Toruń w Nowej Hanzie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Toruń w Nowej Hanzie

W 1998 roku, podczas 19 Międzynarodowego Zjazdu Nowej Hanzy w Visby (Szwecja), Toruń stał się członkiem Związku Miast Nowej Hanzy. Decyzję w tej sprawie podjęło Walne Zgromadzenie Delegatów tej organizacji, które zgodnie z wielowiekową tradycją ma moc przyjmowania nowych członków. Wniosek toruńskiego samorządu został przygotowany na mocy uchwały nr 715/98.

Historia Torunia w Związku Hanzeatyckim sięga jednak o wiele odleglejszych czasów...

W języku niemieckim słowo "Hanse" pierwotnie oznaczało grupę, wspólnotę, gromadę. Od XIII w. słowa tego używano na określenie wspólnoty podróżujących kupców. Za formalne narodziny właściwej Hanzy uznaje się zjazd w Lubece w 1356 roku. W całej historii Hanzy jej członkami, niekiedy bardzo krótko, było w sumie 200 miast. Trzon organizacji stanowiło jednak - szczególnie w okresie największego rozkwitu Związku, tj. w XIV-XV wieku - około 70 miast.

Toruń należał do grupy miast, które uważane były za członków Hanzy od początku i uczestniczył już w XIII w. w tworzeniu wspólnoty. Po raz pierwszy Toruń zostaje włączony w działania polityczne i organizacyjne Hanzy w 1280 roku. Wówczas to rada Lubeki zapytała rajców toruńskich, czy zgadzają się na przeniesienie kantoru kupców hanzeatyckich z Brugii do Aardenburga. Rola Torunia w historycznej Hanzie polegała przede wszystkim na pośrednictwie handlowym. Z zachodu, głównie z Flandrii importowano sukno, a także sól, wino i korzenie. Na zachód eksportowano zaś pozyskiwane w Prusach i na ziemiach polskich zboże, futra, towary leśne oraz słowacką miedź. W związku ze znaczeniem jakie dla toruńskiego handlu miał obrót suknem aktywność kupców z Torunia w kantorze hanzeatyckim w Brugii była duża. Torunianie aktywnie uczestniczyli w 1347 roku w uchwaleniu statutu kantoru (Jan Rode) a także często zasiadali w jego władzach. Rola gospodarcza Torunia w Hanzie wzrosła w końcu XIII wieku, gdy kupcy toruńscy nawiązali kontakty handlowe ze Słowacją, skąd eksportowali na Zachód miedź.

Toruń bardzo aktywnie uczestniczył w strukturach Hanzy. Na 48 Zjazdów z lat 1356-1403 Toruń wysłał swoich delegatów aż na 40. Toruńscy mieszczanie aktywnie uczestniczyli także w rokowaniach i pertraktacjach dyplomatycznych prowadzonych przez Hanzę. Na 35 znanych nam poselstw dyplomatycznych Hanzy z lat 1356-1403 mieszczanie z Torunia brali udział w 21.

Dawna, historyczna Hanza przestała istnieć w 1669 roku, lecz jej idee ożyły po ponad 300 latach - w roku 1980, kiedy to w holenderskim mieście Zwolle odbył się pierwszy Zjazd Nowej Hanzy.

O tym jakiego znaczenia nabiera ten Związek dzisiaj w Europie świadczy fakt, że w pierwszym zjeździe wzięło udział 50 miast, a na Zjeździe w Gdańsku w 1997 roku było ich już ponad 100 i liczba ta ciągle się zwiększa.

Toruń jako miasto z tradycjami hanzeatyckimi, nie mógł pozostać poza Związkiem Miast Nowej Hanzy. Pierwszy raz nasze miasto uczestniczyło w 17 Międzynarodowym Zjeździe Nowej Hanzy w Gdańsku w 1997 roku, gdzie na prośbę organizatorów zaprezentowało swój stół z piernikami toruńskimi i innymi słodkościami przygotowanymi w Toruniu, oraz toruńskie wina. Stół toruński zaaranżowany plastycznie przez artystów z Torunia został bardzo życzliwie przyjęty i niejednego odwiedzającego wówczas Halę Oliwii zachęcił do wizyty w naszym mieście. Następnie uczestniczyliśmy w 18 Zjeździe Nowej Hanzy w szwedzkiej miejscowości Visby na Gotlandii, która podobnie jak Toruń należy do elitarnego grona miast wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. W Visby Toruń prezentował swoje walory - miasta, które warto odwiedzić, na "jarmarku Hanzy", na którym stoisko toruńskie oblegane było przez gości z różnych zakątków świata. Kolejne zjazdy, w których Toruń brał udział to spotkania w Słubicach-Frankfurcie oraz w Turku (Finlandia).


Cele Związku:

  • prezentacja przeszłości i współczesności miast Hanzy,
  • ukazanie związków miast należących do wspólnoty,
  • integracja miast członkowskich, nawiązanie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich,
  • stworzenie forum wymiany inicjatyw gospodarczych, kulturalnych i turystycznych,
  • prezentacja dorobku kulturalnego miast,
  • działania na rzecz integracji ludzi zdrowych ze światem osób niepełnosprawnych,
  • współpraca organizacji pozarządowych,
  • wymiana doświadczeń i współpraca młodych ludzi w ramach.

Związek Nowej Hanzy pozwala lepiej zrozumieć i akceptować odmienności kulturowe, obyczajowe, polityczne i społeczne narodów. Uczy tolerancji i wzajemnego poszanowania. Wzmacnia poczucie demokracji i pozwala korzystać z doświadczeń partnerów. Zbliża mieszkańców wschodniej i zachodniej części Europy.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Sprawdź, gdzie jest twój lokal wyborczy
    Miasto
    7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • El Cielo Tango Festival w Toruniu
    Kultura, Miasto
    W dniach 04.04.-07.04.2024 Toruń zamieni się w stolicę tanga, a to za sprawą Międzynarodowego Pucharu Polski Tanga Argentyńskiego oraz El Cielo Tango Festival organizowanego przez Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Grupę Milonga Mercurio z Przyjaciółmi z Zielonej Góry i Bielska-Białej. Imprezę rozpocznie koncert zespołu Colours of Tango, który...
  • Daj szansę niepełnosprawnym
    Miasto
    Od ponad 30-stu lat Fundacja DAJ SZANSĘ pomaga osobom z niepełnosprawnościami. Dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń organizacja rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Daj Szansę Niepełnosprawnym”.
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...