2017 Rokiem Rzeki Wisły | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

2017 Rokiem Rzeki Wisły

Inwestycje, Miasto, Sport
Data publikacji: 12 kwietnia 2016
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

2017 Rokiem Rzeki Wisły

Toruń przyłączył się do inicjatywy  ustanowienia Roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły.

Rada Miasta Torunia poparła 7 kwietnia 2016 r. projekt uchwały Sejmowej w sprawie ustanowienia Roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły.

W październiku 1466 roku po trzynastoletniej wojnie z Krzyżakami został w Toruniu zawarty pokój, na mocy którego miasta pruskie nad Wisłą aż do jej ujścia w Gdańsku weszły w skład Rzeczypospolitej jako nowa prowincja nazwana „Prusami Królewskimi”, później znana jako „Prusy Polskie”. Na mocy zawartego pokoju cały żeglowny bieg Wisły znalazł się w jednym systemie prawnym w obrębie państwa polskiego. Przyjmuje się, że sezon 1467 roku był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Rozpoczął się wtedy ponad 300 letni „Złoty Okres” żeglugi wiślanej. Wolny handel w całym jej dorzeczu był jedną z podstawowych przyczyn powstania ekonomicznej, kulturalnej i militarnej potęgi Rzeczypospolitej.

W 2017 roku  przypada 550 rocznica otwarcia Wisłą polskiego okna na świat. W związku z tym Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017 roku podjął społeczną inicjatywę promocji historycznego dziedzictwa kraju, jakim jest rzeka Wisła, jej przyroda oraz kulturowe praktyki z nią związane i zabiega o to, aby Sejm RP rok 2017 ustanowił Rokiem Rzeki Wisły. Poparcia inicjatywie udzieliło dotychczas ponad 40 miast podejmując stosowne akty.

Wisła jest niezwykle ważnym ekonomicznie i turystycznie elementem rozwoju dla naszego kraju. Rok Rzeki Wisły poprzez związane z nim działania, programy, projekty i uroczystości organizowane przez organy rządowe i samorządowe, organizacje pozarządowe oraz społeczności lokalne powinien przyczynić się do aktywizacji i rewitalizacji wiślanego szklaku wodnego w obszarach ekologii i natury, kultury i dziedzictwa narodowego, rekreacji i turystyki, a także małej żeglugi.

Toruń od samych swoich początków był silnie związany z Wisłą i stanowił ważny ośrodek na handlowej mapie tej rzeki. Również dziś miasto intensywnie wykorzystuje walor położenia na jej obu brzegach. W ostatnich latach przeprowadzono szereg inwestycji umożliwiających mieszkańcom i licznie do Torunia przybywającym turystom korzystanie z jej możliwości i uroków. W celu zabezpieczenia zabudowy staromiejskiej Torunia przed skutkami wahań poziomu wody wykonane zostały umocnienia prawego brzegu Wisły na odcinku od mostu kolejowego do przystani AZS, które zaprojektowano w taki sposób, aby zasadniczej funkcji zabezpieczającej mogła towarzyszyć, w wydzielonej części, funkcja rekreacyjna i turystyczna. Przeprowadzono rewitalizacją bulwaru nadwiślańskiego (ścieżki dla pieszych i rowerzystów, trawiaste boisko sportowe do siatkówki/badmintona, boisko do piłki plażowej, pas zieleni szuwarowej, plac rekreacyjno-wypoczynkowy, mini plaża, zdrój uliczny, miejsce pod scenę terenową, miejsce do grillowania, oświetlenie i monitoring), a także modernizację przystani AZS (m.in. przystosowanie basenu do pełnienia w przyszłości funkcji mariny).

Gród Kopernika był w 1997 roku inicjatorem i założycielem Związku Miast Nadwiślańskich mającego swoja siedzibę w Toruniu. Celem powołania związku było inicjowanie i wspieranie działań miast leżących nad rzeką Wisłą zmierzających do realizacji programu dotyczącego gospodarki wodnej, jakości wód Wisły, jej żeglowności oraz infrastruktury komunikacyjnej, turystycznej, rekreacyjnej i sportowej, a także działalności kulturalnej. Związek m.in. aktywnie włącza się w prace nad przygotowaniem rządowego Programu dla Wisły na bazie Programu dla Wisły i Jej Dorzecza 2020, uczestniczy w pracach przy opracowywaniu aktów prawnych dotyczących gospodarki wodnej, projektów związanych z ochroną przeciwpowodziową w miastach nadwiślańskich, działaniach na rzecz rewitalizacji Międzynarodowych Dróg Wodnych E70 i E40, współorganizuje Długodystansowe Regaty Żeglarskie na trasie Toruń - Bydgoszcz oraz regaty miast wzdłuż biegu Wisły.

Oświadczenie Rady Miasta Torunia zostanie przekazane Marszałkowi Sejmu RP, Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Społecznemu Komitetowi Obchodów Roku Rzeki Wisły 2017.

PROJEKT UCHWAŁY

 

Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

                                    ws. Ustanowienia Roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły

 

Wisła – Królowa Polskich Rzek, będąca symbolem polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno – kulturowe dziedzictwo. Obejmując swym dorzeczem ponad połowę kraju jest centralną arterią wodną, dającą początek morskim szlakom komunikacyjnym. Wzdłuż rzeki powstały  ważne ośrodki narodowe i grodziska historyczne: Kraków, Niepołomice, Sandomierz, Kazimierz, Puławy, Czersk, Warszawa, Czerwińsk, Wyszogród,  Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Chełmno, Grudziądz, Kwidzyn, Gniew, Tczew, Malbork, Elbląg i Gdańsk.  Spław Wisłą  i rzekami jej dorzecza umożliwił rozkwit gospodarczy w okresie  „Złotego Wieku”, czyniąc z Polski europejską potęgę polityczną, militarną i ekonomiczną.

Wisła jest również ostoją świata roślinnego i zwierzęcego, cennym zespołem ekosystemów w obszarach Natura 2000 oraz  ekologicznym korytarzem pomiędzy północą a południem. Jest także ogólnokrajowym miejscem rekreacji i kilkusetkilometrowym wodnym szlakiem turystycznym o ogromnym potencjale.

Wisła – wyjątkowa rzeka, przez stulecia tak różnorodnie kształtowana przez naturę i ludzi, wymaga obecnie zrównoważonego rozwoju. Jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym – potrzebuje przemyślanej strategii oraz odważnych,  dalekowzrocznych działań.

W wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie  nad całym biegiem żeglownej Wisły. Rok 1467 stał się tym samym, pierwszym rokiem wolnej żeglugi wiślanej, rozpoczynającym  najwspanialsze lata historii  Polski.

Dla uczczenia 550. rocznicy tego wydarzenia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając jej znaczenie w życiu naszego kraju i narodu, ogłasza rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.
  • W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
  • Setne urodziny obchodziła torunianka, pani Felicja Cyrankowska. Z tej okazji życzenia złożyli jubilatce prezydent Michał Zaleski i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego, Iwona Krzywdzińska.
  • Z początkiem października Toruń wypełni się studentami. Wielu z nich będzie jeździć na zajęcia komunikacją miejską. W takim przypadku dużą oszczędnością dla studenckiego budżetu będzie zakup biletu semestralnego, który pozwoli na oszczędne i wygodne przemieszczanie się po mieście.
  • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
  • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
  • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
  • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.