www.torun.pl

Król z Nagrodą Ciechowskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 05 listopada 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Muzyk Błażej Król laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego 2015.

Swój werdykt Kapituła Nagrody ogłosiła 5 listopada 2015 r. podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Torunia. Jak zdradził Mariusz Składanowski, obrady były do końca burzliwe. Zacięta walka pomiędzy Taco Hemingwayem i Kortezem zakończyła się zwycięstwem trzeciej propozycji, która połączyła wszystkich członków jury.

- Ten rok obfitował w wyjątkowe propozycje muzyczne i werdykt zapadł zgodnie z przysłowiem "gdzie dwóch się kłóci, tam trzeci korzysta". Błażej Król to artysta osobny na naszej scenie muzycznej, czego dowodzi zarówno jego twórczość solowa, jak i, paradoksalnie, praca w zespołach takich, jak Kawałek Kulki czy UL/KR – uzasadniał werdykt Kapituły Nagrody Mariusz Składanowski.To utalentowany kompozytor, swobodnie poruszający się pomiędzy muzyką instrumentalną i elektroniczną. Jeden z najlepszych tekściarzy młodego pokolenia, imponujący doborem słów, swobodą wyrazu i łatwością, z jaką buduje klimat swoich piosenek.

Nagroda Artystyczna im. Grzegorza Ciechowskiego, ustanowiona przez Radę Miasta Torunia w 2002 r., upamiętnia przedwcześnie zmarłego muzyka, poetę i kompozytora, który swoją karierę zaczynał w toruńskim klubie Od Nowa. Przyznawana jest co roku młodym artystom, czerpiącym inspiracje z różnych dziedzin sztuki - za dokonania w minionym sezonie artystycznym. Dotychczas uhonorowano nią m.in. Piotra Roguckiego, Galerię Rusz, Lao Che, Julię Marcell, Melę Koteluk, Misię Furtak i Tomasza Organka.

- Nagroda Ciechowskiego to nie tylko pamięć o wybitnym, toruńskim artyście, ale także znaczące prestiżowe wyróżnienie, dla tych, którzy je otrzymują - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.Kapituła, która podejmuje decyzję w tej sprawie, wybiera tych, którzy są nie tylko młodzi i niepokorni, ale swoją twórczością udowadniają także, że przed nimi równie ważna i ciekawa droga artystyczna, jak niegdyś była przed Grzegorzem Ciechowskim. Szkoda, że go już z nami nie ma, ale torunianie o nim pamiętają, czego wyrazem jest choćby ta nagroda.


Wartość nagrody to 15 tys. zł brutto. Wręczenie nastąpi 19 grudnia 2015 r. w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" w Toruniu, podczas koncertu poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Wystąpią w nim jak co roku gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Jakie - tego organizator wydarzenia Maurycy Męczekalski, dyrektor ACKiS "Od Nowa", nie chce zdradzić: – Świadomie umieściliśmy na plakacie tylko postać Grzegorza Ciechowskiego, bo to on jest bohaterem tego wieczoru i to jego nazwisko ma przyciągnąć publiczność. Mogę tylko zdradzić , że na pewno w koncercie nie zabraknie występu laureata nagrody, a w kulminacyjnym momencie zagra zespół "Republika" - mówi Męczekalski. Bilety na koncert są w cenie 70 zł w przedsprzedaży i 80 zł w dniu koncertu.

- Po raz drugi wręczenie Nagrody Grzegorza Ciechowskiego będzie obudowane kilkudniowym programem wydarzeń składających się na Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu - mówi Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia. 

17 grudnia w sali koncertowej CKK "Jordanki" odbędzie się koncert "Grzegorz Ciechowski – spotkanie z legendą". To autorski projekt agencji prowadzącej wyłączny management twórczości i wizerunku Grzegorza Ciechowskiego. Jego premiera miała miejsce w grudniu 2014 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Scenariusz wypełniają utwory z repertuaru Republiki, Obywatela GC, Grzegorza z Ciechowa w aranżacjach Adama Sztaby. Każdemu utworowi towarzyszą ilustracje filmowe i multimedialne przygotowane przez Jacka Kościuszko. W toruńskiej odsłonie koncertu wezmą udział znani wokaliści polskiej sceny muzycznej z towarzyszeniem Orkiestry Adama Sztaby oraz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Bilety na to wydarzenie będą w sprzedaży od 17 listopada 2015 r.

To nie koniec atrakcji przygotowanych na Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu 17-20 grudnia 2015 r.W programie jest także promocja książki Anny Sztuczki i Krzysztofa Janiszewskiego „My lunatycy. Rzecz o Republice”, otwarcie wystawy „Grzegorz Ciechowski w obiektywie Mirosława Stępniaka”, koncert didżejów „Steve Nash & Turntable Orchestra II”, a także koncert Dobrawy Czocher (fortepian) i Hanny Rani (wiolonczela) z projektem „Biała flaga”. W przestrzeni miejskiej pojawią się w tych dniach czarno-białe akcenty, nieodmiennie kojarzące się postacią lidera „Republiki”. Od początku grudnia na ulicach Torunia można będzie też zobaczyć projekt "Republika naszych marzeń" - prace artystów z Galerii Rusz – Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego - inspirowane życiem i twórczością Grzegorza Ciechowskiego.

Program Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu


Błażej Król (ur. 9 lutego 1984 w Gorzowie Wielkopolskim) to polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, znany z występów w zespole muzyki alternatywnej Kawałek Kulki. Na co dzień pracuje w markecie ze sprzętem elektronicznym, popołudniami tworzy niezwykła muzykę elektroniczną. Do 2010 r. nagrał w wraz z grupą dwa albumy studyjne "Kawałek Kulki" (2007) oraz „Noc poza domem/error „ (2010). W latach 2011-2014 wraz z Maurycym Kiebzakiem-Górskim współtworzył duet pod nazwą UL/KR, z którym wydał dwa albumy "UL/K"” (2012) oraz "Ament"” (2013). W 2014 r. nakładem wytwórni muzycznej Thin Man Records ukazał się debiut solowy muzyka zatytułowany „Nielot”. W roku 2015 nakładem wydawnictwa Kayax ukazał się kolejny album artysty pt. "Wij".


Warto dodać, że w tym roku Kapituła Nagrody pracowała w nowym składzie: Rafał Bryndal, Zbigniew Krzywański, Katarzyna Nosowska, Mirosława Pęczak, Piotr Rogucki, Mariusz Składanowski i Agnieszka Szydłowska.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 27 lipca 2019 r. na Motoarenie odbędzie się 2. runda tegorocznego cyklu Tauron Speedway Euro Championship.
 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji oraz CHR PLAZA zapraszają w sobotnie popołudnia lipca i sierpnia na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym.
 • Miasto, Sport
  Blisko 100 osób wzięło udział w Rajdzie Rowerowym - Szlakiem Toruńskiego Sportu. Uczestnicy na trasie poznali gości specjalnych wydarzenia m.in. legendę czarnego sportu Jana Ząbika, współtwórcę sukcesów lekkoatletów i koszykarzy Rajmunda Jagodzińskiego, czy prezesa TKKF Toruń i znawcę historii toruńskiego sportu Ryszarda Kowalskiego.
 • Miasto, Sport
  Dwudziestu czterech młodych żużlowców wystartowało w sobotę 20 lipca 2019 r. na Motoarenie w zawodach European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • W ramach Sportowego Lata w Toruniu na basenach letnich na Bydgoskim Przedmieściu 19 lipca 2019 r. odbyła się rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party”. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Stowarzyszenie GOSPORT!
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Inauguracja piłkarskiej II Ligi zbliża się wielkimi krokami. W stawce osiemnastu drużyn nie zabraknie Elany Toruń, która w poprzednim sezonie była bardzo bliska awansu do Nice I Ligi. 20 lipca 2019 roku żółto-niebiescy zaprezentowali się kibicom. Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Daneckiego odbył się także coroczny turniej Mucha Cup oraz mecz...
 • Rozpoczynamy kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru toruńskiej starowki wraz z otoczeniem. Dokument ten ustala m.in.: jakie są zasady zagospodarowania na konkretnych obszarach, jakie jest przeznaczenie terenów, na jakich zasadach chroniony jest i kształtowany...
 • Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.