XLII Koncert Towarzyski: Wirtuozi Klasyki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

XLII Koncert Towarzyski: Wirtuozi Klasyki

Data wydarzenia
-
plakat wydarzenia
Opis wydarzenia: 

Program: Francis Poulenc – Sonata na klarnet i fortepian nr 2, Aram Khachaturian –Trio3, Bela Bartok – Kontrasty

Wystąpią: Kaja Papierska - fortepian, Filip Lipski – skrzypce, Mateusz Szwankowski – klarnet

Kaja Papierska, absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego i ad. dr Agaty Nowakowskiej –Gumieli. Umiejętności kameralistyczne kształciła pod okiem dr Tomasza Gumieli, oraz dr Bartłomieja Weznera. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich takich muzyków jak Mikhail Voskresensky, Dang Thai Son, Alberto Nose, Ives Henry, kursie kameralistyki wokalnej prof. Maji Nosowskiej -Pasławskiej oraz prof. Ewy Pobłockiej. Pianista –akompaniator wielu kursów mistrzowskich instrumentów dętych drewnianych (Polska, Czechy, Chorwacja), a także konkursów międzynarodowych. Występowała z wybitnymi solistami takimi jak Arkadiusz Adamski, Igor Frantisak, Paweł Gusnar, Sharon Kam, Jacek Muzyk, Bence Szepesi,Gabor Varga i inni. Od 2013 r. związana z Katedrą Instrumentów Dętych i Perkusji Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, oraz od 2019 z KIDiP Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prowadzi również działalność pedagogiczną w szkołach muzycznych I stopnia.

Filip Lipski - urodził się w Bydgoszczy. Po ukończeniu „Szkoły Talentów" w Poznaniu kontynuował swoją edukację na Universitat der Kunste w Berlinie u prof. Tomasza Tomaszewskiego (koncertmistrza Deutsche Oper w Berlinie). Następnie wyjechał do Londynu, gdzie został uhonorowany stypendium przez City of London Corporation, które umożliwiło mu podyplomowe kształcenie się w elitarnej Guildhall School of Music and Drama, w klasie prof. Krzysztofa Śmietany. Doskonalił swoje umiejętności wykonawcze podczas licznych kursów mistrzowskich prowadzonych przez Wiłkomirską, Kulkę, Munteanu, Chestain, Węgrzyna, Nodla, Schunka, le Monnier, Krageruda. Filip Lipski wielokrotnie zostawał laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów muzycznych. Na trasie jego podroży artystycznych znalazło się większość krajów europejskich i kraje Azji. Ma na swym koncie wiele nagrań. Był stałym i gościnnym koncertmistrzem w orkiestrach takich jak ”Baltic Neopolis Orchestra” w Szczecinie, „Filharmonia Wrocławska ” czy „Solistes de Versailles” w Paryżu. Od 2015 roku jest solistą „Opery Nova” w Bydgoszczy, jest również pierwszym skrzypkiem kwartetu smyczkowego „Raffa Quartet” i „Lunatic Quartet”. Gra na skrzypcach Wojciecha Topy.

Mateusz Szwankowski - ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, aktualnie jest klarnecistą-solistą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Należy do ludzi, dla których praca jest również pasją, wobec czego ma nadzieję że nigdy się nie znudzi. Interesuje się kuchnią duchową od najmłodszych lat. Mimo, że zawodowo jest klarnecistą i temu instrumentowi poświęca najwięcej czasu, nie może się oprzeć pokusie próbowania i rozwijania swoich umiejętności malując swój świat barwami innych instrumentów. W trakcie życiowej podróży próbuje zgłębić wpływ dźwięków na świadome istoty, co prowadzi go do różnych krain: poważnej, jazzowej, ludowej, folklorystycznej, a także wokalnej. Wszystkie nowe doświadczenia stara się na bieżąco umieszczać w swoich palcach i aparacie mowy, dlatego pozostała część zostanie zagrana. Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach, z mniejszymi lub większymi osiągnięciami, jednak miarą prawdziwego sukcesu artystycznego, jest dla niego moment, w którym słuchacz otwiera swoje wnętrze na jego muzykę i zapomina o nim jako wykonawcy.

Wstęp wolny

Data: 
22.09.2020 18:30
Miejsce: 
Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.