Uniwersytet Mikołaja Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nauka

Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Logo UMK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu powstał w 1945 roku. Kształci obecnie blisko 20 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych, zatrudnia prawie 4400 pracowników, w tym 2364 nauczycieli akademickich. Oferta studiów obejmuje ponad 100 kierunków.

Uczelnia liczy obecnie 16 wydziałów. 13 z nich znajduje się w Toruniu (Wydział Chemii, Wydział Filozofii i Nauk Społecznych, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydział Humanistyczny, Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Wydział Nauk Historycznych, Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Sztuk Pięknych, Wydział Teologiczny), natomiast trzy medyczne w Collegium Medicum w Bydgoszczy (Wydział Farmaceutyczny, Wydział Lekarski, Wydział Nauk o Zdrowiu).

Toruński Uniwersytet kształci obecnie blisko 20 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych, zatrudnia prawie 4400 pracowników, w tym 2364 nauczycieli akademickich. Oferta studiów obejmuje ponad 100 kierunków.

W 2019 roku UMK, jako jedna z dziesięciu polskich szkół wyższych, uzyskał status uczelni badawczej. Uniwersytet Mikołaja Kopernika za swoje kluczowe cele uznał zwiększenie umiędzynarodowienia, interdyscyplinarności, innowacyjności i wewnętrznej integralności. Zaproponował także wyłonienie pięciu Priorytetowych Obszarów Badawczych:

  1. Astrofizyka i astrochemia;
  2. Od optyki fundamentalnej do zastosowań biofotonicznych;
  3. Dynamika, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja;
  4. W kierunku medycyny spersonalizowanej;
  5. Interakcje – umysł, społeczeństwo, środowisko.

Jako jedyny uniwersytet z Polski i jako jedna z dziesięciu uczelni europejskich UMK jest członkiem Konsorcjum Młodych Uniwersytetów dla Przyszłości Europy (Young Universities for the Future of Europe – YUFE).

Na UMK działa program Erasmus+, który na każdym stopniu studiów (licencjackich/magisterskich/doktoranckich) umożliwia wyjazdy na studia lub praktyki aż do 34 krajów. Celem programu jest mobilność edukacyjna, współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk oraz wsparcie reform w obszarze edukacji.

 

Uniwersytet posiada nowoczesną infrastrukturę badawczą i dydaktyczną. W 2013 roku na UMK zostało oddane do użytku Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii. Głównym celem tego projektu był wzrost współpracy sfery nauki, badań i rozwoju z przedsiębiorstwami w zakresie transferu wiedzy, co skutkuje poprawą potencjału firm i ich wydajności, wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań, udoskonaleniem oferowanych produktów, a także wpływa na poprawę konkurencyjności oraz rozwój ekonomiczny regionu.

UMK dysponuje również bogatym zapleczem sportowym w postaci Uniwersyteckiego Centrum Sportowego, które realizuje wizję rozwoju aktywności fizycznej UMK. Służą temu strategiczne działania wspierające zrównoważony rozwój społeczności uniwersyteckiej w zakresie aktywności fizycznej i sportu akademickiego.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika posiada także własne Obserwatorium Astronomiczne - w Piwnicach koło Torunia, które kształci studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, a także służy obserwacji kosmosu, badaniom naukowym oraz popularyzacji wiedzy o wszechświecie.

Ważną rolę w życiu Uniwersytetu i miasta pełni Akademickie Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa". W jego rozbudowanym gmachu znajdziemy salę kinowo-widowiskową na ponad 300 miejsc, szatnie, kasy oraz obszerne foyer, gdzie mieści się Galeria Dworzec Zachodni. Wiosną i latem działa również scena plenerowa.

UMK prowadzi, unikalne w skali kraju Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące, które zostało uznane za najlepsze liceum w Polsce w rankingu "Perspektywy 2020". Poza tym Uniwersytet wraz z Urzędem Miasta Torunia i Towarzystwem Naukowym w Toruniu organizuje co roku imprezę popularnonaukową pod nazwą Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Specjalną ofertę dla absolwentów Uczelni opracował Program "Absolwent UMK", który funkcjonuje od 2001 r. i był pierwszą tego rodzaju inicjatywą w Polsce. Posiadaczy bezpłatnej Karty Absolwenta UMK, która zapewnia liczne przywileje, jest już ponad 32000.


Zobacz też:

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.