Ulice: Piekary, Kopernika, Ducha Św. | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Ulice: Piekary, Kopernika, Ducha Św.

Spichlerz - ul. Piekary 2

Spichlerz - ul. Piekary 2

Pochodzi z pierwszej połowy XVII w., zbudowany w miejscu dawnego gotyckiego, szczytem zwrócony do ulicy. Reprezentuje styl barokowy, fasada z wieloma otworami okiennymi ozdobionymi opaskami mającymi przypominać związane worki ze zbożem. Spichlerz ten jest zaliczany do jednej z największych i najciekawszych budowli tego typu w Polsce.


Spichlerz - ul. Piekary 4

Spichlerz - ul. Piekary 4

Spichlerz gotycki z drugiej połowy XIV w. z doskonale zachowanym szczytem schodkowym, rozczłonkowanym wysmukłymi blendami ostrołukowymi. Reprezentuje wysoki poziom budownictwa magazynowego z okresu wielkiego handlu Torunia.


Kamienica gotycka - ul. Piekary 25

Kamienica gotycka - ul. Piekary 25

Dawna dwuosiowa kamienica gotycka o XIX-wiecznej fasadzie. Dziś mieści się w niej hotel i restauracja "Petite Fleur". W dawnych pomieszczeniach piwnicznych urządzono jedną z najpiękniejszych restauracji w Toruniu.


Dawna ekonomia gimnazjum akademickiego - ul. Piekary 34

Dawna ekonomia gimnazjum akademickiego - ul. Piekary 34

 

Zbudowana w latach 1596-1601 za panowania świetnego burmistrza Henryka Strobanda. Po głośnym "tumulcie" w 1724 r. przeniesiono w to miejsce również gimnazjum toruńskie. Dziś jest tu budynek Sądu Okręgowego.


Łuk Cezara - ul. Piekary 37/39

Łuk Cezara - ul. Piekary 37/39   Łuk Cezara - ul. Piekary 37/39

Są to trzy kamienice, które przebito w dolnej części dla celów komunikacyjnych. Kamienica nr 37 posiada barokową fasadę z XVIII w. przebicia dokonano w 1911 r., pozostałe przeloty pochodzą z 1936 r. Nazwa Łuk Cezara wiąże się z architektem o nazwisku Karl Caesar, który dokonał pierwszego przebicia. W budynku pod nr 39 umieszczono tablice pamiątkową, która przypomina, że w drukarni Ernsta Lambecha w 1858 r. wydrukowano po raz pierwszy na ziemiach polskich dzieło Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz".


Dom przy ul. Kopernika 40

Dom przy ul. Kopernika 40

Jest to dom, który pokazano w 1812 r. Napoleonowi Bonaparte jako rzekomy dom urodzin Mikołaja Kopernika.


Wozownia - ul. Ducha Świętego 6

Wozownia - ul. Ducha Świętego 6

Dawna wozownia artyleryjska z początku XX w., obecnie Galeria Sztuki "Wozownia" z zachowanym oryginalnym wnętrzem.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.