Mieszkańcy wybrali projekty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Mieszkańcy wybrali projekty

Drogi, Inwestycje, Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 24 lipca 2015
Autor: Małgorzata Litwin
Konferencja prasowa w UMT

Tereny rekreacyjne, place zabaw, drogi, oświetlenie – na takie projekty głosowali najczęściej mieszkańcy Torunia w tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego. Wybrane zostały 53 projekty spośród 119 poddanych pod głosowanie.

- To już trzecia, pełna edycja budżetu partycypacyjnego Torunia. Jak widać ta forma współuczestniczenia w życiu miasta i wpływania na kształt budżetu zyskała akceptację torunian mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Mieszkańcy zadecydowali o sposobie rozdysponowania kwoty 6,6 mln zł, a naszym zadaniem jest teraz przygotowanie i realizacja wskazanych projektów.

Podobnie jak w poprzednich latach projekty zgromadzone były na 14 listach: trzynaście z nich to listy lokalne (osiedlowe), a czternastą listę stanowiły projekty ogólnomiejskie.

Łączenie głosowało 27 925 osób - to nieco więcej niż w roku ubiegłym (o 644 osoby). 63,7% z nich głosowało na kartach papierowych, pozostałe 36,3% przez Internet. W porównaniu z rokiem poprzednim zwiększył się udział głosowania elektronicznego (o ponad 3 pkt procentowe), ale ciągle jeszcze przewaga tradycyjnej formy głosowania - na papierze - jest bardzo wyraźna.

Wszystkich kart do głosowania wpłynęło do urzędu ponad 41,6 tys. Kart nieważnych było ok. 9% - to wynik lepszy niż przed rokiem. Najczęstsze przyczyny nieważności głosów to błędy w numerze PESEL, brak zgody na przetwarzanie danych osobowych, podwójne głosowanie (papier i Internet).

Ostatecznie wszystkich głosów ważnych było 76 655. To więcej niż przed rokiem o ponad 6 tysięcy i oznacza to, że tym razem mieszkańcy wpisywali na karty średnio większą ilość projektów - nieco ponad 2 projekty na kartę (z trzech możliwych).

- Torunianie wybrali 53 projekty do realizacji w roku 2016 - to jest dokładnie tyle samo, co w roku bieżącymmówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.Najwięcej, bo aż 8 zadań zostanie zrealizowanych w Czerniewicach. Co ciekawe na tym osiedlu, a także w Kaszczorku, łączna wartość projektów znajdujących się na listach nie przekraczała dostępnej puli środków, a więc było pewne, że wszystkie z nich zostaną wybrane do realizacji.

Na drugim miejscu pod względem liczby wybranych projektów znajduje się Jakubskie-Mokre (7 zadań), a dalej dwa osiedla z 5 zadaniami: Bydgoskie, Rubinkowo i lista ogólnomiejska - także z 5 projektami. Natomiast najmniej projektów - bo tylko po jednym - wybrano na Stawkach i w okręgu Staromiejskie. W obydwu przypadkach te zwycięskie projekty skonsumowały całe pule dostępnych środków.

Jeżeli chodzi o rodzaje wybranych projektów to najwięcej, bo aż 57% to zadania z zakresu sportu i rekreacji: osiedlowe parki sportowe, przestrzenie rekreacyjne, siłownie, boiska, place zabaw i placyki edukacyjne, alejki spacerowe czy ławki. Na drugim miejscu (17%) znalazły się tematy drogowe.

Wyodrębniamy też grupę działań o charakterze integrującym lokalne społeczności - festyny czy świetlice osiedlowe. W grupie inne znalazły się m.in. murale o tematyce patriotycznej i ekologicznej czy monitoring osiedlowy.

Podobnie kwotowo: przoduje sport i rekreacja - to aż 66% kwoty przeznaczonej na finansowanie budżetu partycypacyjnego w roku 2016.

Spośród głosujących najwięcej osób było w grupie wiekowej 45-64 lata (prawie 28%). Potem 25-34 lata (24,6%) oraz 35-44 (20,5%). Wiek studencki to ok. 10% uczestników głosowania.


Do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Program unieszkodliwiania azbestu - plakat
    Eko, Miasto
    Do 13 maja 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie na demontaż i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.