Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozwój

Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych

Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych

Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. (TFPK) - działa od 2002 roku jako instytucja aktywnie przeciwdziałająca bezrobociu i promująca aktywność gospodarczą. Jest niekomercyjną instytucją otoczenia biznesu i pierwszym funduszem poręczeniowym w województwie kujawsko-pomorskim.

Został powołany przez Radę Miasta Torunia uchwałą nr 1091/2002 RMT z dnia 6 czerwca 2002 r.

Celem działania spółki jest wspieranie rozwoju lokalnego poprzez udzielanie poręczeń kredytowych mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) oraz organizacjom pożytku publicznego (OPP) mającym siedzibę i prowadzącym działalność gospodarczą na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. O poręczenie TFPK mogą ubiegać się również nowo powstające firmy, tzw. Start Upy, które z uwagi na brak historii kredytowej oraz stosownych zabezpieczeń oczekiwanych przez banki, wymagają wsparcia w sposób szczególny.

Poza działalnością poręczeniową, Fundusz prowadzi doradztwo finansowe w zakresie działalności gospodarczej oraz jest organizatorem bezpłatnych szkoleń dla przedsiębiorców z Torunia i regionu.

TFPK ułatwia dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania takich, jak kredyty, pożyczki oraz leasing, z uwzględnieniem różnorodności tych instrumentów. Tak więc poręczeniem Funduszu mogą zostać objęte kredyty i pożyczki inwestycyjne oraz obrotowe, a także leasing operacyjny, finansowy i zwrotny.

Poręczenia Funduszu udzielane są w wysokości do 80% wartości kredytu, pożyczki, leasingu, nie więcej jednak niż 800 tys. zł. Poręczenie ma charakter terminowy i przyznawane jest na czas trwania zobowiązania, nie dłuższy niż 63 miesiące. Wniosek o poręczenie rozpatrywany jest bezpłatnie, a decyzja o zaangażowaniu TFPK w dane przedsięwzięcie zapada w ciągu 7 dni roboczych.

Poręczenia TFPK mogą być udzielane w przedmiocie finansowania przeznaczonego na, np.:

  • zakup, leasing środków trwałych lub wyposażenia,
  • zakup materiałów, surowców do produkcji lub usług,
  • wydatki inwestycyjne obejmujących koszty budowy i remontów,
  • bieżącej działalności, w tym również wynagrodzenia pracowników zatrudnionych
  • w związku z utworzeniem nowego miejsca pracy.

Kierując się zasadą kreowania postaw przedsiębiorczych, Toruński Fundusz wspiera rozwój lokalnych firm niezależnie od branży, w której działają. Wniosek o poręczenie TFPK mogą złożyć wszyscy przedsiębiorcy (MŚP) poszukujący skutecznych zabezpieczeń zaciąganych zobowiązań. Projekty proekologiczne oraz generujące nowe miejsca pracy mogą liczyć na dodatkowe preferencje. Usługi Funduszu charakteryzuje wysoka jakość, szybkość realizacji oraz największa dostępność na rynku. TFPK współpracuje z 18 instytucjami finansowymi, bankami oraz funduszami pożyczkowymi. Pełna ich lista znajduje się na: www.tfpk.pl.

Głównymi udziałowcami Funduszu są Gmina Miasta Toruń oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Pozostali udziałowcy to lokalne samorządy - powiaty i gminy z obszaru województwa, które współpracują z TFPK w zakresie rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.


Kontakt:
Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
ul. Kopernika 27; 87-100 Toruń
tel. 56 654 71 70; fax: 56 655 08 48
e-mail: fundusz@tfpk.pl

>>> Strona internetowa: www.tfpk.pl


Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. czynny jest od poniedziałku do piątku,
w godzinach: 7.30-15.30.


Zobacz film o TFPK na YouTube:


Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.