Spotkania z lalkami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spotkania z lalkami

Toruński Baj Pomorski zaprasza 14-22 października 2016 r. na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania". Jak co roku wydarzeniu towarzyszyć będzie parada aktorów i lalek na Rynku Staromiejskim - w sobotę, 15 października o godz. 14:00.

Szesnaście spektakli z Włoch, Norwegii, Białorusi, Ukrainy i Polski, a także prezentacje gospodarzy, szkół teatralnych i osób niepełnosprawnych złożą się na tegoroczną edycję festiwalu. Jak zawsze najwięcej będzie propozycji dla dzieci, ale nie zabraknie przedstawień dla młodzieży i dorosłych. Zobaczymy bogactwo form teatru animacji, będą też propozycje muzyczne i taneczne.

Polsko-norweski Open Window Theatre pokaże spektakl "Snill" („Grzeczna”) popularnej autorki Gro Dahle. To plastyczne widowisko opowiada o dziewczynce tak idealnej, że pewnego dnia znika, gdyż przestaje być sobą. W warszawskim Teatrze Lalka znakomity czeski reżyser Jakub Krofta zrealizował "Wakacje Mikołajka" na podstawie książki René Goscinnego. To opowieść o tym, jak czasem dorośli próbują na siłę wyrugować dziecięcość ze swoich pociech. Z kolei Teatr Maska z Rzeszowa przedstawi na Jordankach muzyczną kolorową inscenizację "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy. 

Muzyka i obrazy będą ważniejsze niż słowo w poetyckim spektaklu "Gęś, Śmierć i Tulipan" na podstawie książki Wolfa Erlbrucha. Spektakl warszawskiego Teatru Baj w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza, opowiadający o spotkaniu trzech postaci, zdobył już mnóstwo nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Całkowicie bez słów obywają się artyści Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Znany w Toruniu z wspaniałej inscenizacji "Dzieci z Bullerbyn" Konrad Dworakowski z artystami z Wrocławia przygotował "Hydrokosmos" na podstawie „Małej Syrenki” Andersena. Muzyczno-taneczny charakter będzie miało przygotowane przez Białostocki Teatr Lalek i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca przedstawienie "Karnawał zwierząt" do muzyki Saint-Saënsa. Z kolei „Dobrze, że jesteś” - opowieść o młodym psie i starym niedźwiedziu z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu wiele powie widzom choćby o relacjach wnuków z dziadkami.

Kliknij i powiększ plakat

Wymieniony wcześniej Jakub Krofta pokaże na festiwalu jeszcze jeden spektakl. "Królewnę Logoreę i Niedźwiedzia" zrealizował on w stołecznym Teatrze Lalek Guliwer. Opowieść Marii Wojtyszko przestrzega widzów, by nie przesadzali za bardzo z czarami. Doskonale znany w Toruniu Marek Zákostelecký („Tajemniczy zamek w Karpatach”) zrealizował w radomskim Teatrze Powszechnym "Baśń o dzielnym Radomirze", której autorką jest równie znana Marta Guśniowska („Pod-Grzybek”, „Romeo i Mrówka”). W zabawnej muzycznej historii widzowie znajdą wszystko, czego można oczekiwać od tego gatunku: dzielnego rycerza, który pokona każdą przeciwność losu oraz wielką miłość, o którą trzeba walczyć. Z Martą Guśniowską spotkamy się ponownie w nurcie przedstawień dla młodzieży i dorosłych. Stworzyła ona sceniczną adaptację "Trzech muszkieterów" Aleksandra Dumasa. Przedstawienie w reżyserii Pawła Aignera (w Baju zrealizował m.in. „Pinokia” i „Na Arce o ósmej”) pełne będzie dynamicznych zwrotów akcji i świetnego humoru.

Pasmo dla starszych widzów otworzą "Ćwiczenia stylistyczne" Raymonda Queneau Teatru Studio i Teatru Malabar Hotel w reżyserii Marii Żynel, która tak pisze o spektaklu: „Z anonimowości wyłania się opowieść o tym, jak różnie możemy coś zobaczyć, powiedzieć, jak nieskończone są warianty i jak wiele może być perspektyw opowiedzenia jednej historii”. Paweł Aigner pokaże również w Toruniu "Kandyda, czyli optymizm" Woltera. Przed laty reżyser zrealizował ten tekst w Baju Pomorskim. Na ile powrót do opowieści zaowocuje jej nowym odczytaniem - trzeba się przekonać przychodząc na festiwal. 

Młodzi widzowie będą mogli również zobaczyć inscenizację znanej opowieści Ericha Emanuela Schmidta "Oscar" o chłopcu chorym na raka i jego przyjaźni z uroczą panią Różą. W Kijowskim Miejskim Akademickim Teatrze Lalek zrealizował ją Mykhailo Yrytskyi. Znany z zamiłowania do klasyki Oleg Żiugżda pokaże w tym roku dorosłym widzom "Mewę" Czechowa. Przeniesienie dzieła do teatru animacji pozwoli zapewne wydobyć z niego nowe znaczenia.

Rezerwacja biletów

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Na zdjęciu: czarno-biały pies
    Eko, Miasto
    27 kwietnia 2024 r. odbędzie się druga edycja akcji, podczas której mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom. Akcja jest finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Miasto, Sport
    Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.