Majówka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Majówka

Data wydarzenia
-
afisz majówki
Opis wydarzenia: 

Występ autora "Gdzie się podziały tamte prywatki", Wojciecha Gąssowskiego, energetyczny koncert Natalii Kukulskiej, kolejna odsłona Święta Tańca, a także liczne spotkania, spektakle, warsztaty, wystawy, uroczystości wojskowe oraz Msza Święta w intencji Ojczyzny - to wszystko podczas tegorocznej toruńskiej Majówki, która w tym roku potrwa od 27 kwietnia, aż do 6 maja.

27 kwietnia (piątek)

Długi weekend majowy rozpocznie się już w piątek, 27 kwietnia 2018 roku. W ramach różnorodnych atrakcji w Muzeum Okręgowym przewidziane zostały, m. in. "Piernikowe nowalijki", prelekcja o historii ubioru w Chinach czy historie o dawnym, rycerskim uzbrojeniu, natomiast w Centrum Nowoczesności warsztaty przedszkolne "Mały Naukowiec". Na "The American Landscape" - niespotykany koncert połączony z fotochoreografią zaprasza Toruńska Orkiestra Symfoniczna do CKK Jordanek, za to w Dworze Artusa znajdą coś dla siebie wielbiciele komedii - "Akty Zgonu", czyli spektakl improwizowany Grupy Teraz. W Przystani AZS w godz. 17:00 - 21:00 czeka nas natomiast II Toruńskie Forum Wiślane.

28 kwietnia (sobota)

Sobotni wypoczynek, 28 kwietnia, dla wszystkich zainteresowanych tańcem, z pewnością będzie należeć do aktywnych! Po raz kolejny na Rynku Staromiejskim odbędą się obchody Święta Tańca, gdzie każdy miłośnik tej formy sztuki znajdzie coś dla siebie. Występy zespołów i różnorodne warsztaty taneczne odbywać się będą od 14:00 do 18:00. Nie zabraknie też możliwości zwiedzenia wystaw, rodzinnych warsztatów przygotowanych przez miejskie instytucje kultury. W sobotę o 11:00 w Domu Muz obejrzeć można będzie także niezwykły spektakl „Błażej w garderobie, czyli przygoda w Szafolandii”, natomiast o 18:00 w Dworze Artusa dla wszystkich melomanów zaplanowana została gala operowo-operetkowa w wykonaniu Sonori Ensemble.

29 kwietnia (niedziela)

Wszystko wskazuje na to, że niedziela 29 kwietnia, upłynie w doskonałych nastrojach. Na Rynku Nowomiejskim w godzinach 12:00 - 17:00 przewidziane zostały liczne atrakcje dla całej rodziny w związku z Inauguracją Sezonu Turystycznego. Niecodzienną atrakcją dla najmłodszych będzie także koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pt. Symfonika Familijna w CKK Jordanki. W niezwykły klimat wprowadzi za to koncert pt. Wojtek Szczepanik Piano Solo w Dworze Artusa.

30 kwietnia (poniedziałek)

Poniedziałek, 30 kwietnia będzie doskonałą okazją, aby zobaczyć i zwiedzić z przewodnikiem zamknięte na co dzień sale Dworu Artusa. Rodzice z dziećmi natomiast mogą udać się na "Piernikowe nowalijki" organizowane przez Muzeum Okręgowe, lub zobaczyć spektakl "Legendy toruńskie", który w przystępny sposób opowiada o tym, jak anioł znalazł się w herbie Torunia, skąd pochodzi nazwa miasta czy jak zrodził się pomysł na toruński przysmak - pierniki.

1 maja (wtorek)

Bez wątpienia główną atrakcją we wtorek 1 maja będzie koncert argentyńskiego gitarzysty - José Luisa Pardo - który przyjedzie prosto z gorącej Hiszpanii. Swoją karierę zaczął w momencie, gdy w wieku 11 lat chwycił po raz pierwszy za gitarę, by wieku 13 lat odkryć bluesa, a w wieku 15 lat grywać już klubach Buenos Aires. Po ponad 15 latach koncertowania, Pardo występował niemal na całym świecie: w Południowej Afryce, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Hiszpanii, Portugalii, Rosji, Łotwie, Armenii, Brazylii, Armenii czy nawet w Indiach czy Kongo. W wielu recenzjach uznawany za tytana bluesa, którego każdy występ przejawia się niezwykłym kunsztem wykonania. W 2017 roku wydał dziewiąty album pt. "Ruccula for Dracula". Koncert odbędzie się o godz. 20:00 na Rynku Staromiejskim. Wstęp bezpłatny.

Jednak na torunian, oprócz bluesowych brzmień, czeka także ogrom innych atrakcji. Teatr Baj Pomorski przygotował spektakl "Historia Calineczki" (godz. 12:00 i 14:30), natomiast Centrum Zamek Krzyżacki zaprasza na szereg atrakcji: od 10:00 do 19:00 czeka nas Jarmark Regionalny, w godzinach 15:00 - 19:00 odbędą się różnorodne atrakcje związane z Majówką Rycerską, a o 21:30 spektakl "Komturia". W programie przede wszystkim pokazy walk, inscenizacje, warsztaty dawnego tańca, gry i zabawy. W "Majowe nastroje piknikowe" wprowadzi Dom Muz na ul. Poznańskiej 52, natomiast Fundacja Europejskiej Akademii Sztuki Zespół Kameralny MULTICAMERATA zaprasza na koncert inauguracyjny XXV Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2018 (godz. 18:00) w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej.

2 maja (środa)

Środa 2 maja upłynie pod hasłem Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przewidziane są uroczystości wojskowe na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej (godz. 14:00), a także specjalny Piknik na Rynku Staromiejskim (godz. 14:45). Nie zabraknie także atrakcji związanych z drugim dniem Majówki Rycerskiej w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. W godz. 10:00 - 19:00 czeka nas Jarmark Regionalny, natomiast w godz. 15:00 - 18:00 różnorodne atrakcje takie jak: inscenizacje historyczne z pokazami walk, turniej rycerski, turnieje średniowieczne dla mieszkańców i turystów. O g. 18:00 na Rynku Staromiejskim usłyszymy natomiast koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia, a w Dworze Artusa o g. 19:00 zobaczymy występ Zespołu Kameralnego MULTICAMERATA na Dzień Poloneza (w ramach XXV Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2018). Na sam koniec dnia, o g. 22:00, nieopodal Ratusza Staromiejskiego, obejrzeć będzie można zjawiskowy nocny pokaz walk rycerskich z ogniem.

3 maja (czwartek)

W czwartek, 3 maja 2018 r., odbędą się tradycyjnie obchody związane z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody rozpoczną się Mszą Św. w Intencji Ojczyzny o godz. 12:00, po której nastąpi Uroczystość Wojskowa z udziałem Husarii oraz recital fortepianowy pt. „Polskie Melodie”. Środa to także liczne atrakcje historyczne - w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki nadal trwać będzie Majówka rycerska. Główną atrakcją będzie turniej rycerski na cześć Jana Sokola z Lamberka. W ramach różnych atrakcji w CK Zamek Krzyżacki o godz. 15:00 zobaczyć będzie można również Turniej konny Pocztu Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko - Pomorskiego, a o 21:30 spektakl "Komturia". Wieczór będzie doskonałą okazją dla melomanów, gdyż przewidziana jest opera "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki (w ramach XXV Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2018).

4 maja (piątek)

W piątek, 4 maja, oprócz licznych warsztatów i wystaw przygotowanych przez Muzeum Okręgowe, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, na Rynku Staromiejskim zaplanowano także intrygujące spotkania teatralno-nowocyrkowe pt. "Iluzja sceniczna, pokazy i warsztaty". Pod Krzywą Wieżą o godz. 16:00 coś natomiast dla wielbicieli zabawy, ale i. ciszy, czyli Cicha impreza w formie silent disco. Po 19:00 w Domu Muz na ul. Poznańskiej 52 zaplanowana jest Potańcówka dla Dorosłych. W Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wieczór upłynie za to w towarzystwie muzyki wykonywanej przez Młodych Kompozytorów z udziałem Cappelli Gedanensis (koncert w ramach XXV Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2018).

5 maja (sobota)

Rynek Staromiejski w sobotę 5 maja, z pewnością będzie wypełniony kolorami. Wszystko z powodu spotkań teatralno-nowocyrkowych pt. "Przetrwam - Opowieść Pani Durabo" przewidzianych na godz. 16:00. Na tę samą godzinę przewidziano także drugi dzień Cichej imprezy Pod Krzywą Wieżą. Na godz. 18:00 zaplanowany jest natomiast niezwykły koncert Gotlands Blasarkvintett z Visby oraz toruńskiej MULTICAMERATA (w ramach XXV Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA 2018). Najbardziej energetyczne wydarzenie zaplanowane zostało natomiast na godz. 20:00 na Rynku Staromiejskim - wystąpi autorka takich hitów jak "Zakochani", "Na koniec świata" czy "Im więcej ciebie tym mniej", czyli Natalia Kukulska. Wstęp bezpłatny.

6 maja (niedziela)

Doskonałym zwieńczeniem toruńskiej Majówki będzie 6 maja 2018 roku. Na Rynku Staromiejskim, od godz. 11:00 przewidziane są liczne warsztaty edukacyjne przygotowane przez toruńskie instytucje kultury. Sobota to także doskonała okazja, aby udać się całą rodziną na jedno z przedstawień - albo do Teatru Baj Pomorski na spektakl "Szewczyk Dratewka", albo na Rynek Staromiejski na występ dziecięcego zespołu muzyczno-teatralnego „Malitumba”. O 16:00 Pod Krzywą Wieżą odbędzie się Cicha impreza, a na Rynku Staromiejskim spotkania i warsztaty w ramach spotkań teatralno-nowocyrkowych. Największą atrakcją ostatniego dnia toruńskiej Majówki, będzie koncert autora nieśmiertelnych hitów "Zielone wzgórza nad Soliną" czy "Gdzie się podziały tamte prywatki" - piosenkarza Wojciecha Gąssowskiego. Występ o godz. 18:00 na Rynku Staromiejskim. Wstęp bezpłatny.
Pełen program toruńskiej Majówki 2018 na stronie: http://www.torun.pl/majowka2018

* * *

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej - Polskiego Związku Motorowego - pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Data: 
27.04.2018 00:00 — 06.05.2018 22:00
Miejsce: 
różne miejsca
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.