Noc muzeów w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Noc muzeów w Toruniu

W sobotę 17 maja odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Na ten dzień (i noc) toruńskie muzea przygotowały specjalną ofertę dla miłośników sztuki. Instytucje kultury otwarte będą do późnych godzin nocnych i w większości zwiedzającym udostępnią swoje sale za darmo.

 

 

KUJAWSKO-POMORSKI IMPRESARYJNY TEATR MUZYCZNY

Początek o godz. 20.00.

Po raz pierwszy w historii Pałac Dąmbskich będzie otwarty dla zwiedzających, na których czekać będzie moc atrakcji. Noc Muzeów będzie bowiem nie tylko okazją do poznania bogatej historii Pałacu. Oprócz filmów o pałacu, będzie można zobaczyć prace profesorów Wydziału Sztuk Pięknych, a także prace dyplomowe absolwentów tegoż wydziału. Wyjątkową atrakcją nocy będzie możliwość obejrzenia fragmentu sztuki „Siostry Parry”, czyli pierwszej produkcji Teatru. Przedpremierowy pokaz odbędzie się w Sali Złotej Pałacu o godz. 22.30. 


MUZEUM ETNOGRAFICZNE

Otwarcie o godz. 19:00, wstęp wolny.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało tym razem nocny program oparty na wątkach zaczerpniętych z baśni i bajek. Od godziny 19.00 do 21.00 zaprasza do Parku Etnograficznego. Zwiedzaniu będą towarzyszyć atrakcje, by było jak w bajce, gdzie mimo pogmatwanych strasznych perypetii zawsze zwycięża dobro. W jednej z chat będzie można wysłuchać „Bajek dla odważnych”. W innym miejscu sprawdzić swoją pamięć dotyczącą baśni z dzieciństwa oraz obejrzeć celuloidowe bajki wyświetlane przy użyciu zabytkowego już projektora. W jednej z izb czekać będzie zaczarowane zwierciadło, które wreszcie prawdę powie. Młyn zaś będzie miejscem projekcji filmu „Jan – autorskiej wizji lęków i strachów w reżyserii Jakuba Wawrzaka”. Goście poznają też dawne sposoby mające zabezpieczać przed działaniem złego – jak choćby przed strzygą czyhającą tego wieczoru na wędrowców zapuszczających się w ciemniejsze zakamarki skansenu.

W tym roku obchodzony jest Rok Oskara Kolberga, dlatego muzealnicy będą czytać na głos bajki zapisane przez tego wybitnego badacza folkloru. Dodatkowo będzie to przeplatane zabawami muzycznymi. 

Muzeum zaprasza także w godzinach 19.00 – 23.00 do zwiedzania wystawy stałej „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku 1850 – 1950”.  Prosimy rodziców o wzięcie pod uwagę, że natłok wrażeń może zbyt mocno działać na wyobraźnię i emocje dzieci.


MUZEUM OKRĘGOWE

Godz. 18.00–24.00 I Toruńska Noc Muzealna pod hasłem: „Zasłużeni dla Torunia – wybitni mieszkańcy, honorowi obywatele, darczyńcy i przyjaciele miasta”, wstęp bezpłatny.

Ratusz Staromiejski (Rynek Staromiejski 1)

 • Julian Fałat (1853-1929) – prelekcja przy wystawie „Galeria malarstwa polskiego od końca XVIII wieku do 1939 roku”, godz. 18.00, 21.00;
 • Gotfryd Ossowski i Jacek Delekta – archeolodzy w Muzeum Miejskim w Toruniu, Piwnica Gdańska, godz. 18.00, 20.00;
 • Honorowi Obywatele Torunia - zasłużeni i kontrowersyjni – prelekcja przy wystawie, godz. 18.30, 20.30, 22.30;
 • Spotkanie z Henrykiem Strobandem – godz. 18.30, 19.30, 20.30;
 • Toruńscy mistrzowie złotniczego kunsztu – prelekcja przy wystawie „Dawny Toruń. Historia i rzemiosło artystyczne 1233–1793”, godz. 19.00, 20.30, 23.00;
 • Freski i graffiti – warsztat, Piwnica Gdańska, godz. 19.00, 21.00.

 Dom Mikołaja Kopernika (ul. Kopernika 15/17)

 • Mikołaj Kopernik – najsłynniejszy obywatel Torunia, godz. 18.30, 20.30, 22.30;
 • Spotkanie z siostrą Mikołaja Kopernika – godz. 18.30, 19.30, 20.30.

 Kamienica Pod Gwiazdą (Rynek Staromiejski 35)

 • Tadeusz Wierzejski – człowiek, dzięki któremu 45 lat temu otwarto Kamienicę pod Gwiazdą, godz. 19.00, 21.00, 23.00.

 Dom Eskenów (ul. Łazienna 16)

 • Zasługi Strobandów dla rozwoju Torunia – prelekcja przy wystawie „Toruń i jego historia”, godz. 19.30, 20.30, 21.30;
 • „Księga Toruń” 3D –  pokazy multimedialne, godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00. Pokazy dla grup maksymalnie 30-osobowych, możliwa wcześniejsza rezerwacja wejścia (tel. 56 660 56 19). W przypadku wolnych miejsc będzie możliwość wejścia bez rezerwacji.

 Muzeum Podróżników im. Tony’ego halika (ul. Franciszkańska 9/11)

 • Elżbieta Dzikowska – życie pełne pasji, przygód i podróży – prelekcja z pokazem, godz. 20.00;
 • Zagubione dusze – film dokumentalny Arkadiusza Podniesińskiego z wyprawy fotograficznej po krajach Czarnej Afryki , godz. 22.00;
 • Spotkanie z Tony’m Halikiem, godz. 18.30, 19.30, 20.30.

 Ponadto:

 • „Honorowi obywatele Torunia. Zasłużeni i kontrowersyjni” – konkurs muzealny (Ratusz Staromiejski);
 • Nocna panorama Torunia – wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego (ostatnie wejście o godz. 23.30!);
 • KIERMASZ WYDAWNICTW MUZEALNYCH w atrakcyjnych cenach (Ratusz Staromiejski).

 

Fot. K. Deczyński


 

CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ – EUROPEJSKA NOC MUZEÓW

W piątek, 16 maja, CSW czynne do 21.00, od 19.00 do 21.00 wstęp wolny na wszystkie wystawy.

O godz. 19.00 – otwarcie wystawy w ramach aneksu do wystawy ARENA „Milczenie Marcela Duchampa jest przeceniane”, Andrzej Wasilewski „Les Fleurs du mal”, kurator: Piotr Lisowski

 • „Kwiaty zła” Andrzeja Wasilewskiego to wizualna opowieść o współczesności. Skonstruowana przez artystę wizja oparta została na zestawieniu technologicznej formy z estetyką obrazu. Powstały w ten sposób wizerunek to subtelna gra, pod przykrywką której czai się bezosobowość otaczającej nas rzeczywistości, sprowadzonej tutaj do stale aktualizowanych danych statystycznych, odnoszących się do problemów populacji ludzkiej, przemocy, ekonomii, czy energii rozpatrywanych w skali globalnej. Wykorzystując specjalnie napisany program komputerowy, artysta przekłada ten matematyczny zapis na formę wizualną. W konsekwencji budzące nieufność liczby i dane przybierają pulsującą formę przypominającą kielichy kwiatów. Motyw kwiatu pojawi się jeszcze dwukrotnie w przestrzennych instalacjach kinetycznych zbudowanych ze sztucznych kwiatów, które rzucają cień na ścianę oraz w barwnych projekcjach z kwiatowymi kompozycjami układającymi się w niejednoznaczne przedstawienia dotyczące współczesnych wydarzeń.
 • Stworzony przez artystę obraz, mamiąc swoją estetyką, barwą i rytmem, odsłania jednocześnie niebezpieczeństwo tkwiące w medialnym przekazie, w którym każdy z nas uczestniczy na co dzień. Andrzej Wasilewski celowo podąża tropami wyznaczonymi przez dwóch francuskich myślicieli – Charlesa Baudelaire'a, od którego zapożycza tytuł pracy, oraz Jeana Baudrillarda, badającego wpływ mediów na rzeczywistość społeczno-kulturalną. Artysta w swoisty sposób przemierza i obserwuje rzeczywistość, by następnie wypracować wniosek, że media całkowicie opanowały i zdeterminowały świat, wyposażając nas w kody i modele, którymi się posługujemy, w ostateczności stając się biernym odbiorcą rzeczywistości. Jednocześnie uświadamiamy sobie, że tytułowe „Kwiaty zła” to wizerunek stworzony przede wszystkim przez nas samych.
 • Projekt Andrzeja Wasilewskiego „Les Fleurs du mal” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W sobotę, 17 maja, CSW czynne do 24.00. Od 12.00 do 24.00 wstęp wolny na wszystkie wystawy. Tego dnia specjalna promocja w Księgarni Sztuki - od 18.00 do 24.00 obowiązuje 20% - 50% zniżki.

O godz. 16.00 i 18.00, LabSen, „Wyprawa w Głąb Sztuki” – rodzinne warsztaty body painting towarzyszące wystawie „Spójrz na mnie ( tak piękną, tak zabawną )”

 • Wyprawa w głąb sztuki to nowy pomysł na nieszablonowe zwiedzanie naszych wystaw. Proponujemy wspólny, rodzinny spacer, prawdziwą ekspedycję do przedziwnego świata sztuki współczesnej - wyposażeni w specjalny ekwipunek członkowie familijnej wyprawy mogą pod okiem doświadczonych Przewodniczek przeżyć prawdziwą artystyczną przygodę! Dzięki wskazówkom Przewodniczek, które pomogą zrozumieć zagadkowe znaczenia współczesnych dzieł sztuki, wniknąć w wyobraźnię artystów i poznać ich pozornie skomplikowany język, a także zainspirują Was podczas warsztatów manualnych do stworzenia czegoś własnego w oparciu o zdobyte doświadczenia, podróż przez wystawę może stać się fantastyczną okazją do wspólnej, twórczej zabawy. Podczas najbliższej wyprawy przyjrzymy się pracom na wystawie fotograficznej „Spójrz na mnie (tak piękną, ta zabawną)” i inspirując się pracami na wystawie wspólnie stworzymy projekt używając jako materii malarskiej... własnego ciała!
 • Warsztaty dla rodziców i dzieci od lat 10. Uwaga! Obowiązują zapisy pod mailem: eduakcje@csw.torun.pl lub nr tel. 56 610 97 16

Godz. 18.00, przestrzeń wystawy Arena (I piętro CSW) – ARENA: Afryka w ruchomych obrazach. VAN Lagos: „Negocjowanie zmian poprzez sztukę nowych mediów” - spotkanie z nigeryjskim artystą Judem Anogwith

 • W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie ARENA, dokumentującej niebezpieczne relacje polityki i sztuki, zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Judem Anogwith - nigeryjskim artystą i kuratorem, który specjalnie na potrzeby ARENY przygotował jeden z 4 programów filmowych, zatytułowany Kontrast charakterów: narodowy wideo-art. Podczas spotkania w Europejską Noc Muzeów 17 maja opowie on o niezwykle dynamicznej afrykańskiej scenie artystycznej, związanej szczególnie ze sztuką wideo.
 • Ruchomy obraz – sztuka wideo – po części definiuje Nigerię jako najbardziej zaludnione afrykańskie państwo. Dynamiczny nigeryjski przemysł filmowy, znany także jako Noolywood, jest w coraz większym stopniu związany z tworzeniem filmów o prawdziwej Afryce. Ekscytujące filmowe historie opowiadane przez Nollywood, unaoczniają powszechne wydarzenia, w jednym obrazie łącząc narodowy pejzaż, jego kulturę, sztukę i pełne energii społeczeństwo. 
 • Jude Anogwih, nigeryjski kurator i artysta multimedialny opowie o sztuce nowych mediów w Lagos i jej roli we współczesnej Nigerii, a także o działalności Video Art Network Lagos (VAN Lagos). Kurator zaprosił do udziału w wystawie „Arena” w toruńskim CSW czworo nigeryjskich artystów. Adejoke Tugbiyele, Aderemi Adegbite, Victor Ehikhamenor i Ima- Abasi Okon dzielą się swoim osobistymi doświadczeniami związanymi z Nigerią i jej zmieniającym się społeczno-politycznym pejzażem. Mówią też o swojej pracy artystycznej i jej związkach z dynamiczną sytuacją w Nigerii, regresyjnych ideologiach i złożoności kapitalizmu, segregacji, opresji, a w końcu – o swoich pragnieniach dokonania zmiany poprzez medium sztuki video.

Godz. 19.00, LabSen, - „Lil'ja” - spektakl dyplomowy w ramach Policealnego Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych, wstęp wolny.

 • Scenariusz i reżyseria: Joanna Wiśniewska
 • Występują: Karolina Piotrowska, Dorota Roszak, Janusz Kwasowski, Grzegorz Pawlikowski, Katarzyna Seniuk, Krystian Wieczyński, Radosław Smużny, Ewelina Grabowska, Aleksandra Pilichiewicz
 • Scenografia, opracowanie graficzne: Małgorzata Prusak-Zarębska
 • Opracowanie muzyczne: Jarosław Zarębski

Godz. 20.30 – po wystawie ARENA oprowadza Dobrila Denegri, kuratorka projektu i dyrektor artystyczna CSW. Start: recepcja CSW, parter, hall główny.

Godz. 21.30 - oprowadzanie po wystawie Crimestory, start: recepcja CSW, parter, hall główny.

Godz. 16 - 18 maja, Planete + Doc Film Festival, Kino Centrum, bilety: 12/14 zł.

 • Festiwal PLANETE+ DOC to jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Już kolejny raz festiwal odbędzie się w Toruniu. Podczas weekendu zostaną pokazane premierowo najlepsze filmy dokumentalne minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

 


MUZEUM UNIWERSYTECKIE

Otwarte w godz. 18.00-24.00.

Zapraszamy na wydarzenie bez precedensu w muzealnictwie polskim XXI wieku. Muzeum Uniwersyteckie i Archiwum Emigracji pokażą po raz pierwszy w Polsce unikatowe, oryginalne rysunki i szkice wybitnego polskiego malarza, uczestnika bitwy pod Monte Cassino – Zygmunta Turkiewicza. Rysunki te w roku 1944 uznane zostały przez gen. Władysława Andersa oraz wybitnych malarzy: Józefa Czapskiego i Gino Severiniego, za najcelniejszą i najwybitniejszą artystyczną prezentację bitwy. Tylko rysunki Turkiewicza wydano w formie albumu już w 1944 roku, jako „Montecassino”. Wykorzystał je Melchior Wańkowicz w swojej trzytomowej monografii „Bitwa o Monte Cassino” (1945-1947). Rysunki i szkice pokazywane były jedynie w Rzymie w latach 1944-1946 i.... zaginęły na 70 lat. Odnalezione w Londynie u siostry żony Turkiewicza, Pooki Kępiński, zostały pozyskane w darze dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Oprócz rysunków, w czasie nocnej ekspozycji pokazane zostaną pamiątki związane z malarzem oraz bitwą, w tym flaga białoczerwona spod Monte Cassino. Rysunki 21 maja pokazane zostaną w Warszawie na wystawie w Senacie RP. 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.