Pod dachami Paryża. Wieczór muzyki francuskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pod dachami Paryża. Wieczór muzyki francuskiej

Data wydarzenia
-
dyrygent kłania się, w tle orkiestra
Opis wydarzenia: 

Wystąpią:

  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
  • Mirosław Jacek Błaszczyk — dyrygent

W programie m.in.:

  • C. Debussy — Mała Suita
  • M. Ravel — Nagrobek Couperina
  • M. Ravel — Bolero
  • G. Bizet — I Symfonia C-dur

Omówienie programu – Pod dachami Paryża

Chociaż wydaje się, że podróż z Torunia do Paryża zajęłaby dużo czasu, nic bardziej mylnego. Wystarczy usiąść w fotelu naprzeciwko orkiestry, wsłuchać się w arcydzieła francuskich kompozytorów, zamknąć oczy, a już wydaje się, że spacerujemy ciasnymi uliczkami stolicy Francji. A żadne kompozycje nie oddają nastroju Miasta Świateł, tak jak dzieła Claude’a Debussy’ego, Maurice’a Ravela i Georges’a Bizeta.

Mała suita Claude’a Debussy’ego powstała w czasach, do których przylgnęło określenie belle epoque. Paryskości utworu dodaje fakt, że inspiracją do dwóch z czterech części były wiersze Verlaine’a. Impresjonistyczny charakter dzieła przywodzi na myśl obrazy znane z sal Muzeum Orsay, a przyjemność w słuchaniu go odnajdą zarówno zwolennicy lirycznych melodii, jak i żywszych, radośniejszych nut.

Maurice Ravel komponuje suitę Nagrobek Couperina w momencie, w którym Europa pogrążona jest w Wielkiej Wojnie. Daje temu wyraz przede wszystkim w nostalgicznym nastroju utworu, a każdą część dzieła dedykuje jednemu z przyjaciół poległych na froncie. Z drugiej strony sam tytuł utworu odsyła do XVIII-wiecznych, francuskich tradycji klawesynowych, co sprawia, że kompozytor sprawnie łączy nawiązania do muzyki dawnej z współczesnymi sobie stylami muzycznymi. Chociaż suita początkowo skomponowana została z myślą o wykonywaniu jej na fortepianie, Ravel, po zakończeniu wojny, sam dokonał jej transkrypcji na orkiestrę.

Mimo że Bolero zostało przez Ravela stworzone jako balet na zamówienie Idy Rubinstein, to znacznie częściej można wysłuchać jego koncertowej wersji. W przeciwieństwie do pierwszych słuchaczy, których nużyła powtarzalność rytmu i melodii, wprowadzanych kolejno przez nowe instrumenty, współcześnie utwór cieszy się dużą popularnością, między innymi przez niecodzienność formy i jej jednostajność. Uwagę przyciągają także hiszpańskie inspiracje, tak różne od francuskich, które kompozytorowi, niewykluczone, że z racji na jego pochodzenie, udało się połączyć.

I Symfonia C-Dur Georges’a Bizeta może zawstydzać zwłaszcza dlatego, że kompozytor napisał ją, kiedy miał zaledwie 17 lat. Nie zabiegał jednak o publiczne wykonanie jej i mimo że powstała na początku II połowy XIX wieku, swoją premierę miała dopiero w latach 30. wieku XX. Słychać w niej inspiracje twórczością Charles’a Gounoda, pod którego okiem Bizet uczył się w Paryskim Konserwatorium. Szczególnie finał symfonii – allegro vivace – zachwyca swoją witalnością i siłą młodości bijącą z muzyki.

 

Data
10.05.2024r. 19:00
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
45 zł - N, 35 zł - U
Miejsce: 
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Koncert

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.