www.torun.pl

Nauka-to takie proste!

Miasto
Data publikacji: 19 grudnia 2017
Autor: Maria Wesoła
warsztaty w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

"Nauka to takie proste!" to projekt, dzięki któremu Gmina Miasta Toruń stworzy w szkołach warunki do nauki opartej na eksperymencie. Weźmie w nim udział blisko 6400 uczniów i 178 nauczycieli z 24 toruńskich szkół. 

Nieustannie zabiegamy o pozyskiwanie środków unijnych z różnych programów, w tym przypadku dla projektu dotyczącego kształcenia ogólnego i branżowego. To duży projekt edukacyjny, który ma rozwinąć kluczowe kompetencje uczniów, w tym matematyczno-przyrodnicze, kreatywność, innowacyjność i pracę zespołową poprzez stworzenie w szkołach warunków do nauki opartej na eksperymencie - wyjaśnia Michał Zaleski, prezydent Torunia

Pomysł na projekt zrodził się w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. - Z posiadanych przez nas informacji, obserwacji zajęć w naszych specjalistycznych pracowniach, a także rozmów z nauczycielami wynikało, że pomysł doposażenia pracowni i realizacji zajęć metodą eksperymentu w szkołach jest bardzo dobry i potrzebny. Po spotkaniu z dyrektor Wydziału Edukacji i CKU w Toruniu ustaliśmy, że rozpoczniemy prace nad napisaniem projektu i wspólnie poszukamy źródeł finansowania - mówi Monika Wiśniewska, dyrektor Młyna Wiedzy.

Wspólnie z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu realizowano prace nad przygotowaniem i złożeniem projektu. - Nasza propozycja otrzymała pozytywną decyzję i została skierowana do dofinansowania - informuje Joanna Waczyńska, dyrektor CKU. Wartość dofinansowania wynosi 5 861 763,45 zł. Całkowita wartość projektu wynosi 6 170 287,05 zł. 

Projekt „Nauka – to takie proste!" jest skierowany do uczniów toruńskich szkół podstawowych (klasy IV-VIII), liceów ogólnokształcących i techników, którzy na egzaminach zewnętrznych uzyskali wyniki niższe od średnich w skali województwa kujawsko-pomorskiego w części matematyczno-przyrodnicznej. Grupą docelową są szkoły, ich uczniowie i nauczyciele. 

Szkoły otrzymają wyposażenie pracowni matematyczno-przyrodniczych do nauczania metodą eksperymentu. - Pomyśleliśmy, że warto przygotować doposażenie w formie specjalnej skrzyni, aby nauczyciele mogli przeprowadzić zajęcia w dowolnym miejscu. Żeby sami decydowali w jakiej przestrzeni chcą zrealizować eksperymenty z uczniami, tak, aby nie przywiązać sprzętu do jednego pomieszczenia - wyjaśnia Monika Wiśniewska, dyrektor centrum nauki. - Skrzynia będzie służyła jako przewoźne laboratorium. Nauczyciel prowadzący lekcję fizyki, geografii, biologii lub chemii będzie mógł skompletować i zabrać niezbędne pomoce do klasy, w której będzie prowadził lekcję. Dzięki temu każda pracownia, również polonistyczna, historyczna czy matematyczna, stanie się na czas lekcji laboratorium przyrodniczym. Listy wyposażenia zostały przygotowane w oparciu o wytyczne MEN oraz o diagnozy potrzeb przeprowadzone w szkołach objętych projektem, przez specjalistów CNMW - dodaje Katarzyna Przegiętka z Młyna Wiedzy.

Uczniowie będą uczestniczyli w dodatkowych zajęciach w szkołach oraz w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Nauczyciele odbędą szkolenia z wykorzystania metody eksperymentu w CNMW, a także z kompetencji miękkich w CKU - Toruńskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. - Przeszkoleni nauczyciele będą prowadzić zajęcia dodatkowe z uczniami. Będą one trwały cały rok szkolny 2018/2019 - wyjaśnia Joanna Waczyńska. - Chcieliśmy, aby uczniowie spróbowali przy pomocy wyposażenia eksperymentalnej skrzyni, wymyślili własne doświadczenia. Dlatego przygotowaliśmy dla nich konkurs na najlepszy eksperyment. Jego rozstrzygnięcie nastąpi w czerwcu 2019 roku, podczas specjalnego pikniku zorganizowanego przed naszym Centrum - dodaje Monika Wiśniewska.

Szkolenia prowadzone będą przez zespół Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w maju i czerwcu 2018 roku. Latem do szkół trafi wyposażenie, zaś zajęcia z wykorzystaniem nowego sprzętu rozpoczną się od września 2018 roku.

Lista szkół objętych projektem "Nauka to takie proste!": SP nr 1, SP nr 2 , SP nr 13, SP nr 14, SP nr 15, SP nr 17, SP nr 18, SP nr 31, SP nr 33, SP nr 34, SP nr 35, LO Nr III, LO Nr VI, LO Nr VII, LO Nr VIII, LO Nr IX, LO Nr XIII, Technikum nr 8 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego, VIII Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego, Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych, Technikum nr 3 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Technikum nr 9 w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska, Technikum nr 7 w Zespole Szkół Samochodowych, Technikum nr 5 w Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych im. prof. Sylwestra Kaliskiego.

Projekt dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Działanie 10.1.2. Kształcenie ogólne w ramach ZIT.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  11 listopada 2019 r. Toruń przybrał biało-czerwone barwy. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście obfitowały w wiele patriotycznych wydarzeń i przyciągnęły tłumy torunian.
 • Miasto
  W poniedziałek 11 listopada 2019 r. obchodzona będzie uroczyście 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na mieszkańców Torunia czekać będzie wiele atrakcji.
 • Kultura, Miasto
  EnergaCamerimage Festival rozpoczęty! Na gali otwarcia 9 listopada 2019 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki gościła plejada gwiazd światowego kina, na czele z Dannym DeVito i Peterem Greenawayem.
 • Kultura, Miasto
  Toruń odwiedziła 9 listopada 2019 r. grupa dwudziestu amerykańskich agentów turystycznych. Goście zwiedzili starówkę, Dom Kopernika i Muzeum Toruńskiego Piernika.
 • Kultura, Miasto
  "Fortepian Chopina” w Młodzieżowym Domu Kultury, „Niezapomniane polskie piosenki” w Domu Harcerza, „Toruńskie Biegi Wolności” na Bulwarze Filadelfijskim - niepodległościowy weekend czas zacząć! Będzie też coś dla miłośników sztuki filmowej – Festiwal EnergaCamerimage po 20 latach powraca do Torunia.
 • Miasto
  Prezydent Torunia zaprasza mieszkańców i gości miasta do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada oraz imprezach towarzyszących.
 • Od 10 listopada 2019 r. w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” w Toruniu można oglądać wystawę „Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya”.
 • Czwarta edycja Toruńskiego Tygodnia Tolerancji rozpocznie się 11 i potrwa do 17 listopada 2019 roku.
 • Niedziela 10 listopada 2019 r. upłynęła w Toruniu pod znakiem wydarzeń poprzedzających obchody Narodowego Święta Niepodległości.
 • Nasze miasto bohaterem jednego z odcinków podróżniczej serii "Miasta rytm", emitowanej w telewizji Canal+.
 • 7 listopada 2019 r. w Dworze Artusa odbyła się kolejna edycja Toruńskiego Forum Organizacji Pozarządowych. W dorocznym spotkaniu trzeciego sektora udział wziął prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W najbliższą niedzielę 10 listopada 2019 r. odbędzie się pierwszy w Toruniu przemarsz adoptowanych psiaków z ich opiekunami. Ma on na celu promocję świadomej i odpowiedzialnej adopcji zwierząt ze schroniska.
 • W sobotę 9 listopada 2019 r. został rozegrany trzeci bieg w ramach Toruńskich Biegów Wolności 2019/2020. W wydarzeniu wzieło udział blisko 400 osób z całej Polski. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Run To Run.
 • W okresie wydłużonego weekendu inaczej będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska. 11 listopada 2019 r. od godz. 5:00 do 23:00 będzie można za darmo jeździć miejskimi autobusami i tramwajami. Tego dnia kasy biletowe MZK będą nieczynne.