2017 Rokiem Rzeki Wisły | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2017 Rokiem Rzeki Wisły

Inwestycje, Miasto, Sport
Data publikacji: 12 kwietnia 2016
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
2017 Rokiem Rzeki Wisły

Toruń przyłączył się do inicjatywy  ustanowienia Roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły.

Rada Miasta Torunia poparła 7 kwietnia 2016 r. projekt uchwały Sejmowej w sprawie ustanowienia Roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły.

W październiku 1466 roku po trzynastoletniej wojnie z Krzyżakami został w Toruniu zawarty pokój, na mocy którego miasta pruskie nad Wisłą aż do jej ujścia w Gdańsku weszły w skład Rzeczypospolitej jako nowa prowincja nazwana „Prusami Królewskimi”, później znana jako „Prusy Polskie”. Na mocy zawartego pokoju cały żeglowny bieg Wisły znalazł się w jednym systemie prawnym w obrębie państwa polskiego. Przyjmuje się, że sezon 1467 roku był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Rozpoczął się wtedy ponad 300 letni „Złoty Okres” żeglugi wiślanej. Wolny handel w całym jej dorzeczu był jedną z podstawowych przyczyn powstania ekonomicznej, kulturalnej i militarnej potęgi Rzeczypospolitej.

W 2017 roku  przypada 550 rocznica otwarcia Wisłą polskiego okna na świat. W związku z tym Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017 roku podjął społeczną inicjatywę promocji historycznego dziedzictwa kraju, jakim jest rzeka Wisła, jej przyroda oraz kulturowe praktyki z nią związane i zabiega o to, aby Sejm RP rok 2017 ustanowił Rokiem Rzeki Wisły. Poparcia inicjatywie udzieliło dotychczas ponad 40 miast podejmując stosowne akty.

Wisła jest niezwykle ważnym ekonomicznie i turystycznie elementem rozwoju dla naszego kraju. Rok Rzeki Wisły poprzez związane z nim działania, programy, projekty i uroczystości organizowane przez organy rządowe i samorządowe, organizacje pozarządowe oraz społeczności lokalne powinien przyczynić się do aktywizacji i rewitalizacji wiślanego szklaku wodnego w obszarach ekologii i natury, kultury i dziedzictwa narodowego, rekreacji i turystyki, a także małej żeglugi.

Toruń od samych swoich początków był silnie związany z Wisłą i stanowił ważny ośrodek na handlowej mapie tej rzeki. Również dziś miasto intensywnie wykorzystuje walor położenia na jej obu brzegach. W ostatnich latach przeprowadzono szereg inwestycji umożliwiających mieszkańcom i licznie do Torunia przybywającym turystom korzystanie z jej możliwości i uroków. W celu zabezpieczenia zabudowy staromiejskiej Torunia przed skutkami wahań poziomu wody wykonane zostały umocnienia prawego brzegu Wisły na odcinku od mostu kolejowego do przystani AZS, które zaprojektowano w taki sposób, aby zasadniczej funkcji zabezpieczającej mogła towarzyszyć, w wydzielonej części, funkcja rekreacyjna i turystyczna. Przeprowadzono rewitalizacją bulwaru nadwiślańskiego (ścieżki dla pieszych i rowerzystów, trawiaste boisko sportowe do siatkówki/badmintona, boisko do piłki plażowej, pas zieleni szuwarowej, plac rekreacyjno-wypoczynkowy, mini plaża, zdrój uliczny, miejsce pod scenę terenową, miejsce do grillowania, oświetlenie i monitoring), a także modernizację przystani AZS (m.in. przystosowanie basenu do pełnienia w przyszłości funkcji mariny).

Gród Kopernika był w 1997 roku inicjatorem i założycielem Związku Miast Nadwiślańskich mającego swoja siedzibę w Toruniu. Celem powołania związku było inicjowanie i wspieranie działań miast leżących nad rzeką Wisłą zmierzających do realizacji programu dotyczącego gospodarki wodnej, jakości wód Wisły, jej żeglowności oraz infrastruktury komunikacyjnej, turystycznej, rekreacyjnej i sportowej, a także działalności kulturalnej. Związek m.in. aktywnie włącza się w prace nad przygotowaniem rządowego Programu dla Wisły na bazie Programu dla Wisły i Jej Dorzecza 2020, uczestniczy w pracach przy opracowywaniu aktów prawnych dotyczących gospodarki wodnej, projektów związanych z ochroną przeciwpowodziową w miastach nadwiślańskich, działaniach na rzecz rewitalizacji Międzynarodowych Dróg Wodnych E70 i E40, współorganizuje Długodystansowe Regaty Żeglarskie na trasie Toruń - Bydgoszcz oraz regaty miast wzdłuż biegu Wisły.

Oświadczenie Rady Miasta Torunia zostanie przekazane Marszałkowi Sejmu RP, Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Społecznemu Komitetowi Obchodów Roku Rzeki Wisły 2017.

PROJEKT UCHWAŁY

 

Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

                                    ws. Ustanowienia Roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły

 

Wisła – Królowa Polskich Rzek, będąca symbolem polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno – kulturowe dziedzictwo. Obejmując swym dorzeczem ponad połowę kraju jest centralną arterią wodną, dającą początek morskim szlakom komunikacyjnym. Wzdłuż rzeki powstały  ważne ośrodki narodowe i grodziska historyczne: Kraków, Niepołomice, Sandomierz, Kazimierz, Puławy, Czersk, Warszawa, Czerwińsk, Wyszogród,  Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Chełmno, Grudziądz, Kwidzyn, Gniew, Tczew, Malbork, Elbląg i Gdańsk.  Spław Wisłą  i rzekami jej dorzecza umożliwił rozkwit gospodarczy w okresie  „Złotego Wieku”, czyniąc z Polski europejską potęgę polityczną, militarną i ekonomiczną.

Wisła jest również ostoją świata roślinnego i zwierzęcego, cennym zespołem ekosystemów w obszarach Natura 2000 oraz  ekologicznym korytarzem pomiędzy północą a południem. Jest także ogólnokrajowym miejscem rekreacji i kilkusetkilometrowym wodnym szlakiem turystycznym o ogromnym potencjale.

Wisła – wyjątkowa rzeka, przez stulecia tak różnorodnie kształtowana przez naturę i ludzi, wymaga obecnie zrównoważonego rozwoju. Jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym – potrzebuje przemyślanej strategii oraz odważnych,  dalekowzrocznych działań.

W wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie  nad całym biegiem żeglownej Wisły. Rok 1467 stał się tym samym, pierwszym rokiem wolnej żeglugi wiślanej, rozpoczynającym  najwspanialsze lata historii  Polski.

Dla uczczenia 550. rocznicy tego wydarzenia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając jej znaczenie w życiu naszego kraju i narodu, ogłasza rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.