Masz pomysł? Zgłoś go do budżetu obywatelskiego! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Masz pomysł? Zgłoś go do budżetu obywatelskiego!

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 06 kwietnia 2023
Autor: Paula Gałązka
Rusza budżet obywatelski Torunia na rok 2024

Startuje jedenasta edycja budżetu obywatelskiego Torunia. Torunianie mogą zgłaszać swoje projekty od 17 kwietnia do 17 maja 2023 r.

- 7,57 mln złotych to kwota, którą możemy przeznaczyć wspólnie, w ramach budżetu miasta Torunia na rok 2024, na realizację projektów obywatelskich. A więc projektów, które najpierw zaproponują mieszkanki i mieszkańcy Torunia, a następnie w głosowaniu zdecydują, które z nich zostaną zrealizowane. Praktyką ostatnich lat jest to, że w głosowaniu, co trzeci wniosek osiąga sukces, a więc warto interesować się wnioskami ze swojego osiedla czy okołomiejskimi. Przypominam, że pula jest podzielona na dwie części – 2/3 to środki na realizację projektów osiedlowych, a 1/3 na projekt ogólnomiejski. No i wówczas, jeżeli głosów będzie więcej to projekt zostanie zrealizowany - mówił podczas konferencji prasowej, która odbyła się 6 kwietnia 2023 roku, prezydent Michał Zaleski.

Przypominal też, jakie projekty najczęściej zgłaszają mieszkańcy:

- O zieleń. Tego typu pomysły mają pierwszeństwo i najwięcej jest właśnie takich projektów związanych z zielenią. Kolejna pula to projekty dotyczące infrastruktury komunikacyjnej, a więc ścieżki rowerowe, chodniki i miejsca parkingowe. Jest też spore zainteresowanie losem zwierząt bezdomnych. Są też dobre i ciekawe pomysły dotyczące sfery społecznej, wydarzeń kulturalnych oraz edukacji.

Budżet obywatelski jest formą rozdysponowania części budżetu miasta Torunia. Z tej puli, która stanowi 0,5% wydatków miasta, finansowane są projekty zgłaszane przez mieszkańców w corocznej procedurze naboru wniosków, odbywającej się z reguły wiosną – w tym roku od 17 kwietnia do 17 maja. Mogą to być projekty zgłoszone przez osoby indywidualne lub grupy torunian w procedurze tzw. budżetu obywatelskiego. Wnioskodawcy muszą wykazać się pomysłowością, ale i darem przekonywania innych do poparcia swoich pomysłów w głosowaniu. To właśnie głosy wszystkich mieszkańców decydują ostatecznie, które pomysły z listy zostaną wcielone w życie na poszczególnych osiedlach czy w ramach tzw. puli ogólnomiejskiej. Jak pokazuje doświadczenie lat ubiegłych, torunianie najchętniej wspierają projekty dotyczące zagospodarowania zieleni, opieki nad zwierzętami, budowy placów zabaw i innych miejsc rekreacji, organizacji imprez i festynów, a także budowy osiedlowych dróg, chodników i parkingów.

W ostatnich latach z około 200 zgłaszanych co roku projektów około 50 ma szansę na realizację w kolejnym roku w ramach przewidzianych w budżecie obywatelskim środków. Dlatego nie brakuje chętnych do udziału w tym przedsięwzięciu. Przed głosowaniem wnioski są dokładnie sprawdzane przez urzędników pod kątem merytorycznym, m.in. w zakresie realności finansowej czy też własności terenów, których dotyczą.    

Po raz pierwszy takie głosowanie odbyło się w 2013 roku, kiedy wybieraliśmy zadania do realizacji w roku 2014. W sumie w poprzednich 10. edycjach budżetu obywatelskiego wyłonionych zostało łącznie 559 projektów, na które miasto przeznaczyło 70,06 mln zł. Z tego 61 to zadania zaplanowane do wykonania w roku 2023.

W tym roku do rozdysponowania jest 7,57 mln zł, w tym prawie 5,3 mln zł na projekty osiedlowe, a 2,27 mln zł na ogólnomiejskie. Największą pulę ma Bydgoskie - osiedle Torunia najbardziej rozległe obszarowo i z największą liczbą mieszkańców. Aktualne obowiązujące limity wartości pojedynczych projektów dla pul lokalnych to 300 tys. zł dla projektów inwestycyjnych, remontowych oraz z zakresu urządzenia zieleni, a 80 tys. zł dla pozostałych zadań.

Wstępne listy zakwalifikowanych projektów poznamy do 18 sierpnia 2023 r. Po rozpatrzeniu ewentualnych odwołań i uzupełnień opublikowane zostaną ostateczne listy projektów do głosowania, które ruszy 23 września 2023 r. W ubiegłym roku torunianie zgłosili do budżetu obywatelskiego 198 projektów. 52 znich wybrano w głosowaniu i zostały skierowane do realizacji.

fot. Paula Gałązka


Do pobrania:

Prezentacja nt. budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2024

Harmonogram budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2024

Plakat budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2024

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.