www.torun.pl

Nauka-to takie proste!

Miasto
Data publikacji: 19 grudnia 2017
Autor: Maria Wesoła
warsztaty w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

"Nauka to takie proste!" to projekt, dzięki któremu Gmina Miasta Toruń stworzy w szkołach warunki do nauki opartej na eksperymencie. Weźmie w nim udział blisko 6400 uczniów i 178 nauczycieli z 24 toruńskich szkół. 

Nieustannie zabiegamy o pozyskiwanie środków unijnych z różnych programów, w tym przypadku dla projektu dotyczącego kształcenia ogólnego i branżowego. To duży projekt edukacyjny, który ma rozwinąć kluczowe kompetencje uczniów, w tym matematyczno-przyrodnicze, kreatywność, innowacyjność i pracę zespołową poprzez stworzenie w szkołach warunków do nauki opartej na eksperymencie - wyjaśnia Michał Zaleski, prezydent Torunia

Pomysł na projekt zrodził się w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. - Z posiadanych przez nas informacji, obserwacji zajęć w naszych specjalistycznych pracowniach, a także rozmów z nauczycielami wynikało, że pomysł doposażenia pracowni i realizacji zajęć metodą eksperymentu w szkołach jest bardzo dobry i potrzebny. Po spotkaniu z dyrektor Wydziału Edukacji i CKU w Toruniu ustaliśmy, że rozpoczniemy prace nad napisaniem projektu i wspólnie poszukamy źródeł finansowania - mówi Monika Wiśniewska, dyrektor Młyna Wiedzy.

Wspólnie z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu realizowano prace nad przygotowaniem i złożeniem projektu. - Nasza propozycja otrzymała pozytywną decyzję i została skierowana do dofinansowania - informuje Joanna Waczyńska, dyrektor CKU. Wartość dofinansowania wynosi 5 861 763,45 zł. Całkowita wartość projektu wynosi 6 170 287,05 zł. 

Projekt „Nauka – to takie proste!" jest skierowany do uczniów toruńskich szkół podstawowych (klasy IV-VIII), liceów ogólnokształcących i techników, którzy na egzaminach zewnętrznych uzyskali wyniki niższe od średnich w skali województwa kujawsko-pomorskiego w części matematyczno-przyrodnicznej. Grupą docelową są szkoły, ich uczniowie i nauczyciele. 

Szkoły otrzymają wyposażenie pracowni matematyczno-przyrodniczych do nauczania metodą eksperymentu. - Pomyśleliśmy, że warto przygotować doposażenie w formie specjalnej skrzyni, aby nauczyciele mogli przeprowadzić zajęcia w dowolnym miejscu. Żeby sami decydowali w jakiej przestrzeni chcą zrealizować eksperymenty z uczniami, tak, aby nie przywiązać sprzętu do jednego pomieszczenia - wyjaśnia Monika Wiśniewska, dyrektor centrum nauki. - Skrzynia będzie służyła jako przewoźne laboratorium. Nauczyciel prowadzący lekcję fizyki, geografii, biologii lub chemii będzie mógł skompletować i zabrać niezbędne pomoce do klasy, w której będzie prowadził lekcję. Dzięki temu każda pracownia, również polonistyczna, historyczna czy matematyczna, stanie się na czas lekcji laboratorium przyrodniczym. Listy wyposażenia zostały przygotowane w oparciu o wytyczne MEN oraz o diagnozy potrzeb przeprowadzone w szkołach objętych projektem, przez specjalistów CNMW - dodaje Katarzyna Przegiętka z Młyna Wiedzy.

Uczniowie będą uczestniczyli w dodatkowych zajęciach w szkołach oraz w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Nauczyciele odbędą szkolenia z wykorzystania metody eksperymentu w CNMW, a także z kompetencji miękkich w CKU - Toruńskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. - Przeszkoleni nauczyciele będą prowadzić zajęcia dodatkowe z uczniami. Będą one trwały cały rok szkolny 2018/2019 - wyjaśnia Joanna Waczyńska. - Chcieliśmy, aby uczniowie spróbowali przy pomocy wyposażenia eksperymentalnej skrzyni, wymyślili własne doświadczenia. Dlatego przygotowaliśmy dla nich konkurs na najlepszy eksperyment. Jego rozstrzygnięcie nastąpi w czerwcu 2019 roku, podczas specjalnego pikniku zorganizowanego przed naszym Centrum - dodaje Monika Wiśniewska.

Szkolenia prowadzone będą przez zespół Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w maju i czerwcu 2018 roku. Latem do szkół trafi wyposażenie, zaś zajęcia z wykorzystaniem nowego sprzętu rozpoczną się od września 2018 roku.

Lista szkół objętych projektem "Nauka to takie proste!": SP nr 1, SP nr 2 , SP nr 13, SP nr 14, SP nr 15, SP nr 17, SP nr 18, SP nr 31, SP nr 33, SP nr 34, SP nr 35, LO Nr III, LO Nr VI, LO Nr VII, LO Nr VIII, LO Nr IX, LO Nr XIII, Technikum nr 8 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego, VIII Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego, Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych, Technikum nr 3 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Technikum nr 9 w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska, Technikum nr 7 w Zespole Szkół Samochodowych, Technikum nr 5 w Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych im. prof. Sylwestra Kaliskiego.

Projekt dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Działanie 10.1.2. Kształcenie ogólne w ramach ZIT.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • Miasto
  W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.
 • 3 lipca br. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Akacjowej.