.

W ostatnich latach z około 200 zgłaszanych co roku projektów około 50 ma szansę na realizację w kolejnym roku w ramach przewidzianych w budżecie obywatelskim środków. Dlatego nie brakuje chętnych do udziału w tym przedsięwzięciu. Przed głosowaniem wnioski są dokładnie sprawdzane przez urzędników pod kątem merytorycznym, m.in. w zakresie realności finansowej czy też własności terenów, których dotyczą.    

Po raz pierwszy takie głosowanie odbyło się w 2013 roku, kiedy wybieraliśmy zadania do realizacji w roku 2014. W sumie w poprzednich 10. edycjach budżetu obywatelskiego wyłonionych zostało łącznie 559 projektów, na które miasto przeznaczyło 70,06 mln zł. Z tego 61 to zadania zaplanowane do wykonania w roku 2023.

W tym roku do rozdysponowania jest 7,57 mln zł, w tym prawie 5,3 mln zł na projekty osiedlowe, a 2,27 mln zł na ogólnomiejskie. Największą pulę ma Bydgoskie - osiedle Torunia najbardziej rozległe obszarowo i z największą liczbą mieszkańców. Aktualne obowiązujące limity wartości pojedynczych projektów dla pul lokalnych to 300 tys. zł dla projektów inwestycyjnych, remontowych oraz z zakresu urządzenia zieleni, a 80 tys. zł dla pozostałych zadań.

Wstępne listy zakwalifikowanych projektów poznamy do 18 sierpnia 2023 r. Po rozpatrzeniu ewentualnych odwołań i uzupełnień opublikowane zostaną ostateczne listy projektów do głosowania, które ruszy 23 września 2023 r. W ubiegłym roku torunianie zgłosili do budżetu obywatelskiego 198 projektów. 52 znich wybrano w głosowaniu i zostały skierowane do realizacji.

fot. Paula Gałązka


Do pobrania:

Prezentacja nt. budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2024

Harmonogram budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2024

Plakat budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2024

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.