Plaster 2016 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Plaster 2016

Kultura
Data publikacji: 18 maja 2016
Autor: Małgorzata Litwin
Zdjęcie do artykułu: Plaster 2016

Ukraińska i polska sztuka projektowania graficznego będzie tematem 7. Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii "Plaster", który odbędzie się w Toruniu 20-22 maja 2016 r.

Plaster jest miejscem obserwacji ciekawych zjawisk w zagranicznym dizajnie i porównania ich z tym, co ciekawego dzieje się w Polsce. Do pokazania dokonań projektantów ukraińskich zainspirowało kuratora festiwalu Krzysztofa Białowicza spotkanie z artystami ze stowarzyszenia 4th Block z Charkowa, organizującymi triennale plakatu ekologicznego. Ciekawe wydało mu się to, że sztuka projektowa z Ukrainy silnie nawiązuje do tradycji i jednocześnie z dystansem podchodzi do wpływów z Zachodu.

- O odrębności Ukrainy decyduje jej potrzeba separacji od związków z Rosją i duży szacunek do pracy manualnej, szczególnie widocznej w obszarze projektów powiązanych z kaligrafiąwylicza Krzysztof Białowicz. - Oczywiście grafika projektowa może być postrzegana jako element walki politycznej, ale Plaster nie inspiruje się tym zagadnieniem. Chcemy pokazać przede wszystkim interesujące i nowoczesne projekty, rozszerzyć nasze rozumienie sztuki zza wschodniej granicy, która cały czas wydaje mi się niedowartościowana.

Do udziału zaproszeni zostali zarówno twórcy starszego pokolenia, jak Oleg Veklenko, Nikolay Kovalenko, Oleksiij Chekal, ale także artyści młodzi, związani ze studiami graficznymi Grafprom, 3Z i Vikavita oraz niezależni: Dasha Levchuk, Viktoria Grabowska i Andriy Shewchenko. Wystawa plenerowa na Bulwarze Sztuki obok CSW zestawi prace twórców z Ukrainy i Polski. Rodzimym akcentem na festiwalu będzie również instalacja site-specific, przygotowana przez studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (Galeria S) oraz koncert live act duetu Moqha, łączącego instrumenty akustyczne z elektroniką oraz dźwięki organiczne z syntetycznymi.

Goście z zagranicy poprowadzą oczywiście warsztaty kaligraficzne i typograficzne, na które obowiązują zapisy.

PROGRAM FESTIWALU:

20 maja (piątek)

  • godz. 11.00–16.00 

Konferencja: Survival Design – projektowanie przetrwania / Kino, CSW
Prelegenci: Oleg Veklenko, Acapulco Studio, Iliya Pavlov (Grafprom), Jan Kallwejt, Oleksii Czekal, Jakub Stepien (Hakobo), Krzysztof Iwanski. Kurator konferencji: Nikodem Pręgowski.

  • godz. 19.00 Otwarcie festiwalu - wernisaż wystaw:

Nikolay Kovalenko / parter CSW
Design vs Crisis / polsko-ukraińska wystawa plenerowa, bulwar CSW
Open Design / ukraińskie grupy projektowe, taras CSW
Typua / ukraińska kaligrafia i typografia, 3. piętro CSW

  • godz. 20.00 Prelekcja – Grafprom Studio / Kino, CSW
  • godz. 21.00 Moqha / Koncert live act

21 maja (sobota)

  • godz. 10.00–14.00, 15.00–18.00 Warsztaty kaligraficzne - Oleksii Chekal / Labsen, CSW

22 maja (niedziela)

  • godz. 10.00–14.00, godz. 15.00–18.00 Warsztaty typograficzne - Grafprom Studio / Labsen, CSW

Wydarzenie towarzyszące: 19 maja (czwartek), godz. 19.00 - instalacja site-specific pracowników i doktorantów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod opieką dra hab. Macieja Kuraka, koncert VJ /Galeria S, Zakład Plastyki Intermedialnej UMK, ul. Mickiewicza 121.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny. Zapisy na warsztaty: plaster@csw.torun.pl

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Miasto
    We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.